Kaz Dağı Milli Parkı

KAZ DAĞI MİLLİ PARKI (İDA DAĞI) Kaz Dağları, ülkemizin en önemli doğal kaynakları arasında bulunuyor. Antik dönemlerden bu güne kadar sayısız efsaneye konu olmuş olan ve İda Dağı olarak da bilinen Kaz Dağları, “Tanrıların Armağanı” olarak bilinen tam bir doğa

Kaz Dağı Milli Parkı

KAZ DAĞI MİLLİ PARKI (İDA DAĞI)

Kaz Dağları, ülkemizin en önemli doğal kaynakları arasında bulunuyor. Antik dönemlerden bu güne kadar sayısız efsaneye konu olmuş olan ve İda Dağı olarak da bilinen Kaz Dağları, “Tanrıların Armağanı” olarak bilinen tam bir doğa harikası konumunda.

Büyük kentlerin korkunç karmaşasından kurtulmak adına yapabileceğini en iyi şey Kaz Dağları’na gitmek olacaktır. Zeytin ağacı bahçeleri, kızılçam, daha da yükseklerde karaçam ve meşe ormanları ile kaplı olan bu Kaz Dağları, yaz aylarında sıcaklarından bunalanlar adına tam bir kaçış yeri. Öyle ki yaz ortasında bile serinlikten ürperebilirsiniz.

Kalabalık tatil ortamlarından uzak, sakin, dingin, huzurlu bir ortamda tatil yapmak isteyenler için Kazdağları, her dönem gidilebilecek bir yer. Buz gibi soğuk kaynaklar, kuş sesleri ile birleşen şelale sesleri insanı huzurlu ortam sunmaktan daha fazlasını yapıyor. Serinliği ile ziyaretçilerine yaz sıcağını unutturmayı başarırken, şifalı kaynaklarından huzur ve mutluluk sağlıyor.

Dünyanın İlk Güzellik Yarışması

Homeros’un İlyada Destanı’nda Kazdağları’ndan “Bol pınarlı vahşi hayvanların anası” olarak tasvir etmiş. Athena, Afrodit ve Hera’nın katılmış oldukları, Truva Savaşı’na neden olan o meşhur güzellik yarışması burada yapıldı. Tanrılar Truva Savaşı’nı buradan izledi, Zeus burada doğdu. Troya Savaşı’nın baş aktörlerinden olan Paris bu dağlarda çobanlık yaptı. Nuh’un gemisinin ise İda’da olduğunu belirtenler de bulunmakta.

17 Mayıs 2017
Paylaş:

Kaz Dağı Milli Parkı Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Bayramiç

Bayramiç

Bayramiç, Biga yarımadasının orta bölümünü oluşturmaktadır. 38-40° kuzey enlemleri ile 26-28° doğu boylamları arasında yer alır, denizden 100-76 m. yükseklikteki yarı dağlık bir alan üzerine kurulmuş olup, 1275 km2 lik bir yüzölçüme sahiptir. Doğusunda Çan ve Yenice, Batısında Ezine, Güneyinde Ayvacık ilçeleri ve Balıkesir ili, Kuzeyinde ise Çanakkale merkez ilçesi ile çevrilidir. Bayramiç batıdan doğuya […]