04 Aralık 2023 Pazartesi

Kilitbahir Kalesi

Çanakkale ilinin önemli tarihi eserleri arasında yer alan Kilitbahir Kalesi; Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 yılında yaptırılmıştır. Osmanlı mimarisine ait derin izleri görebileceğiniz harika detaylara sahip olan kale; Eceabat’a bağlı olan doğal güzelliklere sahip Kilitbahir Köyü’nde yer almaktadır. Eski dilde

Kilitbahir Kalesi

Çanakkale ilinin önemli tarihi eserleri arasında yer alan Kilitbahir Kalesi; Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 yılında yaptırılmıştır. Osmanlı mimarisine ait derin izleri görebileceğiniz harika detaylara sahip olan kale; Eceabat’a bağlı olan doğal güzelliklere sahip Kilitbahir Köyü’nde yer almaktadır. Eski dilde deniz kilidi anlamına gelen “Kilitbahir” Çanakkale Boğazı’nın kontrolünü sağlamak amacı ile yapılmış tarihi önemi olan bir kaledir.

Etkileyici mimarisinin yanı sıra harika bir manzaraya sahip olan çevresi deniz ve derin hendekler ile korunan Kilitbahir Kalesi’nin dış duvarları 6 metre kalınlığındadır. Kalenin içinde yonca şeklinde bulunan üç farklı avlu yer almaktadır. İç kısmı ise dış kısmına göre çok daha korunaklı ve görkemli bir yapıya sahiptir. İçinde 7 ayrı kat bulunan, iç kalenin her bir katında farklı ölçülerde değişik hücreler yer almaktadır. Mimari yapısında pencere ve top mazgalların yer aldığı Kilitbahir Kalesi ile Çanakkale Boğazı’nın her açıdan kontrol edilmesi amaçlanmıştır.

Kalenin üç kattan oluşan köşe kulesi ise Kanuni Sultan Süleyman tarafından daha sonra inşa edilmiştir. Sarı Kule ismindeki bu kule sayesinde kale daha güçlü bir yapıya dönüştürülmüştür. Yapının üst kısmı Osmanlı mimarisinde sıklıkla kullanılan kubbe şeklinde inşa edilmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Kilitbahir Kalesi’ne daha sonradan eklenen Mecidiye ve Namazgah tabyaları da aynı amaçla kaleyi güçlendirmek için inşa edilmiştir.

Askeri savunma açısından oldukça önemli bir konuma sahip olan Çanakkale Boğazı’na inşa edilmiş olan kale İstanbul’un fethinden sonra işgalcilerin Çanakkale Boğazı’ndan geçerek İstanbul’a ulaşmasının durdurulması planlanarak inşa edildiği için Osmanlı savunmasının en önemli noktalarından biri olarak da kabul etmektedir. Başkente giden yolları güvenceye alan ve heybetiyle düşmana korku salan Kilitbahir, kesinlikle görülmeye değerdir.

Tarih boyunca çeşitli savaşlara tanıklık etmiş olan Çanakkale ilinde görmeniz gereken tarihi yapılar içinde büyük bir öneme sahip olan Kilitbahir Kalesi, geçmişe tanıklık etmek ve gözünde canlandırmak isteyenler için eşsiz bir destinasyon özelliği taşır.

09 Kasım 2017
Paylaş:

Kilitbahir Kalesi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Eceabat

Eceabat

Eceabat, Gelibolu Yarımadası’ nın batı ucunda, Avrupa yakasında yer alan Çanakkale’nin tarihi ilçelerinden birtanesidir. Çanakkale Savaşlarının en yoğun olarak gerçekleştiği bölge Eceabat sınırları içerisindedir. 1.Dünya Savaşı tarihin Çanakkale’ de kırıldığı andır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları’ nın yaşandığı mekan her ne kadar yarımadaya adını veren Gelibolu ile anılsa da, aslında en hararetli savaşların yaşandığı topraklar yarımadanın […]