15 Nisan 2024 Pazartesi

Kırmızısırt Siperleri

Lone Pine Anıtı’na giderken ana yol üzerinde bulunan tabela Kırmızısırt’taki Avustralya siperlerini gösteriyor. Sivritepe üzerinde bulunan siperlerin yanı sıra, yolun bir diğer tarafında ise orijinal bir tünel bulunmakta. Bura aynı zamanda, lağım savaşlarının da zorlu geçmiş olduğu bir mekan. Bölgenin

Kırmızısırt Siperleri

Lone Pine Anıtı’na giderken ana yol üzerinde bulunan tabela Kırmızısırt’taki Avustralya siperlerini gösteriyor. Sivritepe üzerinde bulunan siperlerin yanı sıra, yolun bir diğer tarafında ise orijinal bir tünel bulunmakta. Bura aynı zamanda, lağım savaşlarının da zorlu geçmiş olduğu bir mekan.

Bölgenin diğer bir özelliği de, 19 Mayıs’taki saldırı sonrasında onlarca Türk askerinin burada şehit olması. Kötü uygulanan, planlanan ve sonuç olarak ise üç bin civarında Türk askerinin ölümüne yol açan saldırı, aynı zamanda Kırmızısırt’a da ismini vermiştir.

Bu tarihten beş gün sonra taraflar arasında 9 saatlik bir ateşkes süreci ilan edilmiş. Bu süre zarfı içeirisinde bir araya gelen Avustralyalı ve Türk askerler, şehit olanları açtıkları toplu mezarlara gömmüşlerdir. Bu olay ile beraber özellikle Avustralya ve Türk taraflar arasında başlayan centilmen düşman ilişkisi savaş sonuna kadar sürmüştür.

21 Ağustos 2018
Paylaş:

Kırmızısırt Siperleri Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Eceabat

Eceabat

Eceabat, Gelibolu Yarımadası’ nın batı ucunda, Avrupa yakasında yer alan Çanakkale’nin tarihi ilçelerinden birtanesidir. Çanakkale Savaşlarının en yoğun olarak gerçekleştiği bölge Eceabat sınırları içerisindedir. 1.Dünya Savaşı tarihin Çanakkale’ de kırıldığı andır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları’ nın yaşandığı mekan her ne kadar yarımadaya adını veren Gelibolu ile anılsa da, aslında en hararetli savaşların yaşandığı topraklar yarımadanın […]