Koimesis Tis Theotokos Kilisesi

Gökçeada ilçesi Dereköy köy merkezinde bulunmaktadır. Koimesis Tis Theotokos kilisesi olarak bilinir. 1800 lü yılların başında yapılmış oldupu tahmin edilmektedir. Doğu batı doğrultusunda dikdörtgen planlıdır. Alaturka kiremitli beşik çatılıdır. Giriş cephesi kesme taşlardan diğer cepheleri moloz taşlardan yapılmıştır. Giriş bölümü

Koimesis Tis Theotokos Kilisesi

Gökçeada ilçesi Dereköy köy merkezinde bulunmaktadır. Koimesis Tis Theotokos kilisesi olarak bilinir. 1800 lü yılların başında yapılmış oldupu tahmin edilmektedir. Doğu batı doğrultusunda dikdörtgen planlıdır. Alaturka kiremitli beşik çatılıdır. Giriş cephesi kesme taşlardan diğer cepheleri moloz taşlardan yapılmıştır. Giriş bölümü olan batı cephesinde yuvarlak kemerli kesme taş silmeli giriş kapısı, kapının her iki yanda birer, ikinci katta iki adet yuvarlak kemerli kesme taş silmeli dikdörtgen planlı pencere bulunmakta, yuvarlak kemerlerin dışa çıkkın yapılmış kilit taşı üzerinde rozet bezeme yer alır. Üçgen çatı alınlığının ortasında yuvarlak bir pencere yer alır. Kat araları silmelerle vurgulanmıştır.
Kuzey ve güney cephesi üzerinde yuvarlak kemerli kesme taş silmeli dikdörtgen üç pencere, üst kısımda pencerelerin boşluklarına gelecek şekilde yerleştirilmiş üç yuvarlak küçük pencere bulunmaktadır. Pencerelerin yuvarlak kemerlerinin kilit taşı belirgin olup ortasında kabartma gül rozet bulunmaktadır. Yuvarlak pencerelerde yuvarlak silmeli kesme taş olup daire çerçevelerle vurgulanmıştır.
Doğu cephesinde yarım daire planlı apsis çıkıntısı, ikisi yanda biri tam apsis çıkıntısının üstünde olmak üzere diğer pencerelerle aynı özelliklerde üç pencere mevcuttur.
Çan kulesi güney batı bölümde olup, bir kaide üzerinde dört daire kesitli ayak ve üst de konik bir çatıdan meydana gelmektedir.
İç bölüm, ortadaki geniş olmak üzere üç nefden meydana gelmiştir. Nefler birbirinden beş adet yuvarlak sütunla ayrılmaktadır. Yan cepheleri dolaşan ahşap mahvili bulunmaktadır. Kilise oldukça bakımlı durumdadır.

10 Şubat 2018
Paylaş:

Koimesis Tis Theotokos Kilisesi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Gökçeada

Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada 1970 yılında bu ismi almıştır. Daha önce İmroz Adası olarak anılmaktaydı. Kıyı şeridinin uzunluğu yaklaşık 95 km. olan adada 5 gölet bulunmaktadır. Su kaynaklarının çokluğu bakımından dünyanın dördüncü adasıdır. Ada genel anlamda her zaman rüzgârlıdır. Adanın coğrafi yapısı çevre adalardan oldukça farklıdır. Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesinin ardından, Homeros’un […]