02 Aralık 2023 Cumartesi

Kömür Limanı

Dünyada kendi kendini temizleyebilen ender denizlerden birisi olan Saroz Körfezi’nde kısa bir molaya ne dersiniz? O zaman sizi Kömür Limanı’na alım. İnsan eli değmemiş, Gelibolu’nun bakir bir koyudur Kömür Limanı. Kömür Limanı, isminde olduğu gibi kömür ile ilgili bir şey

Kömür Limanı

Dünyada kendi kendini temizleyebilen ender denizlerden birisi olan Saroz Körfezi’nde kısa bir molaya ne dersiniz? O zaman sizi Kömür Limanı’na alım. İnsan eli değmemiş, Gelibolu’nun bakir bir koyudur Kömür Limanı.

Kömür Limanı, isminde olduğu gibi kömür ile ilgili bir şey yok. Bir zamanlar var olan iskeleden tekneler ile kömür taşındığı için kalmış.

Gözlerden uzak, korna ve motor seslerinin olmadığı doğal bir ortam içerisinde tatil mi yapmak istiyorsunuz? Kömür Limanı kamp yapmak adına gidecek olduğunuz bir yer. 144 farklı balık türü, 34 farklı sürüngen, 78 farklı deniz bitkisi ve daha birçok farklı canlıya ev sahipliği yaptığından dolayı Kömür Limanı dalış severler için adeta bir doğal akvaryum.

Sadece yıldızların ışığında hafif dalga sesleri ile geçen güzel bir gecenin sonrasında günün ilk ışıkları ile denizin sadece iki üç metre uzaklığındaki çadırınızda uyanmak ve Saroz’un serin, berrak sularına kendinizi bırakarak güne başlamak istiyorsanız eğer doğru yerdesiniz.

Gelibolu’yu geçtikten sonra fındıklı köyü tabelasından girip devam ederek ulaşabildiğiniz gizli koy.İlgi çekici yanı olması ile denizin içerisinde wc ve masaüstü bilgisayarın bulunması.

Denizi biraz serin olmak ile beraber gözlük ve şnorkel ile sözü edildiğinden daha fazla sualtı canlılarına tanıklık edebileceğinizi göreceksiniz. Ayrıca İstanbul’a en yakın dalış merkezi.

01 Temmuz 2018
Paylaş:

Kömür Limanı Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Gelibolu

Gelibolu

Gelibolu, Çanakkale’nin Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. Gelibolu’nun tarihi çok eskilere dayanır. Antik kentin hangi yüzyılda veya kimler tarafında kurulduğu tam olarak bilinememektedir. Yunanca Gallipolis olan şehrin adı, Gazi Süleyman Paşa’nın 1354 yılında bu bölgeyi fethetmesinden sonra “Gelibolu” olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1923 yılına il olan Gelibolu, 1926 yılında Çanakkale’ye bağlı bir ilçe merkezi durumuna getirilmiştir. […]