22 Şubat 2024 Perşembe

Köyden Kente Teknoloji Müzesi

Köyden Kente Teknoloji Müzesi, Kazdağları Yeşilyurt Köyü’nde kurulu butik bir müzedir. İçerisinde 1700’lü yıllarndan günümüze kadar gelmiş hayatımızı kolaylaştıran beş yüz kadar etnografik parça bulunmaktadır. Çeşitli ülke ve medeniyetlerden parçaların bulunmuş olduğu müze, yaşamı kolay hale getiren objelerin gelişim ve

Köyden Kente Teknoloji Müzesi

Köyden Kente Teknoloji Müzesi, Kazdağları Yeşilyurt Köyü’nde kurulu butik bir müzedir.

İçerisinde 1700’lü yıllarndan günümüze kadar gelmiş hayatımızı kolaylaştıran beş yüz kadar etnografik parça bulunmaktadır.

Çeşitli ülke ve medeniyetlerden parçaların bulunmuş olduğu müze, yaşamı kolay hale getiren objelerin gelişim ve teknolojik sürecini sergilemektedir. Aydınlanma, barınma, ısınma, haberleşme, günlük hayat ile ilgili kronojik parçaların bulunduğu müze içerisinde ayrıca çeşitli koleksiyonlarda sergilenmektedir. Özellikle Mercedes, Peugeot, Motorola, Opel, Ericsson gibi markaların hiç bilinmeyen yönleri ile ilgili eserlerin yer almış olduğu müze bir çok ilgi çekici eser ve parça bulunmaktadır.

Telefon, bilgisayar, radyo ve televizyon gelişim sürecini ilgi çekici bir şekilde gösteren müze aynı zamanda hesap makinesi, daktilo ve bisiklet koleksiyonuna sahiptir.

Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere birçok önemli olay ve ölüme ilişkin gazetelerin sergilendiği, ünlü sanatçıların ilk eserlerini, bilinen yazarların ilk eserlerinin ilk baskılarını barındıran müze ziyaretçilerine hoş vakit geçirtecek bir koleksiyona sahiptir.

04 Kasım 2018
Paylaş:

Köyden Kente Teknoloji Müzesi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Ayvacık

Ayvacık

Ayvacık, Çanakkale ilinin en uzun sahil şeridine sahip ilçesidir. İlçenin Yüzölçümü 874 km² dir ve % 52’si ormanlıktır. Dağlar, denize paralel olarak uzandığından, sahil şeridinde olağanüstü güzelliğe sahip koylar bulunmaktadır. Son yıllarda yoğun ilgi gören bu koylar, turizm için cazibe merkezidir. Edremit Körfezi’ne bakan güney kıyısı Akdeniz ikliminin etkisini altındadır. İç kısımlara doğru gidildikçe Marmara […]