Meryem Ana Kilisesi

Bozcaada’da ibadete açık olan tek kilise olma özelliği taşıyan Meryem Ana Kilisesi Rum Ortodoks cemaatine aittir. 1869 senesinde yapıldığı bilinen kilisenin yapılışı Venedikliler dönemine kadar uzanmaktadır. Bahçesinde 1895 senesinde yapılmış dört katlı çan ve saat kulesi bulunmaktadır.

Yapısındaki bozukluk nedeni ile yer yer dökülmelerin olduğu bu kule 1980 senelerinde metal bir kafes içerisinde alınmıştır. Bulunduğu konum ise Rum Mahallesi’nin tam ortasıdır.

Meryem Ana Kilisesi’nin tam ismi Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi’dir. 2006 senesinde kilisede başlayan restore çalışmaları bir sene kadar sürmüş ve günümüzdeki şekline alarak ada merkezi eski görüntüsüne kavuşmuştur.

Kilisenin çan kulesi 23,8 metre olup devasa büyüklüğü sayesinde adanın merkezinde gözde bir durumdadır. Kilisenin içini görmek istiyorsanız eğer tek fırsatınız Pazar sabahları saat 8’de yapılan ayin olacaktır. Onun dışında ziyarete kapalıdır. Eğer Bozcaada’da tatilinizi sürdürüken kiliseyi ziyaret etmek istiyorsanız bu saatte ziyaret yapmanız gerekli.

Çanakkale'de Oteller