Mıhlı Şelalesi

Mıhlı Çayı, Mıhlı Şelalesi ve Köprüsü

Küçükkuyu’ya hayat veren Mıhlı Çayı cömertçe sergilediği doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.
Ayvacık ilçesine bağlı olan Küçükkuyu beldesine  Mıhlı Çayı’nın bulunduğu bölgede, su yolları ve taşları aynen muhafaza edilerek restore edilmiş eski bir değirmene Roma döneminden kalma kemerli bir köprü eşlik etmektedir. Değirmenin bir kaç km. ilerisinde bir gölet ve bu gölete akan harika Mıhlı Şelalesi bulunmaktadır.
Mıhlı Çayı

Değirmenin karşısında ise bölgenin simge yapılarından olan kemerli bir köprü bulunuyor. Romalılar’dan kalma Başdeğirmen Köprüsü, Truva’ya giden antik yolun Mıhlı Çayı üzerindeki tek geçiş noktasıymış. Şimdilerde ise doğa sporu tutkunları ve yerel halk tarafından kullanılıyor. Çevresi çam, çınar, zeytin, tesbih, defne, incir, ayva, armut ağaçları, kekik ve böğürtlenle çevrili olan Mıhlıçay’a, üretim çiftliklerinden alabalık ve sazan yavruları bırakılmış. Çiftlik balıkları doğal ortamda büyüyüp, türlerinin ana özelliklerine dönmüş ve çiftlik balıklarında olmayacak kadar lezzetlenmişler.

Değirmenden yukarı yol yok. Dere içinden, kıyısından, bazen de kayalar üzerinden akış yönüne doğru ilerlemek gerekiyor. Kademe kademe yükselen güzergahta irili ufaklı şelaleler mevcut. Güzergahın sonunda yüzülebilir çap ve derinlikte bir göletle karşılaşıyorsunuz. Asıl güzellik ise gölün arkasında gizli. 15 – 20 metre ilerleyince dik kaya – duvarlarla çevrili bir ortama giriyorsunuz ve kulaklarınızı uğuldatarak göle dökülen şelale karşınızda duruyor.

Mıhlı Çayı Piknik Yeri

Gölün derinliği neredeyse 30 metre. Tabanın koyulaşan rengi ürkütücü. Maceracı gençler 15 – 20 metre yükseklikteki kayadan gölün buz gibi sularına atlıyorlar. Yazın sıcak günlerinde göle girip, şelale altında bir süre kalabilirsiniz. Suyun yazın da buz gibi olduğunu unutmayın. Mıhlı Çayı’na grupla gitmek isterseniz, Kazdağları’nı karış karış bilen yöresel rehberlerden yardım alabilirsiniz. Bölgeye seyahat acenteleri tarafından trekking turları da düzenleniyor.

Çanakkale'de Oteller

İris OtelÇanakkale

İris Otel

Sarıçay OtelÇanakkale

Sarıçay Otel

Hotel KonakÇanakkale

Hotel Konak

Cura HotelÇanakkale

Cura Hotel