Morto Koyu

Çanakkale tarihi ve ülkemizin Türk denizcilik tarihi ile iligli pek çok dönemin ve yaşanmışlığın ön plana çıkmış olduğu, savaş zamanların ciddi terler dökülmüş olduğu ve planlrın yapıldığı Morto Koyu, oldukça önemli bir yerdir. 25 Nisan 1915 tarihinde yapacak oldukları bu

Morto Koyu

Çanakkale tarihi ve ülkemizin Türk denizcilik tarihi ile iligli pek çok dönemin ve yaşanmışlığın ön plana çıkmış olduğu, savaş zamanların ciddi terler dökülmüş olduğu ve planlrın yapıldığı Morto Koyu, oldukça önemli bir yerdir.

25 Nisan 1915 tarihinde yapacak oldukları bu kumsalı, S kumsalı olarak listelemişler. İngilizler, Hisarlık Tepesi adlı bölgeyi alması ile Morto Koyu’nu da sahip olabileceklerini düşünmüşler. Yapılan planlamalar sonunda yaklaşık 750 kişilik tabur ile hareket başlamış.

Morto Koyu Şehitliğin hemen yanında bulunmaktadır

Bu koya verilen Morto adı, her zaman Fransızlardan verildiği düşünülüyor. Fakat durum bu şekilde değil. İtalyanca kökenli bir kelime olan Morto’nun Türkçe karşılığı Ölü.

Günümüzde ise yatçılar ve balıkçılar bu koyu tercih ediyor. Sebebi ise poyraz ve lodos rüzgarları olduğu zaman bu bölge oldukça korunaklı bir hal alıyor ve senin büyük bir bölümünde koy oldukça durgun oluyor.

11 Ağustos 2018
Paylaş:

Morto Koyu Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Gelibolu

Gelibolu

Gelibolu, Çanakkale’nin Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. Gelibolu’nun tarihi çok eskilere dayanır. Antik kentin hangi yüzyılda veya kimler tarafında kurulduğu tam olarak bilinememektedir. Yunanca Gallipolis olan şehrin adı, Gazi Süleyman Paşa’nın 1354 yılında bu bölgeyi fethetmesinden sonra “Gelibolu” olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1923 yılına il olan Gelibolu, 1926 yılında Çanakkale’ye bağlı bir ilçe merkezi durumuna getirilmiştir. […]