03 Aralık 2023 Pazar

Namazgah Tabyası

Çanakkale Namazgah Tabyası; Kilitbahir Kalesi’nin hemen yanında yer almaktadır. Osmanlı döneminde Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan tabyanın asıl ismi Rumeli Aziziye Tabyası’dır. Çanakkale Savaşı esnasında izole ve korunaklı bir bölge olması nedeni ile Cuma namazlarının kılındığı tabya bu nedenden Namazgah Tabyası

Namazgah Tabyası

Çanakkale Namazgah Tabyası; Kilitbahir Kalesi’nin hemen yanında yer almaktadır. Osmanlı döneminde Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan tabyanın asıl ismi Rumeli Aziziye Tabyası’dır.

Çanakkale Savaşı esnasında izole ve korunaklı bir bölge olması nedeni ile Cuma namazlarının kılındığı tabya bu nedenden Namazgah Tabyası ismini almıştır. Çanakkale Savaşı’na tanıklık etmiş önemli yerler arasında bulunan tabya her karesinde büyük tarihi değerleri barındırmaktadır.

Tabyada aynı zamanda askeri amaçlı kullanılan 14 adet kısa menzilli ve 2 adet uzun menzilli olmak üzere toplam 16 adet top sergilenmektedir. Çanakkale Savaşları’nda en önemli savunma merkezlerinden bir olan Namazgah; savaş esnasında ağır hasarlar almış olmasına rağmen günümüzde hala varlığını sürdürmeyi başaran sembolik bir yerdir.

Cuma namazlarının kılınmasının yanı sıra cephanelerin de muhafaza edildiği bonetlerin yer aldığı Namazgah Tabyası Çanakkale ilinde gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Fransızca bir kelime olan “Bonet”; “şapka” anlamına gelmektedir. Görünüşüyle şapkayı andıran bu yapılara bu nedenle bu isim verilmiştir.

Bonetlerin iç bölümleri oldukça geniş ve sağlam duvarlara sahip olup binaların üstleri ise toprak malzemeden inşa edilmiştir. Toprak çatıları sebebi ile aynı zamanda savaş esnasında kamufle olmak için de kullanılan yapılar Çanakkale Savaşları’nda stratejik bir nokta olma özelliğine de sahiptir.

Tabyanın içerisinde aynı zamanda Namazgah Müzesi de yer almaktadır. Namazgah Tabyası Müzesi “Engelsiz Tarih Projesi” dahilinde engelli misafirler için uygun koşullar sağlaması sebebi ile de dikkat çekmektedir.

Çanakkale Deniz Savaşı’nın birçok detayının anlatıldığı müzede savaş sürecini izleyebileceğiniz video gösterimlerinin yanı sıra maketlerle de canlandırmalar yapılmaktadır. Böylece tarihe tanıklık etmek isteyenlerin de beklentileri fazlasıyla karşılanmaktadır.

Savaş sırasında askerlerin telefon görüşmelerinin canlandırıldığı müzede duygulu anlar yaşayabilirsiniz. Namazgah Tabyası’nın bakı terası oldukça etkileyici bir alandır. Çanakkale Boğazı’nın eşsiz manzarasını izleyebilme olanağını ziyaretçilerine sunan Namazgah Tabyası; Çanakkale’de ziyaret edilmesi gereken yerler listenizde muhakkak yer almalıdır.

12 Kasım 2017
Paylaş:

Namazgah Tabyası Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Eceabat

Eceabat

Eceabat, Gelibolu Yarımadası’ nın batı ucunda, Avrupa yakasında yer alan Çanakkale’nin tarihi ilçelerinden birtanesidir. Çanakkale Savaşlarının en yoğun olarak gerçekleştiği bölge Eceabat sınırları içerisindedir. 1.Dünya Savaşı tarihin Çanakkale’ de kırıldığı andır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları’ nın yaşandığı mekan her ne kadar yarımadaya adını veren Gelibolu ile anılsa da, aslında en hararetli savaşların yaşandığı topraklar yarımadanın […]