15 Nisan 2024 Pazartesi

Neandria Antik Kenti

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde bulunan, Neandria Antik kenti ilçenin güneybatısında yer almaktadır. Çağrı dağının yamaçları üzerine kurulmuş kentin 3 metre genişliğinde 3200 metrelik poligonal inşa edilmiş sur duvarları hala iyi durumdadır. Ege Denizi ve Bozcaada manzaralı antik kent yaklaşık 40 hektarlık

Neandria Antik Kenti

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde bulunan, Neandria Antik kenti ilçenin güneybatısında yer almaktadır. Çağrı dağının yamaçları üzerine kurulmuş kentin 3 metre genişliğinde 3200 metrelik poligonal inşa edilmiş sur duvarları hala iyi durumdadır. Ege Denizi ve Bozcaada manzaralı antik kent yaklaşık 40 hektarlık bir alana yayılmış durumdadır. Tarihi 2 bin 300 yıl öncesine dayanan Neandria Antik Kenti, Kyknos önderliğindeki Aioller tarafından MÖ 5. yüzyılda kurulduğu sanılmaktadır.

Neandria Antik kentinin surların 11 kalesi ve pek çok giriş kapısı vardır. Kentin en önemli yapısı olan tapınak İö 7 yüzyıla tarihlenmektedir. Apollon’a adanan tapınak, bir podyum üzerindeki celladan oluşmaktaydı. Kireçtaşı tapınağı uzunlamasına ortadan ikiye bölen taş kuleler üzerine yerleştirilmiş yedi ahşap sütun üzerinde durmaktaydı yazılı kaynaklarda tapınağın güneydoğu kısmında Apollon heykelinin varlığından söz edilmektedir. Zeus Kutsal alanı, Arkaik ve klasik dönemden kalma ev kalıntıları, kent duvarlarının dışında ise Nekropolde lahitler, pithoslar ve anıtmezarlar göze çarpar. Kenti kuzeyden güneye kesen caddenin iki yanında da evler bulunmaktaydı.

Neandrialı 2 bin 500 Kent halkının, M.Ö. 310 yılında yeni inşa edilen Aleksandria Troas’a göç ettirilmesiyle buradaki yaşam sona ermiştir.

1889 yılında başlayan Neandria araştırmaları ile kent suru, sur içinde yer alan iki yüz otuz ev ve Aiol stilindeki Apollon tapınağı üzerine yoğunlaşmış. Çıkarılan eserlerden bir kısmı İstanbul Arkeoloji müzesinde yer alıyor.

10 Temmuz 2017
Paylaş:

Neandria Antik Kenti Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Ezine

Ezine

Çanakkale’ye bağlı olan Ezine, doğuda mitolojik efsanelere konu olan İda dağı bugünkü adıyla Kazdağı, batıda Ege denizi, güneyde Ayvacık, kuzeyde Çanakkale ile çevrilidir. Ezine ve çevresi 2.mezozoik çağda meydana gelmiştir. İlçe düzlük bir alan üzerinde kurulmuştur. Bu bölgede klasik dönemlerde Neandria Antik Kenti kurulmuş, Hellenistik dönemde ise Alexandria Troas Antik Şehri bu bölgede kurulmuştur. Osmanlı […]