02 Mart 2024 Cumartesi

Saros Körfezi

Saros Körfezi, güney bulunan Gelibolu Yarımadası ve kuzeyde bulunan Trakya kıyıları arasında, Çanakkale Boğazı’na paralel olan altmış kilometrelik üçgen bir sahildirdir. Tertemiz ve biçimli kumsallar ile kaplanmış etkileyici bir doğa harikasıdır. Güneyinde Eceabat ve Gelibolu, kuzeyinde Enez ve Keşan ile

Saros Körfezi

Saros Körfezi, güney bulunan Gelibolu Yarımadası ve kuzeyde bulunan Trakya kıyıları arasında, Çanakkale Boğazı’na paralel olan altmış kilometrelik üçgen bir sahildirdir. Tertemiz ve biçimli kumsallar ile kaplanmış etkileyici bir doğa harikasıdır.

Güneyinde Eceabat ve Gelibolu, kuzeyinde Enez ve Keşan ile çevrelenmiştir. Yerleşim alanları ise genellikle kuzey ve doğu bölgeleridir.

Saros Körfezi, Ege’nin en tuzlu suyunu oluşturmaktadır. Karmaşık girdaplar çizen su akıntıları sıklıkla görülmekte. Büyük kent yerlerşimi olmamayışı ile Ege Denizi’nin en temiz bölgelerinden birisi durumunda sayılır. Su altı akıntıları ile, dünyada kendisini temizleyen körfezlerden birisidir. Dünya genelinde kendini temizleyen körfezler toplamda üç adettir. Temmuz, Şubat ve Nisan aylarının 15. ya da 18. gününde kendisini temizlemeye başlar.
Körfezin dibinde bulunan soğuk su ile yüzeye yakın sıcak suyun birleşmesi ile oluşan akım sayesinde tüm yabancı maddelerden kendisini arındırır. Saros Körfezi’nin suları yüksek oranda oksijen barındırır.

26 Haziran 2017
Paylaş:

Saros Körfezi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Gelibolu

Gelibolu

Gelibolu, Çanakkale’nin Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. Gelibolu’nun tarihi çok eskilere dayanır. Antik kentin hangi yüzyılda veya kimler tarafında kurulduğu tam olarak bilinememektedir. Yunanca Gallipolis olan şehrin adı, Gazi Süleyman Paşa’nın 1354 yılında bu bölgeyi fethetmesinden sonra “Gelibolu” olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1923 yılına il olan Gelibolu, 1926 yılında Çanakkale’ye bağlı bir ilçe merkezi durumuna getirilmiştir. […]