03 Aralık 2023 Pazar

Şehitler Abidesi

Çanakkale Boğazı’nın en ucunda Hisarlık Tepe üzerinde bulunan Çanakkale Şehitler Abidesi bütün ihtişamı ile şanlı Türk milleti ve ordusunun zaferini simgeleyen bir anıttır. Çanakkale Cephesi’nde yaşanılan mücadelenin ve zorlu savaşın ebediyen unutulmamasını sağlamak amacı ile inşa edilen abide; Çanakkale’de mutlaka

Şehitler Abidesi

Çanakkale Boğazı’nın en ucunda Hisarlık Tepe üzerinde bulunan Çanakkale Şehitler Abidesi bütün ihtişamı ile şanlı Türk milleti ve ordusunun zaferini simgeleyen bir anıttır. Çanakkale Cephesi’nde yaşanılan mücadelenin ve zorlu savaşın ebediyen unutulmamasını sağlamak amacı ile inşa edilen abide; Çanakkale’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Bu abide, Çanakkale Savaşı’nda vatanını savunurken hayatını yitiren askerlerimizin gösterdikleri mücadelenin bir kanıtıdır.

Çanakkale Şehitler Abidesi, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Çanakkale Savaşları’nda şehit düşen yüzbinlerce şehidimizi simgeleyen abidelerin arasında en görkemli olanıdır. İnşaat ve yapım süreci ilk olarak Atatürk’ün talimatı ile başlamıştır. Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün rahatsızlanması sebebi ile ertelenen proje 1960 yılında tamamlanabilmiştir. 20 Ağustos 1960 tarihinde açılışı yapılan anıt 625 metrelik bir alanda yer almaktadır. 4 sütun üzerinde yaklaşık 42 metre uzunluğundaki abidenin sütunlar arasındaki genişliği 10 metredir.

Türk milletinin sağlam temellere dayandığını ve yıkılmaz olduğunu sembolize eden dört sütun M harfi şeklinde mimarisi ile vatan savunması yapan Mehmetçikleri sembolize etmektedir. Anıtın tavan kısmında mozaikten işlenmiş Türk bayrağı bulunmaktadır.

Çanakkale Şehitler Abidesi Milliyet gazetesinin başlattığı kampanya sonucunda milletimizden toplanan bağışlar ile inşa edilerek şehitlerimize armağan edilmiştir. Abidenin ayaklarında yer alan sekiz adet rölyeften dört tanesi deniz savaşlarını, diğer dört tanesi de kara savaşlarını temsil etmektedir.

Anıtın çevresinde sembolik olarak oluşturulmuş Türk Şehitliği, Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı Meçhul Asker Anıtı ve Yaralı Asker Anıtı yer almaktadır.

Sembolik Türk Şehitliği savaşta şehit düşen ve isimleri tespit edilebilmiş 59.408 şehidimizin isimlerinin yer aldığı şehitliktir. Mezar taşlarının her biri üzerinde bir yazıt bulunmaktadır.

Çanakkale Şehitler anıtı dahilinde namazgâh, şadırvan ve müze mevcuttur.

Şehitlikte gezerken her birinin ayrı bir hikayesi olan askerlerin vatanları için nasıl büyük bir mücadele verdiğine bir kez daha tanık olup duygusal anlar yaşayabilirsiniz.

09 Kasım 2017
Paylaş:

Şehitler Abidesi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Gelibolu

Gelibolu

Gelibolu, Çanakkale’nin Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. Gelibolu’nun tarihi çok eskilere dayanır. Antik kentin hangi yüzyılda veya kimler tarafında kurulduğu tam olarak bilinememektedir. Yunanca Gallipolis olan şehrin adı, Gazi Süleyman Paşa’nın 1354 yılında bu bölgeyi fethetmesinden sonra “Gelibolu” olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1923 yılına il olan Gelibolu, 1926 yılında Çanakkale’ye bağlı bir ilçe merkezi durumuna getirilmiştir. […]