05 Aralık 2023 Salı

Soğanlıdere Şehitliği

Soğanlıdere Şehitliği, 1915 savaşlarında hava bombardımanı sırasında şehit edilen bir onbaşı ve dokuz er anısına inşa edilmiştir. Gerçek bir şehit mezarlığı olan Soğanlıdere Şehitliği’nde, savaş esnasında burada kurulu olan hastanelerde tedavi edildiği sırada şehit olan askerler yatmaktadır. Soğanlıdere Vadisi dört

Soğanlıdere Şehitliği

Soğanlıdere Şehitliği, 1915 savaşlarında hava bombardımanı sırasında şehit edilen bir onbaşı ve dokuz er anısına inşa edilmiştir.

Gerçek bir şehit mezarlığı olan Soğanlıdere Şehitliği’nde, savaş esnasında burada kurulu olan hastanelerde tedavi edildiği sırada şehit olan askerler yatmaktadır. Soğanlıdere Vadisi dört tümen hastanesi ve Güney Grubu Kumandanlığı’nın ambar ve erzak depoları olarak da kullanılmıştır. Aynı zamanda Soğanlıdere, Türk askerinin yemeğinin pişirildiği ve dağıtılmaya başlandığı yerdir.

Soğanlıdere Şehitliği’nin birkaç yüz metre ilerisinde sizleri Zeytinburnu Belediyesi’nin yaptırmış olduğu ve 2005 yılında açılan Soğanlıdere Hastane Şehitliği karşılayacaktır. Anıt ay ve yıldız şeklinde figürize edilmiş olup yıldızın ortasında bulunan sivri yapı ise burada şehit olan askerlerin Allah’a yükselişini temsil etmektedir.

Şehitliğin girişinde ki kitabede her ne kadar burada altı yüz şehit yatıyor yazıyor olsa bile Soğanlıdere’nin binlerce askere ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Soğanlıdere şehitliğinin son özelliği ise karma bir şekilde olmasıdır. Şehitlerin memleketlerine baktığınız zaman her yöreden askerin olduğu anlaşılabilecektir.

23 Ağustos 2018
Paylaş:

Soğanlıdere Şehitliği Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Eceabat

Eceabat

Eceabat, Gelibolu Yarımadası’ nın batı ucunda, Avrupa yakasında yer alan Çanakkale’nin tarihi ilçelerinden birtanesidir. Çanakkale Savaşlarının en yoğun olarak gerçekleştiği bölge Eceabat sınırları içerisindedir. 1.Dünya Savaşı tarihin Çanakkale’ de kırıldığı andır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları’ nın yaşandığı mekan her ne kadar yarımadaya adını veren Gelibolu ile anılsa da, aslında en hararetli savaşların yaşandığı topraklar yarımadanın […]