Tarihe Saygı Parkı

Eceabat ilçe merkezine geldiğiiz zaman sahil tarafında içerisinde çeşitli objeler ve büyük bir anıt barındıran park dikkatinizi çekecetir. Sadece oradan gelip geçiyorsanız ya da feribotu kullanmak için oradaysanız kısa bir vaktinizi ayırıp içerisinde dolaşabilirsiniz. Tarihe Saygı Parkı bir minyatür park.

Tarihe Saygı Parkı

Eceabat ilçe merkezine geldiğiiz zaman sahil tarafında içerisinde çeşitli objeler ve büyük bir anıt barındıran park dikkatinizi çekecetir. Sadece oradan gelip geçiyorsanız ya da feribotu kullanmak için oradaysanız kısa bir vaktinizi ayırıp içerisinde dolaşabilirsiniz.

Tarihe Saygı Parkı bir minyatür park. Minyatür park olmasının sebebi ise içerisinde bulunan objeler. Park içerisinde Gelibolu Yarımadası ve Çanakkale Boğazı savaş alanları ve yerleşim alanlarını kapsayan zemin üzerine üç boyutlu olarak yapılmış bir minyatür harita var. Aynı şekilde siper yaşamı ve siper mücadelelerini yansıtmak amacı ile yine üç boyutlu olarak bir canlandırma yapılmış.

17 Mart 2008 günü Kültür ve Turizm Bakanının da katıldığı bir törenle Çanakkale Zaferi’nin 93. Yılı etkinlikleri kapsamında ziyarete açılmıştır. İçerisinde; Çanakkale Savaşı canlandırmaları, Çanakkale Boğazı ve Gelibolu Yarımadası haritası, Çanakkale Savaşı Komutanları büstleri ve Tarihe Sayı Anıtı bulunmaktadır.

17 Ağustos 2018
Paylaş:

Tarihe Saygı Parkı Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Eceabat

Eceabat

Eceabat, Gelibolu Yarımadası’ nın batı ucunda, Avrupa yakasında yer alan Çanakkale’nin tarihi ilçelerinden birtanesidir. Çanakkale Savaşlarının en yoğun olarak gerçekleştiği bölge Eceabat sınırları içerisindedir. 1.Dünya Savaşı tarihin Çanakkale’ de kırıldığı andır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları’ nın yaşandığı mekan her ne kadar yarımadaya adını veren Gelibolu ile anılsa da, aslında en hararetli savaşların yaşandığı topraklar yarımadanın […]