15 Nisan 2024 Pazartesi

Tepeköy Çınaraltı

Tepeköy Çınaraltı, Gökçeada’da yer alan ve içerisinde tarihi bir çınar ağacının bulunmuş olduğu bir alan. Yüksek bir tepede bulunan Tepeköy Çınaraltı, sıcak yaz günlerinde bile bunaltmayan havası ve eşsiz manzarası ile mutlu bir gün geçirebileceğiniz bir yer. Gökçeada’da koruma altına

Tepeköy Çınaraltı

Tepeköy Çınaraltı, Gökçeada’da yer alan ve içerisinde tarihi bir çınar ağacının bulunmuş olduğu bir alan. Yüksek bir tepede bulunan Tepeköy Çınaraltı, sıcak yaz günlerinde bile bunaltmayan havası ve eşsiz manzarası ile mutlu bir gün geçirebileceğiniz bir yer.

Gökçeada’da koruma altına alınmış altı tane çınar ağacı bulunuyor. O çınar ağaçlarının en yaşlısı ise burada, Tepeköy Çınaraltı’nda yer bulmuş kendisine. Tarihin geçmişlerinden gelen bu çınar ağacı 625 yaşında. Yani altı asır boyunca, kök saldığı yerden uzunca bir tarihe tanıklık yapmış. Bu şekilde düşünerek baktığımız zaman, bu devasa çınar ağacı görenleri birden etkisi altına almayı başarabilmekte.

Ağacın hemen yanında tarihi bir çeşme yer alıyor. O çeşme ile beraber, dev çınar ağacı da tel örgü içerisinde korunuyor. Çınar ağacının ihtişamını arkanıza aldığınız zaman ise sizi uçsuz bucaksız bir Ege Denizi manzarası karşılıyor.

Tepeköy Çınaraltı’nın etrafına yerleştirilmiş masalarda, Ege’nin eşsiz manzarasına karşı eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Etrafta dolaşan evcilleşmiş olan keçiler de size eşlik etmekten çekinmeyecektir.

09 Ağustos 2018
Paylaş:

Tepeköy Çınaraltı Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Gökçeada

Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada 1970 yılında bu ismi almıştır. Daha önce İmroz Adası olarak anılmaktaydı. Kıyı şeridinin uzunluğu yaklaşık 95 km. olan adada 5 gölet bulunmaktadır. Su kaynaklarının çokluğu bakımından dünyanın dördüncü adasıdır. Ada genel anlamda her zaman rüzgârlıdır. Adanın coğrafi yapısı çevre adalardan oldukça farklıdır. Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesinin ardından, Homeros’un […]