09 Aralık 2023 Cumartesi

Troya Müzesi

Troya Müzesi; Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. UNESCO’nun 1998 senesinde Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklediği, Troya Antik Kenti girişinde yer almaktadır. Troya Müzesi’nin inşaatına 2013 senesinde başlanılmış, 2015 senesinde duran çalışmalara 2017 senesinden bu zamana kadar devam

Troya Müzesi

Troya Müzesi; Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. UNESCO’nun 1998 senesinde Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklediği, Troya Antik Kenti girişinde yer almaktadır.

Troya Müzesi’nin inşaatına 2013 senesinde başlanılmış, 2015 senesinde duran çalışmalara 2017 senesinden bu zamana kadar devam edilmektedir. Rampanın duvarlarında nişlerde Troya’nın farklı katmanları, büyük boy heykeller, sahne canlandırmaları, mezar taşları ve büyük boy fotoğraflar ile hatırlanmaktadır. Troya Müzesi’nin giriş alanı olan Troas ve çevresini konu edinmiş olan sirkülasyon bandında ise sergi katları öncesinde konuklara oryantasyon sağlamak hedefi ile arkeoloji bilimi, arkolojik ve arkeometrik tarihleme yöntemleri, çağlar, höyük gibi terimler, çizimler, şemalar ve metin gibi yöntemler yer almaktadır.

Troya Müzesi’nde Troas ve Troya kentlerinden elde edilen kültür varlıkları sergilenecek. Çanakkale Müzesi’nde yer alan eserlerin Troya Müzesi’ne taşınması ile kurgulanan müze de İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Troya Eserleri ile Amerika Birleşik Devletleri’nden getirilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Troya altınları da getirilerek sergilenecek. Yine Homeros ile alakalı sikkeler İzmir Arkoloji Müzesi’nden getirilecek.
Yaklaşık dört bin elli adet eser müzede sergilenmesi için seçilmiş fakat iki bin adet eserin sergilenmesi hedeflenmekte.

Eserler mermer, lahit, sunak, heykel, yazıt, mil taşı, kesiciler ve baltalar, pişmiş seramikler, altınlar, sikkeler, silahlar, cam bilezikler, koku şişeleri, gözyaşı şişeleri gibi esenlerden oluşmakta. Troya Müzesi’nin bahçesinde ise taş eserlerin yanında lahit, steller, sütun ve sütun başlıkları sergilenecek.

14 Eylül 2018
Paylaş:

Troya Müzesi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Çanakkale

Çanakkale

Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köprü görevi gören Çanakkale, insanlığın yerleşik hayata geçtiği dönemlerden, tarihin başladığı çağlara kadar, önemli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. 17. yüzyılın önde gelen gezginlerinden Evliya Çelebi Seyahatnâme adlı eserinde, Çanakkale’nin düz bir ovada, bağ ve bahçeler içinde iki bin evin oluşturduğu bayındır bir şehir olarak anlatır. Çanakkale XVIII. […]