Truva Atı

Truva atı, Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarında bahsettiği, Truva’lı yakışıklı Paris’in Sparta Kralının karısı Helen’i kaçırması sonucunda Yunanların (Akhaların) Anadolu’daki Truva kentine savaş ilan etmesi ve bunun sonucunda savaşı kazanmasını sağlayan tahtadan attır.

Destanda bahsedildiği şekilde, Odysseus’un Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girmek için tahtadan at yaptırmıştır. Yaptığı plana göre Akhalılar savaştan bıkmış ve barış istemektedirler. Truvalıları barış istediklerine inandırabilmek için yaptırdığı tahtadan atı hediye olarak göndermiştir. Odysseus yaptırdığı tahtadan atın içerisine kendisi ve Akhalıların en iyi savaşçılarını yerleştirmiştir.

Akhalılara inanan Truva’lılar tahtadan atı Truva Şehrinin surların içerisine alırlar ve gece boyunca kutlama yapıp alkol tüketirler. Odysseus ve adamları gece yarısı atın içerisinden çıkarak şehrin giriş kapılarını açarlar ve saldırıyı başlatırlar. Civarda bulunan Akhalı Ordusunun da takviyesiyle Truva Şehri tamamen yıkılır.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”65″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Truva Atının 2 adet maketi bulunmaktadır. Troia Antik Kentinin girişi önünde bir adet tahtadan at yaptırılmıştır.
Diğer Truva Atı maketiyse, Brad Pitt’in başrollerinde oynadığı 2004 yılı yapımı sinema filminde kullanılan attır. Filmin yapımcısı bu atı Çanakkale şehrine hediye etmiş ve bu at Çanakkale Valiliği önüne konularak sergilenmektedir.

Çanakkale'de Oteller