15 Nisan 2024 Pazartesi

Truva Atı

Truva atı, Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarında bahsettiği, Truva’lı yakışıklı Paris’in Sparta Kralının karısı Helen’i kaçırması sonucunda Yunanların (Akhaların) Anadolu’daki Truva kentine savaş ilan etmesi ve bunun sonucunda savaşı kazanmasını sağlayan tahtadan attır. Destanda bahsedildiği şekilde, Odysseus’un Truva surlarını aşmak

Truva Atı

Truva atı, Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarında bahsettiği, Truva’lı yakışıklı Paris’in Sparta Kralının karısı Helen’i kaçırması sonucunda Yunanların (Akhaların) Anadolu’daki Truva kentine savaş ilan etmesi ve bunun sonucunda savaşı kazanmasını sağlayan tahtadan attır.

Destanda bahsedildiği şekilde, Odysseus’un Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girmek için tahtadan at yaptırmıştır. Yaptığı plana göre Akhalılar savaştan bıkmış ve barış istemektedirler. Truvalıları barış istediklerine inandırabilmek için yaptırdığı tahtadan atı hediye olarak göndermiştir. Odysseus yaptırdığı tahtadan atın içerisine kendisi ve Akhalıların en iyi savaşçılarını yerleştirmiştir.

Akhalılara inanan Truva’lılar tahtadan atı Truva Şehrinin surların içerisine alırlar ve gece boyunca kutlama yapıp alkol tüketirler. Odysseus ve adamları gece yarısı atın içerisinden çıkarak şehrin giriş kapılarını açarlar ve saldırıyı başlatırlar. Civarda bulunan Akhalı Ordusunun da takviyesiyle Truva Şehri tamamen yıkılır.

Truva Atının 2 adet maketi bulunmaktadır. Troia Antik Kentinin girişi önünde bir adet tahtadan at yaptırılmıştır.
Diğer Truva Atı maketiyse, Brad Pitt’in başrollerinde oynadığı 2004 yılı yapımı sinema filminde kullanılan attır. Filmin yapımcısı bu atı Çanakkale şehrine hediye etmiş ve bu at Çanakkale Valiliği önüne konularak sergilenmektedir.

31 Temmuz 2017
Paylaş:

Truva Atı Hakkında Yorumlar ve Öneriler

1 yorum
  1. Can Hikmet dedi ki:

    Truva ati Çanakkale’nin simgelerinden biridir. Mutlaka görülmelidir.

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Çanakkale

Çanakkale

Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köprü görevi gören Çanakkale, insanlığın yerleşik hayata geçtiği dönemlerden, tarihin başladığı çağlara kadar, önemli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. 17. yüzyılın önde gelen gezginlerinden Evliya Çelebi Seyahatnâme adlı eserinde, Çanakkale’nin düz bir ovada, bağ ve bahçeler içinde iki bin evin oluşturduğu bayındır bir şehir olarak anlatır. Çanakkale XVIII. […]