Troia

1996 senesinde milli park ilan edilen ve dünya tarafından tanınan antik kent Troia, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan ilk değerlerimiz arasında yer alıyor. Troia, dünyanın en ünlü antik kentlerinden birisi arasında. Yüzlerce seneden günümüze kadar değerini koruyarak ulaşan bu

Troia

1996 senesinde milli park ilan edilen ve dünya tarafından tanınan antik kent Troia, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan ilk değerlerimiz arasında yer alıyor.

Troia, dünyanın en ünlü antik kentlerinden birisi arasında. Yüzlerce seneden günümüze kadar değerini koruyarak ulaşan bu eşsiz kent, daha uzun seneler boyunca diğer kuşaklar için miras olarak kalmaya devam edecek.

Çanakkale Merkez’e 32 km uzaklıkta bulunan Troia, yaşamış ve yaşattıkları ile dünya tarafından bilinen, Tevfikiye Köyü’nde bulunan Hisarlık Tepesi’nde yer alıyor. Homeros tarafından yazılan İlyada Destanı’nda konusu geçen Truva Savaşı’nın gerçekleşmiş olduğu şehirdir.

Dünyanın en ünlü arkeoloji kentlerinden birisi olan Troia’nın ismi, geleneksel olarak Troia olarak kullanılıyor olsa da, 19. yüzyıldan sonra Fransızca okunuşu olan Truva olarak anılmaya başlanmış bir durumda. Homeros’un, İlyada Destanı’nda İlios ve Troia olarak bahsetmiş olduğu bölge, Çanakkale Boğazı’nın güneyinde bir liman şehri olarak kurulmuş, ancak Karamamendere sularının taşımış olduğu alüvyonlar nedeni ile seneler geçtikçe denizden uzaklamış ve terk edilmiş.

17 Mayıs 2017
Paylaş:

Troia Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Çanakkale

Çanakkale

Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köprü görevi gören Çanakkale, insanlığın yerleşik hayata geçtiği dönemlerden, tarihin başladığı çağlara kadar, önemli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. 17. yüzyılın önde gelen gezginlerinden Evliya Çelebi Seyahatnâme adlı eserinde, Çanakkale’nin düz bir ovada, bağ ve bahçeler içinde iki bin evin oluşturduğu bayındır bir şehir olarak anlatır. Çanakkale XVIII. […]