15 Nisan 2024 Pazartesi

Tuzla Roma Köprüsü

Çanakkale ilimizin Ayvacık ilçesi, Tuzla köyü sınırları içinde, Tuzla ovasında Kemer Köprü mevkiinde bulunmaktadır. Tuzla köyünün 1.5 km batısında, Gülpınar beldesinin 7 km kuzeyindedir. Günümüzde köprüye en yakın yerleşim yeri Tuzla köyü olduğu için Tuzla Roma Köprüsü olarak adlandırılmıştır. Halk

Tuzla Roma Köprüsü

Çanakkale ilimizin Ayvacık ilçesi, Tuzla köyü sınırları içinde, Tuzla ovasında Kemer Köprü mevkiinde bulunmaktadır. Tuzla köyünün 1.5 km batısında, Gülpınar beldesinin 7 km kuzeyindedir.
Günümüzde köprüye en yakın yerleşim yeri Tuzla köyü olduğu için Tuzla Roma Köprüsü olarak adlandırılmıştır. Halk arasında Kemer Köprü olarak da bilinir. Köprü, Tuzla Çayı (Satniois) üzerine yapılmış, bugün itibariyle Tuzla Çayı’nın yatağının değişmesi nedeniyle çayın 40-50 m uzağında kalmıştır. Oldukça harap durumda olup kemer seviyelerine kadar toprak altında bulunmaktadır.
Ortada geniş üç kemer gözü ile birlikte toplam sekiz kemerlidir ortadaki geniş kemer gözü 9,80 m genişlikte olup, küçük kemerlerin 6,50 m genişliktedir. Köprü 150 m’yi bulan uzunluğu ile Roma döneminin en uzun köprülerinden biridir. Köprü tamamen kesme olarak yerli kireç taşından yapılarak mermer kaplanmıştır. Güney bölümü daha sağlam olup mermer kaplamaların bazıları, köprü kenarlarındaki parapet geçmeleri sağlam durumdadır.
Köprünün kuzey bölümü tuzla çayı tarafından tahrip edilmiş durumdadır.
Köprünün tarihinin aydınlatılması ve mimari tekniğinin belirlenmesi amacıyla 1986 ve 1987 yılarında Prof. Dr. Coşkun ÖZGÜNEL başkanlığındaki kazı ekibi tarafından yapılan Arkeolojik kazılarda 2 m derinliğe kadar inilmiş, çıkan taban suyu nedeni ile arkeolojik çalışma eksik kalmıştır.
Köprünün mermer kaplamaları üzerinde tekerlek aşınması bulunmadığından ve köprünün genel özellikleri nedeni ile törensel amaçlarla kullanılan bir köprü olduğu düşünülmektedir. 22 km kuzeyinde bulunan ve bölgenin en büyük antik kenti durumundaki Aleksandria Troas ve çevrede bulunan halkların Apollon kutsal alanında yapacakları toplu tapınım törenleri için yapılmış olmalıdır. Muhtemelen tören bu köprüden itibaren başlamaktaydı. Köprü yapım tekniği ve plan özellikleriyle Roma dönemi özelliği göstermektedir. Muhtemelen Aleksandria Troas’a büyük yardımlar yaparak imar ettiren ve adına tapınaklar yaptıran Roma İmparatoru Augustus zamanında MS 1. yy ortalarında yapılmış olmalıdır.

15 Şubat 2018
Paylaş:

Tuzla Roma Köprüsü Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Ayvacık

Ayvacık

Ayvacık, Çanakkale ilinin en uzun sahil şeridine sahip ilçesidir. İlçenin Yüzölçümü 874 km² dir ve % 52’si ormanlıktır. Dağlar, denize paralel olarak uzandığından, sahil şeridinde olağanüstü güzelliğe sahip koylar bulunmaktadır. Son yıllarda yoğun ilgi gören bu koylar, turizm için cazibe merkezidir. Edremit Körfezi’ne bakan güney kıyısı Akdeniz ikliminin etkisini altındadır. İç kısımlara doğru gidildikçe Marmara […]