04 Temmuz 2022 Pazartesi

2300 Senelik Aile Mezarı Bulundu

Assos Antik Kenti’ndeki kazılarda iki bin üç yüz senelik aile mezarı bulundu. Antik Dönem’in en önemli liman şehirlerinden birisi olan Assos Antik Kenti’nde yapılan kazılarda, içerisinde yirmi bir kişiye ait iskelet

2300 Senelik Aile Mezarı Bulundu
Haber Giriş Tarihi: 08 Ekim 2018 21:36 Ayvacık Haberleri

Assos Antik Kenti’ndeki kazılarda iki bin üç yüz senelik aile mezarı bulundu.

Antik Dönem’in en önemli liman şehirlerinden birisi olan Assos Antik Kenti’nde yapılan kazılarda, içerisinde yirmi bir kişiye ait iskelet ve yakılmış cenaze kalıntılarının yer aldığı iki bin üç yüz senelik aile mezarı bulundu.

Aristoteles’in felsefe okulu kurmuş olduğu Assos, agora, Roma dönemi antik tiyatrosu ve surları ile her yıl yüzlerce ziyaretçinin uğrak noktası halinde. Assos Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ise arkeoloji dünyasında farklı kapılar arayabilecek bulgular ortaya çıkıyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Assos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, yapmış olduğu açıklamada 2018 senesi kazı döneminin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ve maddi desteği, İÇDAŞ ana sponsorluğunda devam ettiğini belirtti.

Kazıların bu seneki bölümünde antik kent içerisinde yapılan sondaj çalışmasında iki bin 300 senelik aile mezarının bulunduğunu belirten Prof. Dr. Nurettin Arslan şunları söyledi:

“Bu sene çevre düzenlemesi kapsamında yapılması gereken karşılama merkezi adına sondaj çalışmaları yaptık. Bu çalışmalar esnasında Batı Nekropolisi diye isimlendirilen bölgede bir aile mezarlığı ortaya çıkardık. Mezarın kapağında ailenin o zaman soy isim şeklinde anılan adı olan Aristios yazılıydı. İncelediğimiz zaman Aristios ailesine ait verilere ulaştığımız bu mezarlığın etrafı duvarlar ile çevriliydi ve içerisinde yirmi bir kişiyi tespit ettik. Bu alandaki ölü gömme adetleri, Helenistik Dönem’deki Assos’ta nasıl bir gelenek olduğu hakkında bize önemli bilgiler verdi.”

Aile bireylerinin birisinin normal, diğerlerinin ise yakılarak gömülmüş olduğunu söyleyen Arslan, “Yakma işlemi ardından geriye kalan kemikler toplanarak taştan yapılmış küp şekilli urneler ya da değişik toprak vazoların içine doldurulmuştur. Kemiklerin yanına bazı mezarlar hediyelerin bırakılmasının sonrasında üzerleri bir kumaş ile örtülmüştür. Taş urnelerin içerisinde yabancı maddelerin girmesi önlemek adına kapaklar kireç ile yapıştırılmış. Her mezara göz yaşı şişesi olarak bilinen unguentariumlar ve birer sikke bırakılmış. Sikkeler arasında Ephesos kentine ve Büyük İskender’e ait sikkeler dikkat çekmektedir.” dedi.

Bu durumdan Helenistik Çağ’da ölülerin çoğunlukla yakıldığı bilgisine ulaştıklarını belirten Arslan, “Ama bunun yanında çok nadir olarak iskelet gömme devam ediyor. Çalıştığımız bu alandaki yirmi bir mezardan sadece bir tanesinin yakılmadan gömüldüğünü gördük. Diğerleri ise taştan yapılmış urne ya da değişik kaplardan özellikle testilerden yapılmış kaplar içinde yakılma sonrası kalan kemiklerin konulduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Nurettin Arslan, aile mezarının aradan geçen yaklaşık iki bin 300 senelik süre içerisinde zarar görmeden ve bozulmadan kalmasının da çok önemli bir nokta olduğunu sözlerine ekledi.

Paylaş:
Şalvarspor, Maça Şalvar ve Çemberleriyle Çıktı

Ayvacık Haberleri

Şalvarspor, Maça Şalvar ve Çemberleriyle Çıktı

Ayvacık kız futbol takımı Şalvarspor'un oyuncuları, üniversiteli kızlarla yaptıkları maça şalvar ve başlarındaki çemberlerle

Assos Kazılarında Balık Tabağı ve Olta Kancası Bulundu

Ayvacık Haberleri

Assos Kazılarında Balık Tabağı ve Olta Kancası Bulundu

Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyü sınırları içinde kalan Antik Çağ'ın en önemli liman kentlerinden Assos'ta 2 bin 300 yıllık üç

Kazdağları’nda “Antep Fıstığı” Üretimi

Ayvacık Haberleri

Kazdağları’nda “Antep Fıstığı” Üretimi

Balıkesir'in Edremit ilçesinin bazı kırsal mahalleleri ile Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi ve köylerinde aşı yapılan sakız ağaçlarından (çitlembik)