Apollon Tapınağı Farelerine Kavuştu

Gülpınar köyünde yer alan ve mitolojiye göre iki bin sene önce Apollon Smintheus Kutsal Alanı’nda yaşamış olduğu rivayet edilen fareler, minyatür heykeller ile canlandırılarak tapınağın basamaklarına yerleştirildi. Ziyaretçileri tapınağın basamaklarında karşılayan

Apollon Tapınağı Farelerine Kavuştu
Haber Giriş Tarihi: 08 Eylül 2018 13:33 Ayvacık Haberleri

Gülpınar köyünde yer alan ve mitolojiye göre iki bin sene önce Apollon Smintheus Kutsal Alanı’nda yaşamış olduğu rivayet edilen fareler, minyatür heykeller ile canlandırılarak tapınağın basamaklarına yerleştirildi.

Ziyaretçileri tapınağın basamaklarında karşılayan ve büyük ilgi gören yetmiş üç adet fare heykelinden, yüz adet daha yaptırılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü adına bölgede bulunan kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten Prof. Dr. Çoskun Özgünel, yapmış olduğu açıklamada, 1980 senesinden bu yana bölgede çalışmış olduklarını belirtti.

Bölgenin Troia Savaşları’na da büyük katkısı olduğunu belirten Özgünel, buradaki Apollon Smintheus Tapınağı’nın frizlerinde, Homeros’un İlyada destanında anlatmış olduğu Troia Savaşları’nın betimlendiğine işaret etti.

Kazılara 2011 senesinden bu yana ana sponsor olan İÇDAŞ’ın büyük destek verdiğini anlatan Özgünel, bu sayede önemli çalışmalar için adım attıklarını belirtti.

Özgünel, tapınağın onarıımının da yine aynı sene içerisinden hızlandığını belirterek, şunları söyledi:

“Bizim burada tapınağımız kadar önemli bir de farelerimiz var. Bu fareler de Apollon külütürü ile ilgili. Smintheus bu bölgede fare ismi ile anılıyor. Apllon’un da birçok önemli görevleri var. Bu fareli Apollon’un en büyük görevi halkına zulm eden idarecileri cezalandırmak. Çiftçileri, tarlaları rahatsız eden, yok eden fareleri de okları ile öldürmek. Veba mikrobunu, daha çok halkına eziyet edenlere okları ile veriyor ve onları cezalandırıyor. Bu anlamda Apollon’un fareleri bölge içerisinde çok önemli. Biz de bu konuya dikkati çekmek adına minyatür fareler hazırladık ve onları tapınağın zemininden üst noktaya kadar olan alana yerleştirdik.”

Görenler Şaşırdı”

Tapınaktaki farelerin önemini göstermek için yetmiş üç tane fare heykeli yaptıklarını belirten Özgünel, bu sayede belki de Apollon Smintheus Kutsal Alanı içerisinde çok önemli bir yere sahip olan bir noktayı da hayata geçirmiş olduklarını vurguladı.

Özgünel, mitolojik farelerin tapınak çevresine yerleştirilmelerinin sonrasında bölgeye gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşı karşıya kaldıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“Burada Apollon’un bölgemiz için çok önemli olan mitolojik fareleri için gerçek boyutta yani tarla faresi olarak tabir ettiğimiz büyüklükte fare heykelleri yaptırdık. İlk etapta yetmiş üç tane heykeli tapınak çevresine yerleştirdik. Önümüzdeki zamanlarda yüz tane daha yaptıracağız. Buraya gelenler fareleri görünce çok şaşırdılar. Çok ilgilerini çekti. Fareleri ve tapınağı fotoğraflayıp cep telefonları ile arkadaşlarına gönderiyorlar. Bu paylaşımlar bizi de çok sevindirdi.”

Prof. Dr. Özgünel, İÇDAŞ’ın bölgedeki altı kazıya sponsorluk yaptığını belirterek, “Şirketin genel müdürü Bülend Engin’in tarımdan eğitime kadar olan desteği, bizim buralarda yaptığımız kazılara da ulaştı. Kendilerine 2011 senesinden bu yana bizlere destek verdikleri için çok teşekkür ediyorum. İÇDAŞ gibi sponsorlarımız olduğu sürece Türkiye’nin hem sosyo ekonomik hem kültür hem eğitim sorunlarına büyük ışık tutulacağını ve büyük çözümler geleceğini umut ediyorum.”dedi.

 

Paylaş:
Şalvarspor, Maça Şalvar ve Çemberleriyle Çıktı

Ayvacık Haberleri

Şalvarspor, Maça Şalvar ve Çemberleriyle Çıktı

Ayvacık kız futbol takımı Şalvarspor'un oyuncuları, üniversiteli kızlarla yaptıkları maça şalvar ve başlarındaki çemberlerle

Assos Kazılarında Balık Tabağı ve Olta Kancası Bulundu

Ayvacık Haberleri

Assos Kazılarında Balık Tabağı ve Olta Kancası Bulundu

Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyü sınırları içinde kalan Antik Çağ'ın en önemli liman kentlerinden Assos'ta 2 bin 300 yıllık üç

Kazdağları’nda “Antep Fıstığı” Üretimi

Ayvacık Haberleri

Kazdağları’nda “Antep Fıstığı” Üretimi

Balıkesir'in Edremit ilçesinin bazı kırsal mahalleleri ile Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi ve köylerinde aşı yapılan sakız ağaçlarından (çitlembik)