Apollon Tapınağı Farelerine Kavuştu

Apollon Tapınağı Farelerine Kavuştu

Gülpınar köyünde yer alan ve mitolojiye göre iki bin sene önce Apollon Smintheus Kutsal Alanı’nda yaşamış olduğu rivayet edilen fareler, minyatür heykeller ile canlandırılarak tapınağın basamaklarına yerleştirildi.

Ziyaretçileri tapınağın basamaklarında karşılayan ve büyük ilgi gören yetmiş üç adet fare heykelinden, yüz adet daha yaptırılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü adına bölgede bulunan kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten Prof. Dr. Çoskun Özgünel, yapmış olduğu açıklamada, 1980 senesinden bu yana bölgede çalışmış olduklarını belirtti.

Bölgenin Troia Savaşları’na da büyük katkısı olduğunu belirten Özgünel, buradaki Apollon Smintheus Tapınağı’nın frizlerinde, Homeros’un İlyada destanında anlatmış olduğu Troia Savaşları’nın betimlendiğine işaret etti.

Kazılara 2011 senesinden bu yana ana sponsor olan İÇDAŞ’ın büyük destek verdiğini anlatan Özgünel, bu sayede önemli çalışmalar için adım attıklarını belirtti.

Özgünel, tapınağın onarıımının da yine aynı sene içerisinden hızlandığını belirterek, şunları söyledi:

“Bizim burada tapınağımız kadar önemli bir de farelerimiz var. Bu fareler de Apollon külütürü ile ilgili. Smintheus bu bölgede fare ismi ile anılıyor. Apllon’un da birçok önemli görevleri var. Bu fareli Apollon’un en büyük görevi halkına zulm eden idarecileri cezalandırmak. Çiftçileri, tarlaları rahatsız eden, yok eden fareleri de okları ile öldürmek. Veba mikrobunu, daha çok halkına eziyet edenlere okları ile veriyor ve onları cezalandırıyor. Bu anlamda Apollon’un fareleri bölge içerisinde çok önemli. Biz de bu konuya dikkati çekmek adına minyatür fareler hazırladık ve onları tapınağın zemininden üst noktaya kadar olan alana yerleştirdik.”

Görenler Şaşırdı”

Tapınaktaki farelerin önemini göstermek için yetmiş üç tane fare heykeli yaptıklarını belirten Özgünel, bu sayede belki de Apollon Smintheus Kutsal Alanı içerisinde çok önemli bir yere sahip olan bir noktayı da hayata geçirmiş olduklarını vurguladı.

Özgünel, mitolojik farelerin tapınak çevresine yerleştirilmelerinin sonrasında bölgeye gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşı karşıya kaldıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“Burada Apollon’un bölgemiz için çok önemli olan mitolojik fareleri için gerçek boyutta yani tarla faresi olarak tabir ettiğimiz büyüklükte fare heykelleri yaptırdık. İlk etapta yetmiş üç tane heykeli tapınak çevresine yerleştirdik. Önümüzdeki zamanlarda yüz tane daha yaptıracağız. Buraya gelenler fareleri görünce çok şaşırdılar. Çok ilgilerini çekti. Fareleri ve tapınağı fotoğraflayıp cep telefonları ile arkadaşlarına gönderiyorlar. Bu paylaşımlar bizi de çok sevindirdi.”

Prof. Dr. Özgünel, İÇDAŞ’ın bölgedeki altı kazıya sponsorluk yaptığını belirterek, “Şirketin genel müdürü Bülend Engin’in tarımdan eğitime kadar olan desteği, bizim buralarda yaptığımız kazılara da ulaştı. Kendilerine 2011 senesinden bu yana bizlere destek verdikleri için çok teşekkür ediyorum. İÇDAŞ gibi sponsorlarımız olduğu sürece Türkiye’nin hem sosyo ekonomik hem kültür hem eğitim sorunlarına büyük ışık tutulacağını ve büyük çözümler geleceğini umut ediyorum.”dedi.

 

Apollon Tapınağı Ayvacık

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Ayvacık’ta 5.3 Şiddetinde Deprem20 Şubat 2019

Ayvacık’ta 5.3 Şiddetinde Deprem

Ayvacık’ta deprem meydana geldi. Merkez üssü Ayvacık’ta 5.3 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem, Çanakkale

Küçükkuyu’da Toros Canavarı Sahnelendi19 Aralık 2018

Küçükkuyu’da Toros Canavarı Sahnelendi

Toros Canavarı isimli oyun Küçükkuyu’da sahne aldı. Çanakkale Belediyesi Tiyatro Topluluğu’nun Toros Canavarı isimli

Ayvacık 2. Zeytin Şenliği Düzenlendi29 Kasım 2018

Ayvacık 2. Zeytin Şenliği Düzenlendi

Ayvacık’ta, “Ayvacık 2. Zeytin Şenliği düzenlendi. Ayvacık Turizm Kültür Doğa ve Spor Derneği, Ayvacık

Zeytin Şenliği Festivali Yapıldı24 Kasım 2018

Zeytin Şenliği Festivali Yapıldı

Ayvacık’ta ikincisi düzenlenen Zeytin Şenliği Festivali yapıldı. Zeytin Şenliği Festivali, Ayvacık Atatürk Kültür Parkı’nda