17 Ağustos 2019 Cumartesi

Assos İçin Hedef UNESCO Kalıcı Listesi

Antik Dönem'in en önemli liman şehirlerinden birisi olan, Assos Antik Kenti, son senelerde yabancı ve yerli turistlerin ilgi odağı durumuna geldi. Assos Antik Kenti Kazı Heyeti ve ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi

Assos İçin Hedef UNESCO Kalıcı Listesi
Haber Giriş Tarihi: 05 Eylül 2018 13:22 Ayvacık Haberleri

Antik Dönem’in en önemli liman şehirlerinden birisi olan, Assos Antik Kenti, son senelerde yabancı ve yerli turistlerin ilgi odağı durumuna geldi.

Assos Antik Kenti Kazı Heyeti ve ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, yaptığı açıklamada, kentin geçen sene UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alındığını söyledi.

Arslan, aslında UNESCO listesine girebilmek için 2014 senesinde başvurmuş olduklarını belirterek, “Ancak o zaman yerel güçlerden pek destek bulamamıştık. 2017 senesinde ise gerek milletvekillerimizden gerek İl Kültür ve Turizm Müdürümüzün destekleri ile, valiliğimiz ile bu aşama sonuçlandı.” dedi.

Neden Assos UNESCO Dünya Geçici Listesine girmeli? sorusuna üç kriter ile yanıt verdiklerini dile getiren Arslan;

“Bunlardan biri akropol üzerindeki Athena Tapınağı çünkü bu tapınak Anadolu’da milattan önce Altıncı yüzyıl dediğimiz dönemden Dor düzeni tek örnek. O yüzden ünik bir eser. Assos aslında bu tek kriter ile girebilirdi. İkinci olarak şehirde tarihe mal olmuş kişilerin yaşamış olması bu kriterler için önemli. Bu kriter ile de geçici listeye girilebilir. Platon’un öğrencileri, başta Aristoteles olmak üzere Assos’ta üç sene yaşamış olmaları ve burada faaliyet göstermelerini önemli bir olay olarak belirledik ve bunu böyle sunduk. Üçüncü kriterimiz de Assos Anadolu’daki ya da dünyadaki en iyi korunmuş örnek. Bunu bizden önceki araştırmacılar sık sık vurgulamış çünkü Assos ilk kurulduğu bronz çağında tabii küçük bir yerleşme var. Arkaik döneminden itibaren bir şehir haline geliyor.” dedi.
Bizans ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar burada yaşamın kesintisiz sürdüğünü dile getiren Arslan, “Assos’ta Helenistik Dönem dediğimiz milattan önce birden sonraki süreçte kentte çok büyük imar faaliyetleri olmamış. Yaşam devam ediyor ama eski yapılar kullanılmaya devam ediyor.” diye konuştu.
Bundan sonraki dönemde hedeflerinin UNESCO Dünya Kültür Miras Kalıcı Listesi’ne girmek olduğunu belirten Arslan, bunun için gün saydıklarını ifade etti.

Şu anda kalıcı listeye girebilmek için bekleyen kalabalık bir liste olduğunu belirten Arslan;

“Bu çalışma uzun süreçli ve biraz da zahmetli bir iş. Umarım Assos, bu kalıcı listeye girerek hak ettiği yeri alır çünkü şehir sadece arkeolojik kalıntıların değil, köy mimarisi, doğası, denizi ve limanı ile ülkemizin gözde merkezlerinden bir tanesi haline geliyor. Bölgeyi ziyaret eden kişi sayılarına baktığımızda da Assos’un önemini görebiliyoruz. Geçen seneye göre daha fazla ziyaretçi geldi. Bizim kazı çalışmaları, restorasyonlar, onarımlar, Bakanlığımız yapmış olduğu karşılama ve çevre düzenleme faaliyetleri tamamlandığı zaman hem ekonomik bakımdan bu şehir ve ülke daha fazla gelir sağlayacak hem de gelen ziyaretçilerimiz bu kentte rahat bir şekilde dolaşacak ve yeterince bilgi alarak ayrılabilecek.” dedi.

“Ana Sponsorumuz İÇDAŞ”

Arslan; “Bu çalışmalarda Bakanlığın yanında özellikle bizim kazılarımızın uzun bir süre yürütülmesinde en büyük katkıyı İÇDAŞ sağlıyor. Ana sponsorumuz İÇDAŞ. Onların sayesinde aslında biz çok uzun süreler çalışabiliyoruz.” ifadelerini kullandı

Paylaş:
Ünlü Rapçi Ezhel Kazdağları İçin Çanakkale’de

Ayvacık Haberleri

Ünlü Rapçi Ezhel Kazdağları İçin Çanakkale’de

“Ezhel” ismiyle tanınan ünlü rapçi Sercan İpekçioğlu Kazdağları’nda ki son durumu öğrenmek için Çanakkale’ye

Göçmen Kaçakçıları Termal Kamerayla Yakalandı

Ayvacık Haberleri

Göçmen Kaçakçıları Termal Kamerayla Yakalandı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi sahilinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na doğru gerçekleştirilmesi planlanan göçmen kaçakçılığı termal kameralı drone ile

Kazıların Başkenti: Assos

Ayvacık Haberleri

Kazıların Başkenti: Assos

İlk kazıya ABD'li arkeologlarca 1800'lü yıllarda başlanan Assos, 38 yıldan bu yana Türk bilim adamları tarafından yapılan çalışmalarla dünyaya