Ayvacık Depreminin 1nci Yılı Etkinliği

Ayvacık Depreminin 1nci Yılı Etkinliği

Ayvacık ilçesinde 6 Şubat 2017 tarihinde meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremin 1nci yılında bir etkinlik gerçekleştirildi.

Ayvacık ilçesinde 6 Şubat 2017 tarihinde meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremi üzerinden 1 yıl sonra düzenlenen etkinlikte, 6 Şubat depremini, yerel yönetici ve deprem bilimcilerin konuşmaları, tiyatro gösterimi ve düzenlenen slayt gösterisiyle bir panel gerçekleştirildi.

Ayvacık Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, STK temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Panelde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı ve Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süha Özden, ÇOMÜ Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç.Dr. Tolga Bekler ve ÇOMÜ Harita Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Erenoğlu birer sunum gerçekleştirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Kaymakam Hakyemez konuşmasında, deprem sonrası yetkililer olarak bir buçuk ay sürekli o bölgede vatandaşların acısını paylaştıklarını ve dertlerine çözüm olmaya çalıştıklarını söyledi.

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin ise konuşmasına 6 Şubat 2017 tarihinde yaşananları anlatarak başladı.

Başkan Şahin yaşanan deprem sonrası can kaybı olmamasını şu sözlerle açıkladı:“ Yaşanan ilk depremde bazı evler çökmüştü artçı sarsıntıların arkadan gelebileceğini düşünerek köylülerimize sakın evlere malzeme, kap kacak girmeyin dedik. Sağ olsunlar bizleri dinlediler ve evlere girmediler”

Panelde bir konuşma yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı ve Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süha Özden ise bölgede ki deprem fırtınasının 14 Ocak 2017 tarihinde başladığını söyledi.

Özden:“ Aslında yaklaşık 10 yıldır hemen Ege Denizi kıyısında yani Tuzla’nın hemen açıklarında noktasal bir alanda devam ediyordu ama o kadar küçük ki hiçbir hızlı hissetmiyorduk. Yani size bir sarsıntı olarak gelmiyor ama biz bunu izliyorduk. Bir noktasal alanda sürekli olarak belki günde 2’den küçük bir sürü deprem oluyor. 10 yılı aşkın bir süredir aslında bu vardı hep ilgimizi çekmiştir bu bölgede gelip çalışmalar yapıyorduk. Bölgede deprem fırtınası 14 Ocak akşamı 4.9’luk bir aktivite ile başladı. Yani bu depremin başlangıcı 14 Ocak’tır ama 6 Şubat en üst noktasıdır” dedi.
Ayvacık Depremi Yıl Dönümü
Prof. Dr. Süha Özden’in ardından Doç.Dr. Tolga Bekler ve Doç.Dr. Cüneyt Erenoğlu’nun gerçekleştirdiği sunumların ardından gerçekleştirilen tiyatro oyunu ile etkinlik sona erdi.

Ayvacık Ayvacık Belediye Başkanı Ayvacık Kaymakamı ÇÖMÜ Deprem Hakan Hakyemez Mehmet Ünal Şahin Tiyatro

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Ayvacık’ta 15 Temmuz Şehitleri Resim Sergisi16 Temmuz 2018

Ayvacık’ta 15 Temmuz Şehitleri Resim Sergisi

Ayvacık Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa hazırlamış olduğu 15 Temmuz darba girişiminde

Sevimli Atölyeler Gelişime Katkı Sağlayacak04 Temmuz 2018

Sevimli Atölyeler Gelişime Katkı Sağlayacak

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, yapmış olduğu ve ürettiği projeler ile ilçe halkının

Ayvacık’ta Doğa Yürüyüşü13 Mayıs 2018

Ayvacık’ta Doğa Yürüyüşü

Ayvacık’ta havanın güzel olmasıyla birlikte “2018 Troya Yılı” etkinlikleri kampsamında Ayvacık-Küçükkuyu arasında, sahil yolundan

Depremin Yıl Dönümünde Deprem Oldu07 Şubat 2018

Depremin Yıl Dönümünde Deprem Oldu

Yıl Dönümünde Korkuttu 6 Şubat 2017 yılında Ayvacık ilçesinde meydana gelen 5.3’lük depremin 1.