Ayvacık Depreminin 1nci Yılı Etkinliği

Ayvacık Depreminin 1nci Yılı Etkinliği

Ayvacık ilçesinde 6 Şubat 2017 tarihinde meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremin 1nci yılında bir etkinlik gerçekleştirildi.

Ayvacık ilçesinde 6 Şubat 2017 tarihinde meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremi üzerinden 1 yıl sonra düzenlenen etkinlikte, 6 Şubat depremini, yerel yönetici ve deprem bilimcilerin konuşmaları, tiyatro gösterimi ve düzenlenen slayt gösterisiyle bir panel gerçekleştirildi.

Ayvacık Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, STK temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Panelde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı ve Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süha Özden, ÇOMÜ Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç.Dr. Tolga Bekler ve ÇOMÜ Harita Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Erenoğlu birer sunum gerçekleştirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Kaymakam Hakyemez konuşmasında, deprem sonrası yetkililer olarak bir buçuk ay sürekli o bölgede vatandaşların acısını paylaştıklarını ve dertlerine çözüm olmaya çalıştıklarını söyledi.

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin ise konuşmasına 6 Şubat 2017 tarihinde yaşananları anlatarak başladı.

Başkan Şahin yaşanan deprem sonrası can kaybı olmamasını şu sözlerle açıkladı:“ Yaşanan ilk depremde bazı evler çökmüştü artçı sarsıntıların arkadan gelebileceğini düşünerek köylülerimize sakın evlere malzeme, kap kacak girmeyin dedik. Sağ olsunlar bizleri dinlediler ve evlere girmediler”

Panelde bir konuşma yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı ve Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süha Özden ise bölgede ki deprem fırtınasının 14 Ocak 2017 tarihinde başladığını söyledi.

Özden:“ Aslında yaklaşık 10 yıldır hemen Ege Denizi kıyısında yani Tuzla’nın hemen açıklarında noktasal bir alanda devam ediyordu ama o kadar küçük ki hiçbir hızlı hissetmiyorduk. Yani size bir sarsıntı olarak gelmiyor ama biz bunu izliyorduk. Bir noktasal alanda sürekli olarak belki günde 2’den küçük bir sürü deprem oluyor. 10 yılı aşkın bir süredir aslında bu vardı hep ilgimizi çekmiştir bu bölgede gelip çalışmalar yapıyorduk. Bölgede deprem fırtınası 14 Ocak akşamı 4.9’luk bir aktivite ile başladı. Yani bu depremin başlangıcı 14 Ocak’tır ama 6 Şubat en üst noktasıdır” dedi.
Ayvacık Depremi Yıl Dönümü
Prof. Dr. Süha Özden’in ardından Doç.Dr. Tolga Bekler ve Doç.Dr. Cüneyt Erenoğlu’nun gerçekleştirdiği sunumların ardından gerçekleştirilen tiyatro oyunu ile etkinlik sona erdi.

Ayvacık Ayvacık Belediye Başkanı Ayvacık Kaymakamı ÇÖMÜ Deprem Hakan Hakyemez Mehmet Ünal Şahin Tiyatro

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Küçükkuyu’da Toros Canavarı Sahnelendi19 Aralık 2018

Küçükkuyu’da Toros Canavarı Sahnelendi

Toros Canavarı isimli oyun Küçükkuyu’da sahne aldı. Çanakkale Belediyesi Tiyatro Topluluğu’nun Toros Canavarı isimli

Ayvacık 2. Zeytin Şenliği Düzenlendi29 Kasım 2018

Ayvacık 2. Zeytin Şenliği Düzenlendi

Ayvacık’ta, “Ayvacık 2. Zeytin Şenliği düzenlendi. Ayvacık Turizm Kültür Doğa ve Spor Derneği, Ayvacık

Zeytin Şenliği Festivali Yapıldı24 Kasım 2018

Zeytin Şenliği Festivali Yapıldı

Ayvacık’ta ikincisi düzenlenen Zeytin Şenliği Festivali yapıldı. Zeytin Şenliği Festivali, Ayvacık Atatürk Kültür Parkı’nda

Depremzedelerin Evleri Teslim Edildi05 Kasım 2018

Depremzedelerin Evleri Teslim Edildi

Depremzedelerin evleri Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımı ile teslim edildi. 6 Şubat