Ayvacık’ın Kurtuluşunun 96. Yıl Törenleri

Ayvacık’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yılı törenlerle kutlandı. Düzenlenen ilk tören sabah 09:30 da Atatürk Kültür Parkı'nda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik, Ayvacık 6.

Ayvacık’ın Kurtuluşunun 96. Yıl Törenleri
Haber Giriş Tarihi: 21 Eylül 2018 17:33 Ayvacık Haberleri

Ayvacık’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yılı törenlerle kutlandı.

Düzenlenen ilk tören sabah 09:30 da Atatürk Kültür Parkı’nda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik, Ayvacık 6. Nike Filo ve Garnizon Komutanı Ahmet Kesgin ile Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin Atatürk Büstüne çelenk bıraktı.

Ayvacık Belediyesi önünde gerçekleştirilen ikinci törende, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Miralay Zeki bey komutasında Türk askeri ve halkının direnci ile kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı anlattı. Sözlerine şöyle devam etti. “Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı kurtuluş mücadelesi sonrasında ilçemiz 21 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden resmen kurtulmuştur. Bugün ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü. 96 yıl önce bağımsızlığına olan tutkusunu gösteren Türk milleti, en son 15 Temmuz’da yine vatan hainlerinin önüne çıkarak, onları durdurarak bir kere daha devletine ve Cumhuriyetine olan bağlılığını göstermiştir. Atalarımızın bizlere emaneti olan bu toprakları, aynı bilinçle koruyarak daha da ileri götürmek hepimizin tek hedefidir. Bu mutlu günümüzde burada bu bayramı kutlayabiliyorsak bunu şehit ve gazilerimize borçluyuz. Ruhları şad olsun.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kurtuluş yılı töreninde Çanakkale Boğaz Komutanlığı Bandosu mini konser verdi. Öğrenciler tarafından halk oyunları gösterisi sunulmasıyla program sona erdi.

Bu gece Ayvacık Belediyesi tarafından organize edilen 21 Eylül Ayvacık’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu 96. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Grup Ezgi ve Çelik konser verecek.

Paylaş:
Şalvarspor, Maça Şalvar ve Çemberleriyle Çıktı

Ayvacık Haberleri

Şalvarspor, Maça Şalvar ve Çemberleriyle Çıktı

Ayvacık kız futbol takımı Şalvarspor'un oyuncuları, üniversiteli kızlarla yaptıkları maça şalvar ve başlarındaki çemberlerle

Assos Kazılarında Balık Tabağı ve Olta Kancası Bulundu

Ayvacık Haberleri

Assos Kazılarında Balık Tabağı ve Olta Kancası Bulundu

Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyü sınırları içinde kalan Antik Çağ'ın en önemli liman kentlerinden Assos'ta 2 bin 300 yıllık üç

Kazdağları’nda “Antep Fıstığı” Üretimi

Ayvacık Haberleri

Kazdağları’nda “Antep Fıstığı” Üretimi

Balıkesir'in Edremit ilçesinin bazı kırsal mahalleleri ile Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi ve köylerinde aşı yapılan sakız ağaçlarından (çitlembik)