22 Mayıs 2019 Çarşamba

Zeytin Şenliği Festivali Yapıldı

Ayvacık’ta ikincisi düzenlenen Zeytin Şenliği Festivali yapıldı. Zeytin Şenliği Festivali, Ayvacık Atatürk Kültür Parkı'nda düzenlendi. Zeytin Şenliği Festivali’nde, Ayvacık genelinde bulunan zeytinyağı üreticileri katılarak açılan stantlarda ürünlerini sergiledi. Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet

Zeytin Şenliği Festivali Yapıldı
Haber Giriş Tarihi: 24 Kasım 2018 14:49 Ayvacık Haberleri

Ayvacık’ta ikincisi düzenlenen Zeytin Şenliği Festivali yapıldı.
Zeytin Şenliği Festivali, Ayvacık Atatürk Kültür Parkı’nda düzenlendi. Zeytin Şenliği Festivali’nde, Ayvacık genelinde bulunan zeytinyağı üreticileri katılarak açılan stantlarda ürünlerini sergiledi.

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, burada yaptığı konuşmada, Ayvacık’ın zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Zeytin Yağı Festivalinin ulusal boyutlara taşımak gerekiyor dedi. Ayvacık Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Ünal Şahin, İlçe’nin zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu ve üreticimizin de ürününün hak ettiği değeri görmesi gerektiğini dile getirdi. Zeytine sahip çıkıp, zeytinyağı üretimini artırarak, kaliteyi yükseltmek gerektiğini belirten Ünal bu festivalle birlikte üreticinin de ürününü tanıtarak değerinin ve kalitesinin daha da farkına varılacağını vurguladı. Zeytin üreticileri için stantlar açılarak ürünlerini festivale gelen misafirlere tattırarak ürünlerinin değerinin ve kalitesinin de yerinde anlaşıldığını ve ürünlerinin fiyatlarındaki artış için de mutlu olduklarını dile getirdiler.

Festivalde 78 üreticinin katıldığı zeytinyağı tadım yarışması, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü personelinin yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi. Zeytin tadım yarışmasında dereceye giren üreticilere birinciye tam, ikinciye yarım ve üçüncüye çeyrek altın hediye edildi.
Ayvacık genelinde okullarda şiir, resim ve kompozisyon dalında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere bisiklet hediye edildi.
Geleneksel hale getirilerek her yıl yapılması planlanan Zeytin Şenliği Festivali Halk oyunları gösterisi ile de renkli görüntülere sahne oldu.

Paylaş:
Ayvacık’ta Denizin Rengi Değişti

Ayvacık Haberleri

Ayvacık’ta Denizin Rengi Değişti

Ayvacık ve Küçükkuyu sahil şeridinde denizde oluşan sarı renkli tabaka endişe

Assos’ta Bir Otel Tamamen Yandı

Ayvacık Haberleri

Assos’ta Bir Otel Tamamen Yandı

Turistik otellerin yer aldığı Sazlı Köyü civarında çıkan yangında Club Hotel Kanara adlı otel tamamen

Göçmenlerin Öldüğü Soruşturmada Bir Gözaltı

Ayvacık Haberleri

Göçmenlerin Öldüğü Soruşturmada Bir Gözaltı

Ayvacık'ta ölen göçmenlerin soruşturmasında 1 kişi gözaltına