Kırmızı Benekli Alabalığa Doğal Koruma

Kırmızı Benekli Alabalığa Doğal Koruma

Kaz Dağları eteklerinde yaşayan köylüler, yok olma tehlikesi olan doğal kırmızı benekli alabalığın korunma adına ağaç dalları ile dere ve su birikintilerinin üzerini kapatarak, ağ ve serpme ile alabalığın tutulmasına engel oluyor.

Kazan Dağları’nın kuzey yamaçlarındaki derelerde gün geçtikçe azalan doğal kırmızı benekli alabalığın neslinin tükenmemesi adına yöre halkı, seferber oldu. Köylüler, yok olma tehlikesi bulunan benekli alabalığın korunması adına çözümü dere ve su yataklarındaki birikintilerin üzerini kuru ağaç dalları ile kapatmakta buldu. Kuru ağaç dalları ile su ve dere birikintilerinin üzerini kapatan köylüler, kırmızı benekli alabalığın avlanmasına engel oluyor.

Evciler köyünde çiftçilik yapak Hikmet Şahin, bölgede kırmızı benekli alabalığın ağ ve serpme yöntemi ile avlanmış olduğunu bile getirdi. Derelerde bulunan alabalıkların yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olduğunu belirten Şahin, “Biz de bölgede bulunan derelerdeki nesli tükenme durumuna gelen alabalıkların avlanmasını önlemek adına yöntem geliştirdik. Yörede tarlası bulunan köylüler, alabalığın tutulmuş olduğu yerlerin üzerini dallar ve kuru ağaç ile örterek hem alabalığın saklamasını hem de yuva yapmasını sağlıyorlar. Kuru dallar ile üstünü örtme çalışmış olduğunu derelerde bu yöntem ile avlanmanın önüne geçmeye çalışıyoruz.” dedi.

Alabalık Bayramiç Kaz Dağları

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Palamut 10 Liradan Satıldı05 Eylül 2018

Palamut 10 Liradan Satıldı

Bayramiç’te 1 Eylül’de sona eren av yasağının ardından palamut tanesi on Türk lirasından satıldı.

Zara Bayramiç’te Konser Verdi02 Eylül 2018

Zara Bayramiç’te Konser Verdi

Zara, Bayramiç’te konser verdi. Bayramiç’te Zara, 23. İda Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında konser

Bayramiç’te Hayat Boyu Öğrenme Toplantısı31 Ağustos 2018

Bayramiç’te Hayat Boyu Öğrenme Toplantısı

Bayramiç Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu değerlendirme toplantısı yapıldı. Kaymakam Ramazan Kendüzler başkanlığında öğretmenevi lokalinde

Bayramiç’te Acemi Kasaplar Hastanelik Oldu22 Ağustos 2018

Bayramiç’te Acemi Kasaplar Hastanelik Oldu

Bayramiç’te yirmi beş kişi kurban keserken ya da et parçalarken yaralanarak hastanelik oldu. Alınan