20 Mayıs 2019 Pazartesi

Biga 27. Alay Saygı Yürüyüşü

104 yıl önce 27. Alay'ın Arıburnunu savunmak için kat ettiği cephe intikal yolu, Bigalı Mehmet Çavuş ve Biga 27. Alay’ı anmak için Bigalılar tarafından yüründü.

Biga 27. Alay Saygı Yürüyüşü
Haber Giriş Tarihi: 01 Mayıs 2019 16:28 Biga Haberleri

Çanakkale Savaşları’nda, büyük kahramanlık örneği gösteren Bigalı Mehmet Çavuş ve Biga 27. Alay’ı anmak için Saygı Yürüyüşü gerçekleştirildi.
Çanakkale Cephesinde çoğunluğunu Bigalıların oluşturduğu 27. Alay’ı ve 3. Tabur, 10. Bölük’te ihtiyat çavuşu olarak görev yapan kahramanlarımızdan Bigalı Mehmet Çavuş’u anmak, Şehit ve Gazilerimizin yaşadığı zorlukları, gösterdikleri fedakarlıkları anlamak amacıyla “Biga 27. Alay Saygı Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Biga Kaymakamlığı, Biga Belediyesi, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bigalı Mehmet Çavuş Derneği tarafından organize edilen yürüyüşe, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’da destek verdi.
27. Alay Saygı Yürüyüşü
104 yıl önce 27. Alay’ın Arıburnunu savunmak için kat ettiği cephe intikal yolu, yıllar sonra ilk kez temsilen yüründü. Dün (30.04.2019) saat 11.00’de başlayan yürüyüş 27. Alay Karargahı olan Eceabat Topzeytinlik bölgesinden başlayıp Alay’ın taarruza geçtiği Kemalyerinde son buldu.

Yürüyüşün sonunda kısa bir konuşma yapan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale Savaşları’nda büyük öneme sahip 27. Alay ve Bigalı Mehmet Çavuş’u saygıyla anarak şehitlerimize duyduğu saygıyı dile getirdi.

İlki gerçekleştirilen ve her yıl yapılması ön görülen 27. Alay Saygı Yürüyüşü’ne, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga Belediyesi Meclis Üyeleri, Bigalı Mehmet Çavuş Derneği üyeleri, Biga İçdaş Fen Lisesi ve Biga Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri ile öğretmenler katıldı.

Paylaş:
Biga’da Engelsiz Eğitim Kısa Film Yarışması

Biga Haberleri

Biga’da Engelsiz Eğitim Kısa Film Yarışması

Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ülke çapında engelli bireyler için farkındalık yaratmak amacıyla kısa film yarışması

Biga’da  Dünya Hemşireler Günü Kutlandı

Biga Haberleri

Biga’da Dünya Hemşireler Günü Kutlandı

1964 yılında Kırım Savaşı sırasında İngiltere’den gelerek, Üsküdar’daki Selimiye Kışlası’nda hemşirelik yapan ve büyük ün kazanan Florance Nightingale’ın doğum günü

Üniversite Öğrencilerini Taşıyan Minibüs Devrildi

Biga Haberleri

Üniversite Öğrencilerini Taşıyan Minibüs Devrildi

ÇÖMÜ öğrencilerini taşıyan minibüs ıslak zeminde kayarak refüje çarptı, 17 kişi