Çanakkale Uluslararası Çeltik Çalıştayı Gerçekleştirildi

Biga’da 2018 Troya Yılı ektinlikleri kapsamında Türkiye’de ilk kez Uluslararası Çeltik Çalıştayı düzenlendi. Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde Çanakkale İl Tarım Orman Müdürlüğü, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi, Ezine ve Biga kaymakamlığı işbirliği ile

Çanakkale Uluslararası Çeltik Çalıştayı Gerçekleştirildi
Haber Giriş Tarihi: 25 Temmuz 2018 15:38 Biga Haberleri

Biga’da 2018 Troya Yılı ektinlikleri kapsamında Türkiye’de ilk kez Uluslararası Çeltik Çalıştayı düzenlendi.

Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde Çanakkale İl Tarım Orman Müdürlüğü, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi, Ezine ve Biga kaymakamlığı işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Çeltik Çalıştayı’na Türkiye’den iki yüz kırktan fazla üretici ve konunun uzmanları katıldı. On beş ilden araştırmacının katıldığı on oturumdan oluşan çalıştayda Japonya, Pakistan, İtalya, Makedonya ve Bulgaristan’dan konuklar katıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ yapmış olduğu açılış konuşmasında, Biga’nın çeltik üretiminde altmış bin tonluk üretime sahip olduğunu söyledi. Karadağ, “Teknoloji ve bilimi en iyi şekilde kullanarak çeltikte yapılması gerekenleri en iyi şekilde yaparak kaliteyi ve üretimimizi arttırmamız gerekli. Ülke olarak üç yüz yetmiş bin ton civarında çeltik açığımız var. Bu çok önemli bir rakam ve çokta önemli bir sorun aslında. Dört yüz elli bin dekarlık alan ihtiyaç var ki bu açığımızı kapatabilelim.” dedi.

Çalıştayda, Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dr. Hüsrev Mennan çeltikte yabancı ot mücadelesi, Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Dr. Adnan Tülek çeltik beyaz uç nematodu’nun ülkemiz çeltik tarımı ve çeşit geliştirme çalışmalarında elde edilen gelişmeler, İzmir Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Dr. Hakan Hekimhan Türkiye çeltiklerinde sorun olan önemli hastalıklar ve çözüm önerileri hakkında bilgiler verdi.

Paylaş:
Parion’da Bin 900 Yıllık Anıt Mezar Kitabesi Bulundu

Biga Haberleri

Parion’da Bin 900 Yıllık Anıt Mezar Kitabesi Bulundu

Biga Parion Antik Kenti'nde, arkeologların araştırmaları sırasında bin 900 yıllık olduğu tahmin edilen anıt mezar kitabesi

19 Asırlık Kadın Hekim Mezarı Bulundu

Biga Haberleri

19 Asırlık Kadın Hekim Mezarı Bulundu

Kemer köyü yakınında yer alan 2 bin 700 yıllık antik kent Parion'daki kazılarda 1900 yıllık kadın hekim mezarı ortaya

Biga’da Cezaevi Firarisi Yakalandı

Biga Haberleri

Biga’da Cezaevi Firarisi Yakalandı

Çan Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan firar eden şahıs düzenlenen operasyonla Biga'da