30 Ocak 2023 Pazartesi

Ayvalık Belediyesi Kese Kağıdı Kullanımına Geçti

Ayvalık Belediyesi kendi bünyesinde bulunan işletmelerde kese kağıdı kullanmaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan, 1 Ocak 2019'dan itibaren plastik alışveriş poşetlerinin ücretle satılmasını ön gören yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanması

Ayvalık Belediyesi Kese Kağıdı Kullanımına Geçti
Haber Giriş Tarihi: 24 Eylül 2018 18:49 Bölgesel Haberler

Ayvalık Belediyesi kendi bünyesinde bulunan işletmelerde kese kağıdı kullanmaya başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan, 1 Ocak 2019’dan itibaren plastik alışveriş poşetlerinin ücretle satılmasını ön gören yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanması sonrasında ilk uygulama Ayvalık Belediyesi’nden geldi.

Naylon poşet kullanımını azaltabilmek amacıyla harekete geçen Ayvalık Belediyesi, belediye bünyesindeki işletmelerde kese kâğıdı kullanımına 2019 yılını beklemeden geçti. Ayvalık Belediyesi tarafından bastırılan 50 bin adet kese kâğıdı, belediye Akaryakıt İstasyonu ve markette kullanılmaya başlandı. Bastırılan kese kâğıtlarının bir yüzünde Ayvalık Belediyesi’nin logosu diğer yüzünde ise UNESCO Dünya Mirası hedefini hatırlatan UNESCO logosu yer alıyor.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer yaptığı açıklamada, naylon poşetlerin insan ve çevre sağlığı açısından olumsuz etkilerinin çok uzun yıllar sürdüğünü, bu şekilde kullanıma devam edildiği takdirde etkilerinin silinmesinin de çok zor olduğuna söyleyerek, “Naylon poşetlerin doğal yollardan yok olması uzun zaman alıyor. Biz Ayvalık’ta başlattığımız uygulama ile bu kirliliğin az da olsa önüne geçmek istiyoruz. Eskiden olduğu gibi, kese kâğıdı kullanımını teşvik etmek istiyoruz. Ayvalık halkının hassasiyetine güvenerek böyle bir çalışma başlattık. Vatandaşlarımızın da bu önemli konuya gerekli özenle yaklaşacakları umuduyla hazırlattığımız kese kâğıtlarını işletmelerimizde kullanmaya başladık” dedi.

Paylaş:
Dev Yolcu Uçağı Saros Körfezi’nde Batırıldı

Bölgesel Haberler

Dev Yolcu Uçağı Saros Körfezi’nde Batırıldı

Airbus A330 tipi yolcu uçağı, Saros Körfezi İbrice Limanı'na dalış turizmine katkı sağlaması amacıyla

Marmara Belediyeler Birliği’nde Yeni Dönem Başladı

Bölgesel Haberler

Marmara Belediyeler Birliği’nde Yeni Dönem Başladı

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Marmara Belediyeler Birliği Plan ve Bütçe Komisyonu’na

Gönen Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı Başladı

Bölgesel Haberler

Gönen Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı Başladı

Balıkesir Gönen’de "Tarım ve Hayvancılık Fuarı"