21 Mart 2019 Perşembe
Reklam

Şehitler Abidesi’nin Ahşaptan Maketini Yaptı

Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde ahşap oymacılığı yapan Münir Genç, Çanakkale Şehitler Abidesi'nin maketini yaptı. Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emekli olduktan sonra hobi olarak ahşap oymacılığa başladığını belirterek, evinin üst katında oluşturduğu

Şehitler Abidesi’nin Ahşaptan Maketini Yaptı
Haber Giriş Tarihi: 02 Ağustos 2017 11:28 Bölgesel Haberler Ulusal Haberler

Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde ahşap oymacılığı yapan Münir Genç, Çanakkale Şehitler Abidesi’nin maketini yaptı.

Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emekli olduktan sonra hobi olarak ahşap oymacılığa başladığını belirterek, evinin üst katında oluşturduğu atölyede ağırlıklı olarak eskiden kullanılan araç ve gereçlerin maketlerini yaptığını söyledi.

Ahşap oymacılığı ile uğraşmaktan çok hoşlandığını ifade eden Genç, “Hep eski araç ve gereçlerin maketini yapıyordum. Daha sonra manevi dünyamızı, şanlı tarihimizi anlatacak bir eser yapmaya karar verdim.” dedi.

Münir Genç, daha sonra Türk askerinin zaferiyle sonuçlanan, işgalci güçlerin çekilmek zorunda kaldığı Çanakkale Savaşları ile ilgili de bir eser ortaya koymaya karar verdiğini anlatarak, “Bu savaşı ve elde edilen zaferi anlatan Çanakkale Şehitler Abidesi’nin maketini yapmaya karar verdim. Maketi yaklaşık 4 gün, gece gündüz çalışarak bitirdim ama bu süreç içinde hiç yorulmadım.” diye konuştu.

Görenlerin maketi çok beğendiğini ve “gayet güzel olmuş” dediğini aktaran Genç, şunları söyledi:

“Çanakkale’ye Şehitler Abidesi’ni görmeye gittiğimde fotoğrafını çektim. Daha sonra fotoğrafa bakarak abidenin ahşaptan maketini yapmaya karar verdim. Şehitler Abidesi’ni severek yaptım. Abideyi 30 santim genişliğinde, 45 santimetre yüksekliğinde yaptım. Yapımında dişbudak ve ceviz ağaçları kullandım. Gece gündüz demeden çalışarak maketi bitirdim. Maketi gören eş, dost ve akrabalarım çok beğendi. Ben de mutlu oldum. Maketi fuarlarda sergileyeceğim.”

Paylaş:
İzmir’de 18 Mart Konferansı

Ulusal Haberler

İzmir’de 18 Mart Konferansı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde ‘Siperin Ardındaki Çanakkale’ başlıklı konferans

Macaristan’da 18 Mart Anısına Tören

Ulusal Haberler

Macaristan’da 18 Mart Anısına Tören

Macaristan’nın Tapolca şehrinde 18 Mart anısına tören

Edirne’de Çanakkale Tohumlarına Büyük İlgi

Ulusal Haberler

Edirne’de Çanakkale Tohumlarına Büyük İlgi

Çanakkale’nin yerel tohumları, Edirne’de büyük bir ilgi ile