Şeytan Sofrası’nda Çıkan Yangın Hakkında

Şeytan Sofrası’nda Çıkan Yangın Hakkında

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Ayvalık ilçesindeki Şeytan Sofrası mevkisinde 17 Ağustos’ta çıkan yangında zarar gören bölgenin rehabilite edilerek ağaçlandırılacağını belirterek, “Asla ve asla yanan ormanlık alanların başka bir amaçla kullanılması mümkün değildir.” dedi.

Tımarhane Adası sırtlarındaki Cennet Koyu’ndaki yangında zarar gören alanda incelemelerde bulunan Yazıcı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 20 hektarlık alanda 10 bine yakın ağacın kül olmasına üzdüklerini söyledi.

Nedenini henüz tespit edemedikleri fakat başlangıç noktası itibarıyla iki ayrı noktadan çıkan yangında sabotaj ihtimali bulunduğunu anlatan Yazıcı, “Yangına 30-40 dakikalık bir sürede ilk müdahale yapılmış, Orman Bölge Müdürlüğümüze ait, Çanakkale ve diğer illerden gelen takviyelerle birlikte hem havadan hem karadan müdahalelerle, 16.10 civarında başlayan yangın 19.00 sıralarında kontrol altına alınmıştır. Yani yaklaşık 3 saatte çok şükür daha da büyümeden yangını kontrol altına aldık.” diye konuştu.

– “Yeniden ağaçlandırılacak”

Yazıcı, 26 yıldan bu yana mülki idare amirliği görevlerinde bulunduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi:

“Son 8-10 yıldan bu yana gerçekten devletimizin gücü ve imkanı, hükümetin Orman Bakanlığına sağladığı imkanlar geliştiği için çok şükür ki bu tür yangınları çok kısa sürede kontrol altına alabiliyoruz. Ama arzu ediyoruz ki bu tür olaylar hiç yaşanmasın. Şu an ekiplerimiz sahada. En seri şekilde dikim zamanı olan ekim sonu ile kasımda yanan alan dikime hazırlanmış olacaktır. Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun da yaptığı açıklamada basına verdiği bilgiler doğrultusunda. Asla ve asla yanan ormanlık alanların başka bir amaçla kullanılması mümkün değildir. Böyle bir örneği de yoktur. Bu konuda yapılan açıklamaları anlamakta güçlük çekiyoruz.”

Orman Bakanlığının, Orman Genel Müdürlüğünün yanan alanların başka türlü değerlendirilmesi için bir çalışması bulunmadığını aktaran Yazıcı, “Bir tane örnek bile yoktur. İsterdik ki 10 bine yakın ağacımız yok olmasın. İsterdik ki bu yangın oluşmasın. Ama olduktan sonra müdahale ettik, söndürdük. Şimdi ise bu bölgenin rehabilitasyonu yapılacaktır. Yeniden ağaçlandırılacaktır.” diye konuştu.

Devletin gücü ile imkanı, insan ve maddi kaynaklarının ağaçlandırma için fazlasıyla yeterli olduğunu belirten Yazıcı, “Vatandaşlarımız ile sivil toplum kuruluşlarının vereceği katkılardan da memnuniyet duyarız. Ancak bu katkılar bizim koordinasyonumuz dahilinde gerçekleşebilir. Hep birlikte bu güzel alanı, bu nadide alanı, bu cennet köşesini yeniden ihya edeceğiz.” sözlerine yer verdi.

Ayvalık Balıkesir Orman yangını Yangın

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Sporda Yetenek 10’la Gelecek22 Şubat 2018

Sporda Yetenek 10’la Gelecek

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in de katıldığı Sporda Yetenek 10’la Gelecek projesi nin protokolü

İda Ultra Maratonu Tamamlandı04 Aralık 2017

İda Ultra Maratonu Tamamlandı

Balıkesir’in Edremit Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen 2. İda Ultra Maratonu tamamlandı. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Yeşilyurt

Balıkçı Tezgahında Köpek Balığı Görenleri Şaşırttı09 Kasım 2017

Balıkçı Tezgahında Köpek Balığı Görenleri Şaşırttı

Çanakkale Boğazı’nda Gelibolu civarında yakalanan camgöz cinsi köpek balığı Edirne’de balıkçı tezgahında sergilenmeye başladı.

Sıcaklık Mevsim Normallerinin Üzerine Çıkacak06 Kasım 2017

Sıcaklık Mevsim Normallerinin Üzerine Çıkacak

Hafta içinde yükselecek hava sıcaklıkları, Bursa, Balıkesir, Yalova ve Çanakkale’de mevsim normallerinin 5 ila