3 Kadın Bozcaada Limanı’na Ulaştı

Bodrum'dan yola çıkarak, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yılında Samsun'da olmak isteyen, yelkenli teknede ki 3 kadın Bozcaada Limanı'na ulaştı.

3 Kadın Bozcaada Limanı’na Ulaştı
Haber Giriş Tarihi: 29 Nisan 2019 19:43 Bozcaada Haberleri

Muğla Bodrum’dan yelkenli tekneyle Samsun’a gitmek için yola çıkan 3 kadın, Bozcaada’ya ulaştı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı sebebiyle “Türk Kadınının 100. Yıl Seyri” adlı proje kapsamında yelkenli tekneyle Muğla’nın Bodrum ilçesinden, Samsun’a doğru yola çıkan 3 kadın Bozcaada Limanı’na ulaştı.

19 Mayıs’ta Samsun’da 100. Yıl etkinliklerine katılmak için yola çıkan kadın yelkenciler Neşe Hasipek, Ceyda Güleçyüz ve Şule Kükrer’i Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz törenle karşıladı.

Bozcaada Marine’de düzenlenen törende yelkencilere çiçek ve hediye veren Yılmaz, kadınlara “Bozcaada’ya hoş geldiniz” dedi.
3 kadın Bozcaada Limanında
13 metre boyunda ki “Tutku mm” isimli yelkenli teknenin kaptanı Neşe Hasipek, limanda gazetecilerle konuştu. Yaptığı açıklamada, barış için yelken açtıklarını ifade ederek 70 günde yaklaşık 2300 mil yol kat etmeyi planladıklarını söyledi. Yolculuğun çok güzel geçtiğini ifade eden Hasipek, “Bizler 50 yaş üstü kadınlar olarak 3 yıldır barış için yelken açıyoruz. Daha önce Adriyatik seyri yaptık 70 gün süren. Geçen yıl Kıbrıs’a gittik, 44 gün sürdü. Bu yıl Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı dolayısıyla yeniden yola çıktık. Bodrum’dan yola çıktık. Samsun’a kadar gideceğiz. Orada düzenlenecek anma törenlerine katılacağız. Sonra yeniden aynı rota üzerinden Bodrum’a geri döneceğiz.” diye konuştu.

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz’da yelkenci kadınları adada ağırlamaktan dolayı da mutlu oldukları söyleyerek, “Bu projenin ana teması barış, ayrıca kadının toplumun her alanında yapabildiğini ve yapabilirliğini göstermek. Kendilerine burada oldukları için tüm Bozcaada halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadesini kullandı.

Kadın yelkenciler Bozcaada’nın ardından Çanakkale Boğazı’ndan geçerek, Çanakkale Limanı’nda mola verecek.

Paylaş:
Bozcaada Tenedos Tiyatro Festivali 26 Ekim’de

Bozcaada Haberleri

Bozcaada Tenedos Tiyatro Festivali 26 Ekim’de

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesi 26-28 Ekim’de 1. Tenedos Tiyatro Festivali’ne ev sahipliği yapacak. “Bozcaada’da 3 gün 3 gece tiyatro” temalı festivale

Karaya Oturtulan Gemi Yüzdürüldü

Bozcaada Haberleri

Karaya Oturtulan Gemi Yüzdürüldü

Bozcaada ilçesinde, baş tarafından su aldığının tespit edilmesi üzerine kaptanı tarafından karaya oturtulan gemi yüzdürüldü.

Bozcaada’da Atık Toplama Kamyonunda Yangın

Bozcaada Haberleri

Bozcaada’da Atık Toplama Kamyonunda Yangın

Bozcaada'da belediyeye ait ambalaj atığı toplama kamyonunda yangın sonucu hasar meydana