Adalar Daha Fazla Pay İstiyor

Adalar Daha Fazla Pay İstiyor

Kuzey Ege Denizi’nde bulunan Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada ile son yıllarda yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun talep gören Bozcaada, devlet desteklemelerinden yaz dönemindeki nüfusa göre pay istiyor.

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, gazetecilere yaptığı açıklamada, adaların yerleşik nüfuslarına oranla turizm sezonunda nüfus yoğunluğunun arttığını, İller Bankası’ndan yerleşik nüfus üzerinden pay almalarına rağmen yaz aylarında tatile gelenleri ağırlayabilmek için hem norm kadrolar hem de bütçe itibarıyla ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti.

Yıllardır bu konuda bazı girişimlerde bulunduklarını belirten Çetin, “Kuzey Ege’de bulunan iki ada, Gökçeada ve Bozcaada olarak ve Marmara Denizi’nde bulunan adalarımızın, yaz sezonunda turizmin yoğun olduğu günlerde yaşadıkları sıkıntılara çözüm olabilecek adımlar atılmasını bekliyoruz.” dedi.

Gökçeada Belediyesi olarak, 1927 yılından beri yürürlükte olan 1151 sayılı Adalar Yasası ile il özel idaresi ayrı, özel idaresi özerk olan, Gökçeada ve Bozcaada kaymakamlıkları nezdinde yerel yönetim belediyeleri olarak adalara hizmet vermeye çalıştıklarını anlatan Çetin, şöyle devam etti:

“Bizler İller Bankası’ndan, ilçe merkezinde bulunan 6 bin 500’lük nüfus üzerinden pay alırken yaz sezonundaki nüfus yoğunluğumuz 40 bine kadar çıkmaktadır. Gökçeada’nın 297 kilometrekarelik alanında yaz sezonunda tatile gelen misafirlerimizi ağırlamak adına hem norm kadrolarımız hem de bütçelerimiz itibarıyla gerçekten çok büyük sıkıntılar yaşamaktayız.”

– “Norm kadro cetvelleri kış nüfusuna göre düzenlenmekte”

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz da adaların yaz aylarındaki nüfuslarına göre pay almaları taraftarı olduklarını söyledi.

Anakara ile bağlantısı olmayan ada belediyelerinin genel bütçeden gelir paylarını kış nüfusuna göre aldıklarını hatırlatan Yılmaz, şunları dile getirdi:

“Norm kadro cetvelleri kış nüfusuna göre düzenlenmekte. Ayrıca coğrafi konumları gereğince diğer belediyelerden teknik olarak destek alma imkanları son derece düşük. Ama biz biliyoruz ki hem turizmin lokomotifi olan hem de Türkiye’nin yurt dışına açılan yüzleri olan bu ilçe belediyeleri yazın kış nüfuslarının 5-10 katı daha fazla nüfusa hizmet vermekte. Tabi bu konu hem adada yaşayan halkımıza hem de gelen misafirlerimize daha iyi hizmet verebilmek, daha iyi ilçe merkezleri, daha temiz koylar, daha temiz plajlar için kullanılacak hizmet bedeli ve bir kaynak arayışı olarak değerlendirmek gerekiyor. Böyle bir değişiklik olması halinde, hem bu belediyelerin imkanları açısından hem de personelin yaz nüfusuna hizmet edebilecek düzeye çekilebilmesi açısından önemli olacaktır.”

Bozcaada Bozcaada Belediye Başkanı Ege Denizi Gökçeada Gökçeada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz Ünal Çetin

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Bozcaada ve Yunanistan Arasında Ulaşım Teklifi02 Şubat 2019

Bozcaada ve Yunanistan Arasında Ulaşım Teklifi

Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Georgina Soultunopoulou, Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz’ı makamında ziyaret

Bozcaada Standına Büyük İlgi02 Şubat 2019

Bozcaada Standına Büyük İlgi

EMITT’te Bozcaada standına büyük ilgi. Dünyanın beşinci en büyük turizm fuarı EMITT Doğu Akdeniz

Hedefim Sensin Gökçeadalılar İle Buluştu14 Aralık 2018

Hedefim Sensin Gökçeadalılar İle Buluştu

“Hedefim Sensin” filmi Gökçeadalılar ile Gökçeada Meslek Yüksekokulu’nda buluştu. Senaryosunu Ata Demirer’in yazmış olduğu

Ünal Çetin; “Yapamayacaksanız Bırakın Biz Yaparız”04 Kasım 2018

Ünal Çetin; “Yapamayacaksanız Bırakın Biz Yaparız”

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin GESTAŞ’a ait 57. Alay isimli geminin makine arızası yaparak