Üzüm Üreticisi Etkinliklerden Memnun

Bozcaada Bağ Üreticileri, Bozcaada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin İşbirliği, Bozcaada Kaymakamlığının desteği ile gerçekleştirilen, Troya 2018 Yılı Bozcaada Bağbozumu Etkinlikleri Projesinin 2018 yılı değerlendirme ve

Üzüm Üreticisi Etkinliklerden Memnun
Haber Giriş Tarihi: 20 Eylül 2018 14:52 Bozcaada Haberleri

Bozcaada Bağ Üreticileri, Bozcaada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin İşbirliği, Bozcaada Kaymakamlığının desteği ile gerçekleştirilen, Troya 2018 Yılı Bozcaada Bağbozumu Etkinlikleri Projesinin 2018 yılı değerlendirme ve kapanış töreni Bozcaada’da gerçekleştirildi.

Bozcaada’da gerçekleştirilen törene; Bozcaada Kaymakamı Mustafa Akın, Bozcaada Garnizon Komutanı Fatih Güdük, Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Kardağ, siyasi parti temsilcileri, çiftçiler, STK temsilcileri, daire amirleri ve turistler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Bozcaada İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Öz; “27 Temmuz ve 09 Eylül tarihleri arasında uygulanan projenin, Bakanlığımız tarafından hazırlanan Bozcaada Tarım Master Planı taslağında yapılan tavsiye doğrultusunda Bozcaada’da tarımı sürdürmenin yollarından birinin de tarımsal turizme yönelmektir. Bu turizm türünün teşvik edilerek uygulanması ve bu sayede hedefimiz olan Bozcaada bağcılığının pazarlama ve işçilik sorunlarını çözmektir. Bağbozumu Etkinlikleri Projemizin ismini 2019 senesinden itibaren Bağbozumu Festivali olarak ilan edip ve bu şöleni gerçek ismi altında hasat başından hasat sonuna kadar yayarak hem turizm hem de tarım sektörümüze önemli bir katkı sağlamak hedeflenmiştir. Projeye katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Sonra bir konuşma yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; “Bozcaada ve Gökçeada’mızın temel gelir kaynağı turizm ve tarım üzerine endeksli. Biz bu felsefe ile, düşünce ile yola çıktığımızda turizmimizi, tarımımızı de en iyi bir biçimde geliştirmemiz lazım. Bozcaada da öne çıkan ürünler arasında bağcılık en ön planda. Bu ürettiğimiz ürünün en önemli problemi pazarlayabilmemiz. Biz tarımsal ve hayvancılık üzerine İl Müdürlüğü ve Bakanlık olarak ciddi anlamda Gökçeada ve Bozcaadamıza desteklemeler yapıyoruz. Son üç seneye baktığımızda Bozcaadamıza yüz bin civarında aşılı fidan desteği yaptık. Bunda sonrada bu desteklemelere devam edeceğiz. Ürettiğimizi değerinde ve fazla kazanç elde edebilmek adına daha iyi pazarlamamız lazım. Bu proje başlangıç oldu. Bu yıl elde ettiğimiz tecrübe ve deneyimler sonucunda sonraki senelerde biz bu pazarlama şeklini daha üst seviyelere taşıyarak üreticimizin daha yüksek gelir elde etmelerini sağlanacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Törenin son konuşmasını gerçekleştiren Bozcaada Kaymakamı Mustafa Akın; “Bu projenin tohumları toprağa bu yıl atılmış oldu. Umarım çok daha iyi yerlere gider. Artık adadaki toplam hasılatın üzüm üretimini yüzde 10 yüzde 20 yüzde 50 lerini kapsar vaziyette büyük hedeflere doğru ilerler” dedi.

Program sonunda yapılan ikramların sonrasında toplu olarak bağbozumuna geçilerek tören son buldu.

Paylaş:
Bozcaada Tenedos Tiyatro Festivali 26 Ekim’de

Bozcaada Haberleri

Bozcaada Tenedos Tiyatro Festivali 26 Ekim’de

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesi 26-28 Ekim’de 1. Tenedos Tiyatro Festivali’ne ev sahipliği yapacak. “Bozcaada’da 3 gün 3 gece tiyatro” temalı festivale

Karaya Oturtulan Gemi Yüzdürüldü

Bozcaada Haberleri

Karaya Oturtulan Gemi Yüzdürüldü

Bozcaada ilçesinde, baş tarafından su aldığının tespit edilmesi üzerine kaptanı tarafından karaya oturtulan gemi yüzdürüldü.

Bozcaada’da Atık Toplama Kamyonunda Yangın

Bozcaada Haberleri

Bozcaada’da Atık Toplama Kamyonunda Yangın

Bozcaada'da belediyeye ait ambalaj atığı toplama kamyonunda yangın sonucu hasar meydana