ÇOMÜ’de Bir İlk

ÇOMÜ’de Bir İlk

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, yabancı dil eğitiminde iddialı üniversiteler arasında yer almak ile birlikte, eğitim dili İngilizce olan bölümlerinin sayısını da arttırıyor.

Şimdiye kadar fen bilimleri alanındaki iki bölümde yüzde yüz İngilizce eğitim verilen ÇOMÜ’de bu sene Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde’de yüzde yüz İngilizce eğitime başlanıyor.

Uluslararası İlişkiler Bölümü, bu sene tercih döneminde ilk öğrencilerini alaca. Kırk kişilik kontenjanı olan bölümde eğitim dili yüzde yüz İngilizce olacak. Bir Profesör, dört Doktor öğretim üyesi ve iki araştırma görevlisinin görev aldığı bölüm, öğrencilerin hem çok iyi derece İngilizce bilen mezunlar yetiştirmek hem de dünyayı daha iyi takip edebilmeleri hedefi ile İngilizce eğitim verecek.

İngilizce eğitiminin yanı sıra, Rusça, Fransızca, İspanyolca gibi seçmeli dersler ile öğrencilerin ek bir yabancı dil öğrenmesini de destekleyecek şekilde kurulan bölüm, çok dilliği sayesinde Türkiye’de Uluslararası İlişkiler Bölümleri içerisinde fark yaratıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, “Siyasal Bilgiler Fakültesi adı bir markadır. Türkiye’de çok az üniversitede vardır. Bunlardan bir tanesi de ÇOMÜ. Biz de olabildiğince bu markanın hakkını verecek şekilde fakültemizi geliştirmeye çalışıyoruz. Fakültemizin nitelik olarak gelişimini, nicel büyümenin hep önünde tuttuk. Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde eğitim dilinin İngilizce olması da bu çerçevede düşünüldü. Bir Uluslararası İlişkiler mezununun yabancı dil bilmesi en az alanını iyi bilmesi kadar önemli. Eğitim dilinin İngilizce olması, öğrencilerin mezun oldukları zaman İngilizceyi çok iyi bir şekilde konuşabilmeleri adına çok büyük bir avantaj. Şu an Türkiye’de yüzde yüz İngilizce eğitim veren Uluslararası İlişkiler Bölümüne sahip on dört üniversite bulunmakta. Bölümü tercih edecek öğrencilerimiz, ilk olarak ÇOMÜ Yabancı Diller Yüksekokulu (YADYO) bünyesine yapılacak olan İngilizce seviye tespit sınavına girecekler. Gerekli olduğu takdirde YADYO’da hazırlık sınıfı okuyacaklar. ÇOMÜ YADYO, gerek akademik kadrosu gerek teknik altyapı imanları ile dil eğitimi konusunda çok iyi bir konumda. Şu an tercih dönemindeyiz ve üniversite tercihi yapacak öğrencilerin ve ailelerinin bu imkanları da göz önüne bulundurmaları gerekiyor.” açıklaması yaptı.

Çanakkale ÇÖMÜ

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Güzel Sanatlar Fakültesi Yeni Yetenekleri İle Buluşuyor14 Ağustos 2018

Güzel Sanatlar Fakültesi Yeni Yetenekleri İle Buluşuyor

ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı yetenek sınavları başladı. GSF’de aynı anda

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Heyeti Çanakkale’de31 Temmuz 2018

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Heyeti Çanakkale’de

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından

ÇOMÜ Artık A Plus Üniversite28 Temmuz 2018

ÇOMÜ Artık A Plus Üniversite

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrenci memnuniyetinde on altıncı sıraya yükseldi. Üniversite ve yükseköğretim üzerine

YÖK Tarafından Desteklenen ÇOMÜ’nün İlk Projesi21 Temmuz 2018

YÖK Tarafından Desteklenen ÇOMÜ’nün İlk Projesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mevlana Değişim Programı kapsamında YÖK tarafından desteklenen ilk projesi “Kemik