ÇOMÜ’de Bir İlk

ÇOMÜ’de Bir İlk

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, yabancı dil eğitiminde iddialı üniversiteler arasında yer almak ile birlikte, eğitim dili İngilizce olan bölümlerinin sayısını da arttırıyor.

Şimdiye kadar fen bilimleri alanındaki iki bölümde yüzde yüz İngilizce eğitim verilen ÇOMÜ’de bu sene Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde’de yüzde yüz İngilizce eğitime başlanıyor.

Uluslararası İlişkiler Bölümü, bu sene tercih döneminde ilk öğrencilerini alaca. Kırk kişilik kontenjanı olan bölümde eğitim dili yüzde yüz İngilizce olacak. Bir Profesör, dört Doktor öğretim üyesi ve iki araştırma görevlisinin görev aldığı bölüm, öğrencilerin hem çok iyi derece İngilizce bilen mezunlar yetiştirmek hem de dünyayı daha iyi takip edebilmeleri hedefi ile İngilizce eğitim verecek.

İngilizce eğitiminin yanı sıra, Rusça, Fransızca, İspanyolca gibi seçmeli dersler ile öğrencilerin ek bir yabancı dil öğrenmesini de destekleyecek şekilde kurulan bölüm, çok dilliği sayesinde Türkiye’de Uluslararası İlişkiler Bölümleri içerisinde fark yaratıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, “Siyasal Bilgiler Fakültesi adı bir markadır. Türkiye’de çok az üniversitede vardır. Bunlardan bir tanesi de ÇOMÜ. Biz de olabildiğince bu markanın hakkını verecek şekilde fakültemizi geliştirmeye çalışıyoruz. Fakültemizin nitelik olarak gelişimini, nicel büyümenin hep önünde tuttuk. Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde eğitim dilinin İngilizce olması da bu çerçevede düşünüldü. Bir Uluslararası İlişkiler mezununun yabancı dil bilmesi en az alanını iyi bilmesi kadar önemli. Eğitim dilinin İngilizce olması, öğrencilerin mezun oldukları zaman İngilizceyi çok iyi bir şekilde konuşabilmeleri adına çok büyük bir avantaj. Şu an Türkiye’de yüzde yüz İngilizce eğitim veren Uluslararası İlişkiler Bölümüne sahip on dört üniversite bulunmakta. Bölümü tercih edecek öğrencilerimiz, ilk olarak ÇOMÜ Yabancı Diller Yüksekokulu (YADYO) bünyesine yapılacak olan İngilizce seviye tespit sınavına girecekler. Gerekli olduğu takdirde YADYO’da hazırlık sınıfı okuyacaklar. ÇOMÜ YADYO, gerek akademik kadrosu gerek teknik altyapı imanları ile dil eğitimi konusunda çok iyi bir konumda. Şu an tercih dönemindeyiz ve üniversite tercihi yapacak öğrencilerin ve ailelerinin bu imkanları da göz önüne bulundurmaları gerekiyor.” açıklaması yaptı.

Çanakkale ÇÖMÜ

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

ÇOMÜ Öğrencileri Girişimcilik Yarışmasında Birinci Oldu17 Ekim 2018

ÇOMÜ Öğrencileri Girişimcilik Yarışmasında Birinci Oldu

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteği ile ikinci kez gerçekleştirilen Startup Weekend 2 Girişimcilik

ÇÖMÜ’de Sıcak Çorba İkramları Başladı15 Ekim 2018

ÇÖMÜ’de Sıcak Çorba İkramları Başladı

Çanakkale Belediyesi’nin Terzioğlu Kampüsü’ndeki sıcak çorba ikramları başladı. Çanakkale Belediyesi’nin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde

Kampüste Sıcak Çorba İkramları Başlıyor10 Ekim 2018

Kampüste Sıcak Çorba İkramları Başlıyor

Çanakkale Belediyesi’nin geleneksel hale geldiği sıcak çorba ikramları başlıyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde öğrenim

ÇOMÜ Bükreş’te Tanıtıldı11 Eylül 2018

ÇOMÜ Bükreş’te Tanıtıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Uluslararası Sosyal ve Davranış Bilimleri