ÇOMÜ’de Bir İlk

ÇOMÜ’de Bir İlk

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, yabancı dil eğitiminde iddialı üniversiteler arasında yer almak ile birlikte, eğitim dili İngilizce olan bölümlerinin sayısını da arttırıyor.

Şimdiye kadar fen bilimleri alanındaki iki bölümde yüzde yüz İngilizce eğitim verilen ÇOMÜ’de bu sene Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde’de yüzde yüz İngilizce eğitime başlanıyor.

Uluslararası İlişkiler Bölümü, bu sene tercih döneminde ilk öğrencilerini alaca. Kırk kişilik kontenjanı olan bölümde eğitim dili yüzde yüz İngilizce olacak. Bir Profesör, dört Doktor öğretim üyesi ve iki araştırma görevlisinin görev aldığı bölüm, öğrencilerin hem çok iyi derece İngilizce bilen mezunlar yetiştirmek hem de dünyayı daha iyi takip edebilmeleri hedefi ile İngilizce eğitim verecek.

İngilizce eğitiminin yanı sıra, Rusça, Fransızca, İspanyolca gibi seçmeli dersler ile öğrencilerin ek bir yabancı dil öğrenmesini de destekleyecek şekilde kurulan bölüm, çok dilliği sayesinde Türkiye’de Uluslararası İlişkiler Bölümleri içerisinde fark yaratıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, “Siyasal Bilgiler Fakültesi adı bir markadır. Türkiye’de çok az üniversitede vardır. Bunlardan bir tanesi de ÇOMÜ. Biz de olabildiğince bu markanın hakkını verecek şekilde fakültemizi geliştirmeye çalışıyoruz. Fakültemizin nitelik olarak gelişimini, nicel büyümenin hep önünde tuttuk. Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde eğitim dilinin İngilizce olması da bu çerçevede düşünüldü. Bir Uluslararası İlişkiler mezununun yabancı dil bilmesi en az alanını iyi bilmesi kadar önemli. Eğitim dilinin İngilizce olması, öğrencilerin mezun oldukları zaman İngilizceyi çok iyi bir şekilde konuşabilmeleri adına çok büyük bir avantaj. Şu an Türkiye’de yüzde yüz İngilizce eğitim veren Uluslararası İlişkiler Bölümüne sahip on dört üniversite bulunmakta. Bölümü tercih edecek öğrencilerimiz, ilk olarak ÇOMÜ Yabancı Diller Yüksekokulu (YADYO) bünyesine yapılacak olan İngilizce seviye tespit sınavına girecekler. Gerekli olduğu takdirde YADYO’da hazırlık sınıfı okuyacaklar. ÇOMÜ YADYO, gerek akademik kadrosu gerek teknik altyapı imanları ile dil eğitimi konusunda çok iyi bir konumda. Şu an tercih dönemindeyiz ve üniversite tercihi yapacak öğrencilerin ve ailelerinin bu imkanları da göz önüne bulundurmaları gerekiyor.” açıklaması yaptı.

Çanakkale ÇÖMÜ

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

ÇOMÜ Ülkemizi Temsil Etti14 Aralık 2018

ÇOMÜ Ülkemizi Temsil Etti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Heyeti, Güney Kore – Türkiye İşbirliği Toplantısında Türkiye’yi temsil etti.

ÇOMÜ Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi Büyüyor14 Aralık 2018

ÇOMÜ Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi Büyüyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi büyüyor. Akın Altıparmak beş

ÇOMÜ’de İdeal Devlet Konulu Panel14 Aralık 2018

ÇOMÜ’de İdeal Devlet Konulu Panel

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde İdeal Devlet konulu panel gerçekleştirildi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Doğu

ÇOMÜ’den 1915 Çanakkale Köprüsü’ne Ziyaret12 Aralık 2018

ÇOMÜ’den 1915 Çanakkale Köprüsü’ne Ziyaret

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden 1915 Çanakkale Köprüsü’ne ziyaret. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı