Geleneksel Japonya Günleri’nin 25.’si Gerçekleştirildi

25. Japonya Günleri etkinliği Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde başladı.

Geleneksel Japonya Günleri’nin 25.’si Gerçekleştirildi
Haber Giriş Tarihi: 30 Nisan 2019 15:32 ÇÖMÜ Haberleri

Türk-Japon Dostluk Topluluğu tarafından bu yıl 25.si düzenlenen “Japonya Günleri” etkinliği açılış töreni Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

1995 yılında Japonya’dan gelen takvim ve posterlerin sergisiyle başlayan, 1996 yılında Türk Japon Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği İstanbul Şubesi yetkililerinin işbirliği ile Çanakkale’de düzenlenmeye başlayan Japon Festivali, 25. Yılında Japonya Günleri olarak kutlanmaya devam ediyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Japon Dansları Kulübü öğrencileri tarafından hazırlanan Geleneksel Japon Dansı gösteriminin ardından Kendo, Japon Dansları, Origami, Cosplay, Takvim, Müzik, Tiyatro, Yemek, Manga, Anime, Japon Edebiyatı, Japon Kaligrafi, Japon Oyunlar, Sado gibi birbirinden farklı birçok öğrenci kulübünün hazırladığı sergiler açıldı.

Saygı duruşunun ardından Türk ve Japon Milli Marş’larının okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tolga Özşen yaptı. Doç. Dr. Tolga Özşen konuşmasında, Türk-Japon Dostluk Topluluğu’nun kurucusu olduğunu belirterek 1994 yılında kurulan bu topluluğun ÇÖMÜ’nün en eski topluluklarından olduğunu dile getirerek Japon Dili Eğitimi bölümü hakkında bilgiler verdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Süha Özden ise konuşmasında, “Avrupa’da ve Türkiye’de Japonca Öğretmenliği eğitimi veren tek bölüm Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ndedir. Japon Dili Eğitimi Bölümü okuyan öğrencilerimizin de Türkiye’de tek olmak gibi ayırt edici bir özellikleri var. Bu özel bölümden dolayı diğer üniversitelerden ayrılıyoruz. ÇOMÜ’de ve Çanakkale’de olması bizler için ayrıca bir önem arz ediyor. Kendimize ait bu ekolü üniversitemiz adına bu güzel şehirde bir dakika bile boş durmadan bu vazifeyi ve liderliği götürmek zorundayız.” İfadelerini kullandı.

“Japonya Günleri” Açılış töreni, Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Mıyajıma’nın “21. Yüzyılda Asya ve Japonya” konulu sunumu ile sona erdi.

Paylaş:
Uluslararası öğrencilerden Barış Pınarı Harekatı’na destek

ÇÖMÜ Haberleri

Uluslararası öğrencilerden Barış Pınarı Harekatı’na destek

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde (ÇOMÜ) okuyan uluslararası öğrenciler, Barış Pınarı Harekatı'na asker selamı ile destek

Aikido Yaz Kampı ÇOMÜ’de Yapıldı

ÇÖMÜ Haberleri

Aikido Yaz Kampı ÇOMÜ’de Yapıldı

Aikido ve Budo Federasyonu tarafından düzenlenen "Aikido Yaz Kampı" Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ev sahipliğinde

38. Dünya Sanat Eğitimcileri Kongresi ÇOMÜ’de Gerçekleştirilecek

ÇÖMÜ Haberleri

38. Dünya Sanat Eğitimcileri Kongresi ÇOMÜ’de Gerçekleştirilecek

38. Dünya Sanat Eğitimcileri Kongresi 2023 yılında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ)