18 Mart 2019 Pazartesi
Reklam

Uluslararası Öğrenci Başvurularında Rekor

Son üç senede uluslararası öğrenci sayısında büyük bir artış kaydeden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde uluslararası öğrencisi kayıtları başladı. Rekor seviyede başvurunun yaşanmış olduğu 2018-2019 Öğretim Yılı Uluslararası Öğrenci Kayıtları Troia Kültür

Uluslararası Öğrenci Başvurularında Rekor
Haber Giriş Tarihi: 19 Temmuz 2018 11:13 ÇÖMÜ Haberleri

Son üç senede uluslararası öğrenci sayısında büyük bir artış kaydeden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde uluslararası öğrencisi kayıtları başladı.

Rekor seviyede başvurunun yaşanmış olduğu 2018-2019 Öğretim Yılı Uluslararası Öğrenci Kayıtları Troia Kültür Merkezi’nde başladı. ÇOMÜ Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Aşkın Koyuncu, konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada Rektör Prof. Dr. Yücel Aker’in “Bilimde ve Eğitimde Dünya Üniversitesi” olma hedefi doğrultusunda ÇOMÜ’nün uluslararası alanda ve özellikle Balkan ülkelerinde tanıtımına büyük önem vermiş olduğunu belirterek yabancı uyruklu öğrencilerin en fazla tercih ettiği üniversitelerden birisi olma yolunda hızla ilerlendiğinin altını çizdi.

Başvurularda %55 Artış

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında uluslararası öğrenciler adına 109 programdan 950 kontenjan açıldığını belirten Koyuncu, bunun %60’ının Balkan ülkeleri, %20’sinin Avrupa Birliği ülkeleri, %20’sinin de diğer ülkelerden gelecek öğrenciler için ayrılmış olduğunu belirtti. Ayrıca, bu sene ÇOMÜ’ye başvuran uluslararası öğrenci sayısında geçen seneye göre %55’lik bir artış ile rekor bir seviyeye ulaşmış olduklarını belirtti.

ÇOMÜ’de okuyan uluslararası öğrenci rakamları hakkında bilgi veren Koyuncu, 2014-2015 öğretim senesi itibari ile 492 Uluslar arası öğrencinin eğitim gördüğü ÇOMÜ’de Acer’in göreve gelmesi ile beraber yabancı uyruklu öğrenci sayısında her geçen sene büyük bir artış yaşanmış olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörlüğü olarak gerçekleştirmiş olduğumuz tanıtım etkinlikleri sonucunda 2018-2019 senesinde rekor bir başvuru yapıldı. Bu sene 1.224’ü Balkan ülkelerinden olmak üzere 108 farklı ülkeden 13.857 öğrenci üniversite eğitimi için ÇOMÜ’ye başvurdu ve ilk etapta 660 öğrenci kayıt hakkı kazandı.” dedi.

Paylaş:
Eğitim Fakültesi Açılıyor

ÇÖMÜ Haberleri

Eğitim Fakültesi Açılıyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi

ÇOMÜ’de Spor Alanları Genişliyor

ÇÖMÜ Haberleri

ÇOMÜ’de Spor Alanları Genişliyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde spor alanları genişliyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde spor alanları genişliyor. Okçuluk Sahası ve Fitnes Salonu’nun tanıtımı

Erasmus Öğrencileri Şehitlik’te

ÇÖMÜ Haberleri

Erasmus Öğrencileri Şehitlik’te

Erasmus öğrencileri Şehitlik’te. Erasmus için Çanakkale’ye gelen öğrenciler Şehitlik’te gezdi. Erasmus+ Değişim ve Free Mover Programı kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart