Uluslararası Öğrenci Başvurularında Rekor

Uluslararası Öğrenci Başvurularında Rekor

Son üç senede uluslararası öğrenci sayısında büyük bir artış kaydeden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde uluslararası öğrencisi kayıtları başladı.

Rekor seviyede başvurunun yaşanmış olduğu 2018-2019 Öğretim Yılı Uluslararası Öğrenci Kayıtları Troia Kültür Merkezi’nde başladı. ÇOMÜ Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Aşkın Koyuncu, konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada Rektör Prof. Dr. Yücel Aker’in “Bilimde ve Eğitimde Dünya Üniversitesi” olma hedefi doğrultusunda ÇOMÜ’nün uluslararası alanda ve özellikle Balkan ülkelerinde tanıtımına büyük önem vermiş olduğunu belirterek yabancı uyruklu öğrencilerin en fazla tercih ettiği üniversitelerden birisi olma yolunda hızla ilerlendiğinin altını çizdi.

Başvurularda %55 Artış

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında uluslararası öğrenciler adına 109 programdan 950 kontenjan açıldığını belirten Koyuncu, bunun %60’ının Balkan ülkeleri, %20’sinin Avrupa Birliği ülkeleri, %20’sinin de diğer ülkelerden gelecek öğrenciler için ayrılmış olduğunu belirtti. Ayrıca, bu sene ÇOMÜ’ye başvuran uluslararası öğrenci sayısında geçen seneye göre %55’lik bir artış ile rekor bir seviyeye ulaşmış olduklarını belirtti.

ÇOMÜ’de okuyan uluslararası öğrenci rakamları hakkında bilgi veren Koyuncu, 2014-2015 öğretim senesi itibari ile 492 Uluslar arası öğrencinin eğitim gördüğü ÇOMÜ’de Acer’in göreve gelmesi ile beraber yabancı uyruklu öğrenci sayısında her geçen sene büyük bir artış yaşanmış olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörlüğü olarak gerçekleştirmiş olduğumuz tanıtım etkinlikleri sonucunda 2018-2019 senesinde rekor bir başvuru yapıldı. Bu sene 1.224’ü Balkan ülkelerinden olmak üzere 108 farklı ülkeden 13.857 öğrenci üniversite eğitimi için ÇOMÜ’ye başvurdu ve ilk etapta 660 öğrenci kayıt hakkı kazandı.” dedi.

Aşkın Koyuncu ÇÖMÜ

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

ÇOMÜ’den 1915 Çanakkale Köprüsü’ne Ziyaret12 Aralık 2018

ÇOMÜ’den 1915 Çanakkale Köprüsü’ne Ziyaret

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden 1915 Çanakkale Köprüsü’ne ziyaret. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı

ÇOMÜ Öğrenci Konseyi’nden Ankara Ziyareti04 Aralık 2018

ÇOMÜ Öğrenci Konseyi’nden Ankara Ziyareti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından Ankara ziyareti gerçekleştirildi. ÇOMÜ Öğrenci Konseyi öncülüğünde

18 Mart İÇDAŞ Ulu Camii’ne Diyanet’ten Destek04 Aralık 2018

18 Mart İÇDAŞ Ulu Camii’ne Diyanet’ten Destek

18 Mart İÇDAŞ Ulu Camii’ne destek geldi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi’nde 20

ÇOMÜ Mezunu Senarist Ödül Kazandı01 Aralık 2018

ÇOMÜ Mezunu Senarist Ödül Kazandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi mezunu Ali Kışlar, kısa film senaryosu ile ödül kazandı. Bu