03 Haziran 2023 Cumartesi

Uluslararası Öğrenci Başvurularında Rekor

Son üç senede uluslararası öğrenci sayısında büyük bir artış kaydeden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde uluslararası öğrencisi kayıtları başladı. Rekor seviyede başvurunun yaşanmış olduğu 2018-2019 Öğretim Yılı Uluslararası Öğrenci Kayıtları Troia Kültür

Uluslararası Öğrenci Başvurularında Rekor
Haber Giriş Tarihi: 19 Temmuz 2018 11:13 ÇÖMÜ Haberleri

Son üç senede uluslararası öğrenci sayısında büyük bir artış kaydeden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde uluslararası öğrencisi kayıtları başladı.

Rekor seviyede başvurunun yaşanmış olduğu 2018-2019 Öğretim Yılı Uluslararası Öğrenci Kayıtları Troia Kültür Merkezi’nde başladı. ÇOMÜ Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Aşkın Koyuncu, konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada Rektör Prof. Dr. Yücel Aker’in “Bilimde ve Eğitimde Dünya Üniversitesi” olma hedefi doğrultusunda ÇOMÜ’nün uluslararası alanda ve özellikle Balkan ülkelerinde tanıtımına büyük önem vermiş olduğunu belirterek yabancı uyruklu öğrencilerin en fazla tercih ettiği üniversitelerden birisi olma yolunda hızla ilerlendiğinin altını çizdi.

Başvurularda %55 Artış

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında uluslararası öğrenciler adına 109 programdan 950 kontenjan açıldığını belirten Koyuncu, bunun %60’ının Balkan ülkeleri, %20’sinin Avrupa Birliği ülkeleri, %20’sinin de diğer ülkelerden gelecek öğrenciler için ayrılmış olduğunu belirtti. Ayrıca, bu sene ÇOMÜ’ye başvuran uluslararası öğrenci sayısında geçen seneye göre %55’lik bir artış ile rekor bir seviyeye ulaşmış olduklarını belirtti.

ÇOMÜ’de okuyan uluslararası öğrenci rakamları hakkında bilgi veren Koyuncu, 2014-2015 öğretim senesi itibari ile 492 Uluslar arası öğrencinin eğitim gördüğü ÇOMÜ’de Acer’in göreve gelmesi ile beraber yabancı uyruklu öğrenci sayısında her geçen sene büyük bir artış yaşanmış olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörlüğü olarak gerçekleştirmiş olduğumuz tanıtım etkinlikleri sonucunda 2018-2019 senesinde rekor bir başvuru yapıldı. Bu sene 1.224’ü Balkan ülkelerinden olmak üzere 108 farklı ülkeden 13.857 öğrenci üniversite eğitimi için ÇOMÜ’ye başvurdu ve ilk etapta 660 öğrenci kayıt hakkı kazandı.” dedi.

Paylaş:
Uluslararası öğrencilerden Barış Pınarı Harekatı’na destek

ÇÖMÜ Haberleri

Uluslararası öğrencilerden Barış Pınarı Harekatı’na destek

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde (ÇOMÜ) okuyan uluslararası öğrenciler, Barış Pınarı Harekatı'na asker selamı ile destek

Aikido Yaz Kampı ÇOMÜ’de Yapıldı

ÇÖMÜ Haberleri

Aikido Yaz Kampı ÇOMÜ’de Yapıldı

Aikido ve Budo Federasyonu tarafından düzenlenen "Aikido Yaz Kampı" Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ev sahipliğinde

38. Dünya Sanat Eğitimcileri Kongresi ÇOMÜ’de Gerçekleştirilecek

ÇÖMÜ Haberleri

38. Dünya Sanat Eğitimcileri Kongresi ÇOMÜ’de Gerçekleştirilecek

38. Dünya Sanat Eğitimcileri Kongresi 2023 yılında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ)