Ziraat Fakültesi Binası Çanakkale Tarımının Müzesi

Ziraat Fakültesi Binası Çanakkale Tarımının Müzesi

Rektör Prof. Dr. Yücel Acar, Ziraat Fakültesi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Rektör Acer; “Ziraat Fakültesi binası Çanakkale tarımının müzesi gibi.” dedi.

Ziyarete, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alder Dardeniz’in fakültede yürütülmekte olan akademik çalışmalar ve diğer faaliyetler ile ilgili bilgi vermesinin sonrasında, “ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Çiftliği” markası altında öncü tarım uygulamaları ve modern teknikler kullanılarak üretilmiş olan AR-GE tarım ürünlerinin tanıtımı da gerçekleştirildi. Ayrıca Ziraat Fakültesi bünyesinde döner sermaye ofisi oluşturulması konusunda yürütülen çalışmalar ile ilgili görüş alışverişinde de bulunuldu.

Kabak, domates ve biber gibi yazlık sebze ürünleri ile beraber, kısa süre önce hayata geçirilen Mantarcılık Araştırma ve Üretim Ünitesi’nde yetiştirilen İstiridye mantarı üretimi adına yetiştirme denemelerinin de başlatılmış olduklarını ifade eden Dardeniz, sonbahar kış aylarında mantar üretimini amaçladıklarını belirtti.

Dekan yardımcıları Doç. Dr. Fatih Kahrıman ve Dr. Ögr. Üyesi Arda Akçal ise; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi BAP birimi tarafından “Sera Şartlarında Sebze ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliğine Yönelik Üretim Teknikleri ve Tarımsal Uygulamalar Üzerine Araştırmalar” isimli proje kapsamında desteklenen ve ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi Ziraat Fakültesi Bitkisel Üretim Araştırma ve Uygulama Alanı’nda kısa süre önce inşaatı tamamlanan tam otomasyonlu seraların çalışma prensibi ve üretilmesi amaçlanan tarım ürünleri hakkında kısa bilgiler verdi.

ÇÖMÜ Yücel Acar

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

ÇOMÜ Ülkemizi Temsil Etti14 Aralık 2018

ÇOMÜ Ülkemizi Temsil Etti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Heyeti, Güney Kore – Türkiye İşbirliği Toplantısında Türkiye’yi temsil etti.

ÇOMÜ Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi Büyüyor14 Aralık 2018

ÇOMÜ Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi Büyüyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi büyüyor. Akın Altıparmak beş

ÇOMÜ’de İdeal Devlet Konulu Panel14 Aralık 2018

ÇOMÜ’de İdeal Devlet Konulu Panel

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde İdeal Devlet konulu panel gerçekleştirildi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Doğu

ÇOMÜ’den 1915 Çanakkale Köprüsü’ne Ziyaret12 Aralık 2018

ÇOMÜ’den 1915 Çanakkale Köprüsü’ne Ziyaret

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden 1915 Çanakkale Köprüsü’ne ziyaret. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı