Ziraat Fakültesi Binası Çanakkale Tarımının Müzesi

Ziraat Fakültesi Binası Çanakkale Tarımının Müzesi

Rektör Prof. Dr. Yücel Acar, Ziraat Fakültesi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Rektör Acer; “Ziraat Fakültesi binası Çanakkale tarımının müzesi gibi.” dedi.

Ziyarete, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alder Dardeniz’in fakültede yürütülmekte olan akademik çalışmalar ve diğer faaliyetler ile ilgili bilgi vermesinin sonrasında, “ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Çiftliği” markası altında öncü tarım uygulamaları ve modern teknikler kullanılarak üretilmiş olan AR-GE tarım ürünlerinin tanıtımı da gerçekleştirildi. Ayrıca Ziraat Fakültesi bünyesinde döner sermaye ofisi oluşturulması konusunda yürütülen çalışmalar ile ilgili görüş alışverişinde de bulunuldu.

Kabak, domates ve biber gibi yazlık sebze ürünleri ile beraber, kısa süre önce hayata geçirilen Mantarcılık Araştırma ve Üretim Ünitesi’nde yetiştirilen İstiridye mantarı üretimi adına yetiştirme denemelerinin de başlatılmış olduklarını ifade eden Dardeniz, sonbahar kış aylarında mantar üretimini amaçladıklarını belirtti.

Dekan yardımcıları Doç. Dr. Fatih Kahrıman ve Dr. Ögr. Üyesi Arda Akçal ise; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi BAP birimi tarafından “Sera Şartlarında Sebze ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliğine Yönelik Üretim Teknikleri ve Tarımsal Uygulamalar Üzerine Araştırmalar” isimli proje kapsamında desteklenen ve ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi Ziraat Fakültesi Bitkisel Üretim Araştırma ve Uygulama Alanı’nda kısa süre önce inşaatı tamamlanan tam otomasyonlu seraların çalışma prensibi ve üretilmesi amaçlanan tarım ürünleri hakkında kısa bilgiler verdi.

ÇÖMÜ Yücel Acar

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Güzel Sanatlar Fakültesi Yeni Yetenekleri İle Buluşuyor14 Ağustos 2018

Güzel Sanatlar Fakültesi Yeni Yetenekleri İle Buluşuyor

ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı yetenek sınavları başladı. GSF’de aynı anda

ÇOMÜ’de Bir İlk09 Ağustos 2018

ÇOMÜ’de Bir İlk

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, yabancı dil eğitiminde iddialı üniversiteler arasında yer almak ile birlikte,

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Heyeti Çanakkale’de31 Temmuz 2018

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Heyeti Çanakkale’de

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından

ÇOMÜ Artık A Plus Üniversite28 Temmuz 2018

ÇOMÜ Artık A Plus Üniversite

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrenci memnuniyetinde on altıncı sıraya yükseldi. Üniversite ve yükseköğretim üzerine