30 Ocak 2023 Pazartesi

Atatürk Evi Müzesi Tekrar Ziyarete Açıldı

Atatürk Evi Müzesi ziyarete açıldı. 1915 senesinde dönemin köy muhtarınca 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal’e karargah binası olarak tahsis eedilen ve Mustafa Kemal tarafından 19-25 Nisan tarihleri arasında karargah olarak

Atatürk Evi Müzesi Tekrar Ziyarete Açıldı
Haber Giriş Tarihi: 10 Ağustos 2018 13:31 Eceabat Haberleri

Atatürk Evi Müzesi ziyarete açıldı.

1915 senesinde dönemin köy muhtarınca 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal’e karargah binası olarak tahsis eedilen ve Mustafa Kemal tarafından 19-25 Nisan tarihleri arasında karargah olarak kullanılan bina, 1980’li senelerde Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından kamulaştırılarak, müze haline getirildi. Tarihi binada, hem yalıtım hem de statik yönündnen kusurların bulunamsı sebebi ile restorasyona alınmasına karar verilmişti.

Eceabat’a bağlı Bigalı köyünde bulunan ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından Çanakkale Savaşları sırasında karargah olarak kullanılan ev, Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından 2017 senesinde restorasyona alındı. Restorasyonu iki senede tamamlanan bina “Atatürk Evi Müzesi” olarak ziyarete açıldı.

İçerisinde İlk Defa Sergilenecek Orjinal Eseler Var

Açılış töreninde bulunan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir de tarihi alanda bulunan tüm eserleri ayağa kaldırma görevlerinin bulunmuş olduğunu vurgulayarak, bunu başarmak adına çalışmış olduklarını belirtti.

Kaşdemir, “İşte bunlardan bir tanesi de çok büyü anısı olan Çanakkale Savaşları’nın muzaffer kumandanı ve kahramanı, Kurtuluş Savaşı’mızın başkomutanı, Cumhuriyetimizin de kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığı, plan yaptığı, düşündüğü hatırasının olduğu bir mekandayız. Uzun seneler müze olarak hizmt vermiş, ancak coğrafı koşullara ve zamana bağlı olarak da yıpranmıştı. Hemen işe başladık. Projelerini tamamladık. Ödeneğini bulduk. Kısa bir süre içerisinde de olabildiğince aslına uygun orjinalliğini bozmadan tekrar müzevi evi haline getirdik. İçini de doldurduk. İçeride ilk defa sergilenecek Orijinal eserler de var. Bigalı köyü sakinleri zaten bugünü bekliyordu. Emeği olan herkese teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Açılış törenine, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Avustralya’nın Çanakkale Konsolusu Dylan Walsh, Avusturalya Askeri Ateşesi Albay Andrew Fidge, Yeni Zelanda’nın Türkiye Büyükelçi Yardımcısı Ed Mc Isaac, çok sayıda gazi ve vatandaş katıldı.

Paylaş:
Eceabat Şehitler Camii İbadete Açıldı

Eceabat Haberleri

Eceabat Şehitler Camii İbadete Açıldı

Eceabat'ta THY-OPET Havacılık Yakıtları AŞ tarafından yapımı tamamlanan Şehitler Camii, cuma namazı ile ibadete

Eceabat’ta 32 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Eceabat Haberleri

Eceabat’ta 32 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Eceabat'ta yurt dışına çıkmaya hazırlanan 32 düzensiz göçmen

Eceabat’ta Telefonla Dolandırıcılık

Eceabat Haberleri

Eceabat’ta Telefonla Dolandırıcılık

Eceabat ilçesinde bir aileyi 180 bin lira dolandıran şüpheli, ikinci girişiminde suç üstü