15 Temmuz 2019 Pazartesi

Bigalı Mehmet Çavuş Anıldı

Çanakkale Cephesinde görev yapan Bigalı Mehmet Çavuş düzenlenen tören ile anıldı.

Bigalı Mehmet Çavuş Anıldı
Haber Giriş Tarihi: 06 Mart 2019 18:59 Eceabat Haberleri

Bigalı Mehmet Çavuş, düzenlenen tören ile anıldı.

Çanakkale Cephesinde ihtiyat çavuşu olarak görev yapan ve büyük kahramanlık örneği sergileyen Bigalı Mehmet Çavuş düzenlenen tören ile anıldı.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezinde gerçekleştirilen anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapmış olduğu programda, Bigalı Mehmet Çavuş ile ilgili Araştırmacı Ömer Arslan tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Belgesel gösteriminin sonrasında Kur-an’ Kerim Tilaveti ve dualar okundu.

Anma programının sonrasında 4 Mart 1915 tarihinde donanma bombardımanı ve makineli tüfeklerin desteği ile Seddülbahir’e saldıran düşman askerlerine yarım takım gücündeki askerleri ile direnen kahraman Bigalı Mehmet Çavuşu anlatan ve anılarını yaşatan merkezin açılışı; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı Vekili ve Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz,Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Adalet Komisyonu Başkanı Yemliha Karakoç, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder ve Bigalı Mehmet Çavuş’un torunu Recep Eren tarafından gerçekleştirildi.

Paylaş:
Çanakkale Boğazı’ndan Çıkan Çöpler Şaşırttı

Eceabat Haberleri

Çanakkale Boğazı’ndan Çıkan Çöpler Şaşırttı

Çanakkale'nin Eceabat Balıkçı Barınağı'nda deniz dip temizliği yapıldı. Eceabat Su Ürünleri Kooperatifi ile İlçe Belediyesince yapılan çalışmada, Çanakkale Boğazı'nın bir

Şehit Aileleri ve Gazi Ailelerine İftar Yemeği Verildi

Eceabat Haberleri

Şehit Aileleri ve Gazi Ailelerine İftar Yemeği Verildi

Eceabat Kaymakamlığı şehit yakınlarına, gazilere ve gazi ailerine iftar yemeği

Eceabat Halk Eğitimi Merkezi El Sanatları Sergisi

Eceabat Haberleri

Eceabat Halk Eğitimi Merkezi El Sanatları Sergisi

Eceabat Halk Eğitimi Merkezi'nde bir yıl boyunca ürettikleri el emeği ürünleri kurulan standlarda vatandaşların beğenisine