Bigalı Mehmet Çavuş Anıldı

Çanakkale Cephesinde görev yapan Bigalı Mehmet Çavuş düzenlenen tören ile anıldı.

Bigalı Mehmet Çavuş Anıldı
Haber Giriş Tarihi: 06 Mart 2019 18:59 Eceabat Haberleri

Bigalı Mehmet Çavuş, düzenlenen tören ile anıldı.

Çanakkale Cephesinde ihtiyat çavuşu olarak görev yapan ve büyük kahramanlık örneği sergileyen Bigalı Mehmet Çavuş düzenlenen tören ile anıldı.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezinde gerçekleştirilen anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapmış olduğu programda, Bigalı Mehmet Çavuş ile ilgili Araştırmacı Ömer Arslan tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Belgesel gösteriminin sonrasında Kur-an’ Kerim Tilaveti ve dualar okundu.

Anma programının sonrasında 4 Mart 1915 tarihinde donanma bombardımanı ve makineli tüfeklerin desteği ile Seddülbahir’e saldıran düşman askerlerine yarım takım gücündeki askerleri ile direnen kahraman Bigalı Mehmet Çavuşu anlatan ve anılarını yaşatan merkezin açılışı; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı Vekili ve Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz,Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Adalet Komisyonu Başkanı Yemliha Karakoç, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder ve Bigalı Mehmet Çavuş’un torunu Recep Eren tarafından gerçekleştirildi.

Paylaş:
Eceabat Şehitler Camii İbadete Açıldı

Eceabat Haberleri

Eceabat Şehitler Camii İbadete Açıldı

Eceabat'ta THY-OPET Havacılık Yakıtları AŞ tarafından yapımı tamamlanan Şehitler Camii, cuma namazı ile ibadete

Eceabat’ta 32 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Eceabat Haberleri

Eceabat’ta 32 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Eceabat'ta yurt dışına çıkmaya hazırlanan 32 düzensiz göçmen

Eceabat’ta Telefonla Dolandırıcılık

Eceabat Haberleri

Eceabat’ta Telefonla Dolandırıcılık

Eceabat ilçesinde bir aileyi 180 bin lira dolandıran şüpheli, ikinci girişiminde suç üstü