Darbe Gecesi Doğan Bebeğe Kenan Adı Verildi

Darbe Gecesi Doğan Bebeğe Kenan Adı Verildi

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi doğum sancıları başlayan genç kadını sahil güvenlik botu hastaneye yetiştirdi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Eceabat’ta, Buse Göçeri’nin (18) doğum sancıları darbe girişiminin yaşandığı saatlerde başladı.

Sancıları giderek artan kadın, Eceabat Devlet Hastanesine kaldırıldı. Buradaki müdahalenin ardından doktorlar, Göçeri’nin daha donanımlı bir hastaneye sevkine karar verdi.

Eceabat’ın yakınındaki Gelibolu ve Edirne Keşan’daki devlet hastanelerine karayolu ile ulaşımın yaşamsal tehlikeye neden olabileceği düşüncesiyle hastanın Çanakkale’ye gönderilmesi planlandı.

FETÖ’nün darbe girişimi nedeniyle güvenlik amacıyla feribotlar geçici olarak seferden men edilince, şehir içi trafiğinde sıkışan ambulans, Çanakkale’ye de geçemedi.

Göçeri ailesinin durumu İlçe Emniyet Amirliğine bildirmesi üzerine Çanakkale Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı ile temas sağlandı.

Çanakkale Valisi Hamza Erkal’ın talimatıyla bir bot Eceabat’a gönderildi.

Sağlık görevlileri ve botta görevli askeri personelin özverili çalışmasıyla Eceabat İskelesi’nden alınan Buse Sözeri, buradan “acil” koduyla Çanakkale’ye getirildi.

Sadece 4 dakikalık sürede Çanakkale İskelesi’ne ulaştırılan hamile kadın burada hazır bekletilen ambulansa alınıp Bahattin ve Huriye Demircioğlu Kadın ve Çocuk Hastanesine kaldırıldı.

Buse Sözeri, darbe girişiminin yaşandığı en sıcak dakikalarda sağlıklı bir erkek bebek dünyaya getirdi. Bebeğe dedesinin adı olan “Kenan” ismi verildi.

– “Engellemeye çalışan da yardımcı olmaya çalışan da askerdi”

Buse Göçeri’nin eşi Tugay Göçeri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz gecesi aynı anda acı ve sevinci bir arada yaşadıklarını söyledi.

Göçeri, bir taraftan askeri darbe girişimi nedeniyle acı duyduklarını, bir taraftan da bebeğinin doğumuyla tarifsiz mutluluk yaşadıklarını dile getirerek, “O gece bir tarafta asker darbe girişiminde bulunurken, diğer tarafta da sahil güvenlik ekipleri bizlere yardımcı olmaya çalışıyordu. Bizi engellemeye çalışan da asker, yardımcı olmaya çalışan da askerdi. Çok karışık bir durumdu. Oğlumuz çok telaşlı bir gecede dünyaya geldi. Sağolsun Çanakkale Valimiz Hamza Erkal’ın katkılarıyla sahil güvenlik botu Eceabat’a geldi. Bot ile Çanakkale’ye geçtik.” diye konuştu.

O gece çok endişelendiklerini ve korktuklarını vurgulayan Göçeri, “Eşim bu haldeyken bunları yaşadıysak, Allah korusun gerçekleşseydi neler yaşayacağımızı tahmin bile edemezdik. Allah vatanımıza milletimize bir daha böyle şeyler yaşatmasın. Bizlerin Çanakkale’ye ulaşmasında emeği geçen valimize, Sahil Güvenlik Grup Komutanımıza, asker kardeşlerimize, doktor ve hemşirelerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Anne Buse Göçeri de en çok darbenin gerçekleşmesi ve bebeğini dünyaya getiremeyecek olmanın korkusunu yaşadığını söyledi.

Hastaneye ulaşamayacağını düşündüğünü ifade eden anne Göçeri, “Gemiler çalışmıyor, karayolu da sıkıntılı, darbeciler trafiği kilitlemiş, dediler. Çok korktum. Neyse ki sahil güvenlik bizi Çanakkale’ye ulaştırdı. Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

“Kenan” bebeğin dedesi Kenan Göçeri de geçmişte darbelere şahit olduğunu hatırlatarak, o gece bu işin bir an önce sona ermesi için dua ettiklerini anlattı.

Bazı anlarda bebeği bile unutup ülkeyi düşündüğünü söyleyen dede Göçeri, duygularını “Çok büyük stres ve sıkıntı yaşadık. Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin. Allah devletimize milletimize zeval vermesin. Darbeler çok can yaktı, bir daha böyle bir girişim dahi olmasın.” şeklinde dile getirdi.

15 Temmuz Çanakkale Valisi Darbe Darbe Girişimi Eceabat Fetö Hamza Erkal Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Eceabat Belediyesi Öğrencilerin Yanında07 Ekim 2018

Eceabat Belediyesi Öğrencilerin Yanında

Eceabat Belediyesi, Eceabat’ta ikamet eden Çanakkale’de öğretim gören öğrencilere feribotlarda kullanmaları için ücretsiz geçiş

Eceabat’ta Trafik Denetimleri Arttırıldı28 Eylül 2018

Eceabat’ta Trafik Denetimleri Arttırıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan “Bu yolda hep birlikteyiz” projesi Eceabat’ta hayata geçirildi. Trafik kazalarının

Bülent Turan, Tünel İnşaatını İnceledi20 Eylül 2018

Bülent Turan, Tünel İnşaatını İnceledi

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Kilye koyundaki yapımı devam eden T2 tünelinde incelemelerde

Kabatepe Tesisleri Kapatılıyor13 Eylül 2018

Kabatepe Tesisleri Kapatılıyor

Çanakkale’de orman ve denizin buluşmuş olduğu önemli mekanlardan birisi olan Eceabat’ta Kabatepe mevkiindeki Kabatepe