Darbe Gecesi Doğan Bebeğe Kenan Adı Verildi

Darbe Gecesi Doğan Bebeğe Kenan Adı Verildi

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi doğum sancıları başlayan genç kadını sahil güvenlik botu hastaneye yetiştirdi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Eceabat’ta, Buse Göçeri’nin (18) doğum sancıları darbe girişiminin yaşandığı saatlerde başladı.

Sancıları giderek artan kadın, Eceabat Devlet Hastanesine kaldırıldı. Buradaki müdahalenin ardından doktorlar, Göçeri’nin daha donanımlı bir hastaneye sevkine karar verdi.

Eceabat’ın yakınındaki Gelibolu ve Edirne Keşan’daki devlet hastanelerine karayolu ile ulaşımın yaşamsal tehlikeye neden olabileceği düşüncesiyle hastanın Çanakkale’ye gönderilmesi planlandı.

FETÖ’nün darbe girişimi nedeniyle güvenlik amacıyla feribotlar geçici olarak seferden men edilince, şehir içi trafiğinde sıkışan ambulans, Çanakkale’ye de geçemedi.

Göçeri ailesinin durumu İlçe Emniyet Amirliğine bildirmesi üzerine Çanakkale Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı ile temas sağlandı.

Çanakkale Valisi Hamza Erkal’ın talimatıyla bir bot Eceabat’a gönderildi.

Sağlık görevlileri ve botta görevli askeri personelin özverili çalışmasıyla Eceabat İskelesi’nden alınan Buse Sözeri, buradan “acil” koduyla Çanakkale’ye getirildi.

Sadece 4 dakikalık sürede Çanakkale İskelesi’ne ulaştırılan hamile kadın burada hazır bekletilen ambulansa alınıp Bahattin ve Huriye Demircioğlu Kadın ve Çocuk Hastanesine kaldırıldı.

Buse Sözeri, darbe girişiminin yaşandığı en sıcak dakikalarda sağlıklı bir erkek bebek dünyaya getirdi. Bebeğe dedesinin adı olan “Kenan” ismi verildi.

– “Engellemeye çalışan da yardımcı olmaya çalışan da askerdi”

Buse Göçeri’nin eşi Tugay Göçeri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz gecesi aynı anda acı ve sevinci bir arada yaşadıklarını söyledi.

Göçeri, bir taraftan askeri darbe girişimi nedeniyle acı duyduklarını, bir taraftan da bebeğinin doğumuyla tarifsiz mutluluk yaşadıklarını dile getirerek, “O gece bir tarafta asker darbe girişiminde bulunurken, diğer tarafta da sahil güvenlik ekipleri bizlere yardımcı olmaya çalışıyordu. Bizi engellemeye çalışan da asker, yardımcı olmaya çalışan da askerdi. Çok karışık bir durumdu. Oğlumuz çok telaşlı bir gecede dünyaya geldi. Sağolsun Çanakkale Valimiz Hamza Erkal’ın katkılarıyla sahil güvenlik botu Eceabat’a geldi. Bot ile Çanakkale’ye geçtik.” diye konuştu.

O gece çok endişelendiklerini ve korktuklarını vurgulayan Göçeri, “Eşim bu haldeyken bunları yaşadıysak, Allah korusun gerçekleşseydi neler yaşayacağımızı tahmin bile edemezdik. Allah vatanımıza milletimize bir daha böyle şeyler yaşatmasın. Bizlerin Çanakkale’ye ulaşmasında emeği geçen valimize, Sahil Güvenlik Grup Komutanımıza, asker kardeşlerimize, doktor ve hemşirelerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Anne Buse Göçeri de en çok darbenin gerçekleşmesi ve bebeğini dünyaya getiremeyecek olmanın korkusunu yaşadığını söyledi.

Hastaneye ulaşamayacağını düşündüğünü ifade eden anne Göçeri, “Gemiler çalışmıyor, karayolu da sıkıntılı, darbeciler trafiği kilitlemiş, dediler. Çok korktum. Neyse ki sahil güvenlik bizi Çanakkale’ye ulaştırdı. Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

“Kenan” bebeğin dedesi Kenan Göçeri de geçmişte darbelere şahit olduğunu hatırlatarak, o gece bu işin bir an önce sona ermesi için dua ettiklerini anlattı.

Bazı anlarda bebeği bile unutup ülkeyi düşündüğünü söyleyen dede Göçeri, duygularını “Çok büyük stres ve sıkıntı yaşadık. Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin. Allah devletimize milletimize zeval vermesin. Darbeler çok can yaktı, bir daha böyle bir girişim dahi olmasın.” şeklinde dile getirdi.

15 Temmuz Çanakkale Valisi Darbe Darbe Girişimi Eceabat Fetö Hamza Erkal Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Başkan Hasan Akgün’den Şehitler Parkı’na Ziyaret17 Ağustos 2018

Başkan Hasan Akgün’den Şehitler Parkı’na Ziyaret

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Eceabat Belediye Başkanımız Adem Ejder ile birlikte Belediye Sosyal

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün Eceabat’ta17 Ağustos 2018

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün Eceabat’ta

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Eceabat’ta. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Eceabat Belediyesi’ni ziyaret

CHP Eceabat Örgütü Anafartalar Zaferi Töreni Düzenledi12 Ağustos 2018

CHP Eceabat Örgütü Anafartalar Zaferi Töreni Düzenledi

Cumhuriyet Halk Partisi Eceabat İlçe Örgütü tarafından 10 Ağustos Anafartalar Zaferi dolayısı ile tören

Atatürk Evi Müzesi Tekrar Ziyarete Açıldı10 Ağustos 2018

Atatürk Evi Müzesi Tekrar Ziyarete Açıldı

Atatürk Evi Müzesi ziyarete açıldı. 1915 senesinde dönemin köy muhtarınca 19. Tümen Komutanı Yarbay