Zeytin Üreticilerine Eğitim Verildi

Alçıtepe Köyünde zeytin üreticilerine sofralık zeytin işleme eğitimi verildi. Alçıtepe köyünde Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü beraberliğinde sofralık zeytin işleme yöntemleri konulu toplantı yapıldı. Toplantıya; Çanakkale

Zeytin Üreticilerine Eğitim Verildi
Haber Giriş Tarihi: 13 Kasım 2018 16:53 Eceabat Haberleri

Alçıtepe Köyünde zeytin üreticilerine sofralık zeytin işleme eğitimi verildi.

Alçıtepe köyünde Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü beraberliğinde sofralık zeytin işleme yöntemleri konulu toplantı yapıldı.

Toplantıya; Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü H. İbrahim Büyükgaga, Eceabat İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yücel Tokgöz, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Araştırmacısı Gıda Mühendisi Dr. Şahnur Irmak, teknik personeller ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Karadağ; “Toplantımıza bu kadar bayan üreticimizin katılması beni oldukça memnun etti. Biz üreticisine en fazla eğitim veren illerden birisiyiz. 2017 senesinde toplam 26.000 üreticimize çeşitli konularda eğitim verdik. Toplantı düzenledik. Tarla günü düzenledik. Bu sene daha ilk dokuz ayda 26.000 den fazla üreticimize eğitim verdik. Hedefimiz 30.000 üreticimize ulaşmak. Daha iki gün önce Eceabat merkezde zeytin hastalık ve zararlıları ile ilgili toplantı düzenledik. Bugün burada sizlere Sofralık zeytin işleme teknikleri konusunda uzmanımız eğitim verecek. Siz bizden hangi konuda, ne zaman bir eğitim talep ederseniz biz vermeye hazırız. Hafta sonu olsun, gece olsun sizlerin talep ettiği konulardaki eğitimi gelip anlatmaya hazırız. Zeytin Eceabat tarımında önemli bir yere sahip. Zeytinde istediğimiz geliri elde edebilmek için bakımlarını iyi yapmalıyız. Zeytini işleyerek sattığımızda iki üç kat daha fazla gelir elde etmemiz mümkün olmaktadır. Bunu da bir çatı altında yapabilirsiniz. Markalaşarak yapabilirsiniz. Bu konuda bizde elimizden gelen her türlü desteği sizlere vermeye hazırız.” dedi.

Daha sonra Zeytincilik Araştırma Enstitüsünden Gıda Mühendisi Dr. Şahnur Irmak, yeşil ve siyah sofralık zeytin işleme yöntemleri konulu sunumunu yaptı. Sunumunda Şahnur Irmak kaliteli sofralık zeytin elde etmenin ilk yolunun zeytin bahçelerine iyi bakmaktan geçtiğini, hasadın sırık ile değil elle yapılması, toplanan zeytinlerin çuvallar ile değil kasalarla taşınması ve fazla bekletilmeden işlenmesini, zeytini kırmak için taş değil tahta tokmak kullanılmasını, sofralık zeytin işlemedeki yeni teknolojileri ve çeşitli sofralık zeytin işleme yöntemlerini anlattı.

Özellik ile Alçıtepe köyündeki kadın üreticilerin yoğun ilgi göstermiş toplantı, soru-cevap bölümünün sonrasında Alçıtepe muhtarının hazırlattığı ikramlar ile son buldu.

Paylaş:
Eceabat Şehitler Camii İbadete Açıldı

Eceabat Haberleri

Eceabat Şehitler Camii İbadete Açıldı

Eceabat'ta THY-OPET Havacılık Yakıtları AŞ tarafından yapımı tamamlanan Şehitler Camii, cuma namazı ile ibadete

Eceabat’ta 32 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Eceabat Haberleri

Eceabat’ta 32 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Eceabat'ta yurt dışına çıkmaya hazırlanan 32 düzensiz göçmen

Eceabat’ta Telefonla Dolandırıcılık

Eceabat Haberleri

Eceabat’ta Telefonla Dolandırıcılık

Eceabat ilçesinde bir aileyi 180 bin lira dolandıran şüpheli, ikinci girişiminde suç üstü