Dümrek Köyünde Organik Gübre Dağıtımı

Dümrek Köyünde Organik Gübre Dağıtımı

Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi kapsamında gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yürütülmekte olan “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” kapsamında Merkez İlçe Dümrek köyünde Organik Zeytin Yetiştiriciliği yapan Merkeze bağlı köylerdeki proje üreticilerine “Organik Gübre Dağıtım Töreni” düzenlendi.

Törene Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet Sezer, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür V. Başak Egesel, Dümrek ve Civler Muhtarı, İl Müdürlüğünden Teknik personeller ile Dümrek köyü ve diğer köylerden gelen çok sayıda üreticiler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel:” Toplamda 87 tane organik zeytin üreticimizsiniz. Ayrıca bir kısmınızda Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin korunması programı kapsamında Çatak projesinin yani Çevre amaçlı tarımsal arazilerinin korunması projesini yürütüyoruz. Dümrek, Akçeşme, Civler ve Akçapınar köylerinde yoğun bir şekilde zeytin tarımı yapılmakta. Zeytin üreticilerimiz hem doğal dengeyi korumak amaçlı, hem insan sağlığını korumak amaçlı organik tarıma yöneldiler. Ve yaklaşık 3 yıldır bu köylerde organik tarım esaslarına göre organik zeytincilik yapılmakta. Yaklaşık 3000 da alanda zeytin üretimi yapıyoruz. Sizlere bu gün organik tarım ile ilgili bitki besleme nasıl yapılmalı, zeytinde gübreleme esasları neler ve nelere dikkat etmeniz gerekli konularında bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü kapsamında üreticilerimize organik gübrelerin nasıl kullanılacağını uygulamalı olarak göstereceğiz. Bundan sonraki yıllarda da organik tarım projesine ve çatak projesine devam edeceğiz” dedi.

Törende, Bitki Besleme ve Gübreleme konularında Ziraat Mühendisi Gülistan Taşdemir tarafından çiftçilere eğitim verildi. Proje kapsamında Merkeze bağlı köylerde yaklaşık 2.156 dekar alanda Organik Tarım Yapan 87 üreticimize 21 ton 750 kg Organik peletlenmiş gübre dağıtımı yapıldı.

Çanakkale Dümrek Köyü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavları15 Şubat 2019

Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavları

Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi'ni almak şart. Belgesi olmayan emlakçılar satış

Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na Destek15 Ekim 2018

Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na Destek

Çanakkale Ticaret Borsası’ndan enflasyonla topyekun mücadele programına destek açıklaması. Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu

Endonezya İstanbul Başkonsolosu Çanakkale’deydi22 Eylül 2018

Endonezya İstanbul Başkonsolosu Çanakkale’deydi

Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Çanakkale’ye geldi. Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Herry Sudradjat ve beraberindeki

Çin’de Doğtaş Exclusive Mağazası Açıldı18 Eylül 2018

Çin’de Doğtaş Exclusive Mağazası Açıldı

Çanakkale’nin en ünlü markalarından olan Doğtaş, Çin’de Doğtaş Exclusive mağazaları açıyor. 1970’li yıllarda Ali