29 Şubat 2024 Perşembe

Dümrek Köyünde Organik Gübre Dağıtımı

Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi kapsamında gübre dağıtımı gerçekleştirildi. Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yürütülmekte olan "Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi" kapsamında

Dümrek Köyünde Organik Gübre Dağıtımı
Haber Giriş Tarihi: 15 Şubat 2018 11:45 Ekonomi Haberleri

Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi kapsamında gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yürütülmekte olan “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” kapsamında Merkez İlçe Dümrek köyünde Organik Zeytin Yetiştiriciliği yapan Merkeze bağlı köylerdeki proje üreticilerine “Organik Gübre Dağıtım Töreni” düzenlendi.

Törene Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet Sezer, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür V. Başak Egesel, Dümrek ve Civler Muhtarı, İl Müdürlüğünden Teknik personeller ile Dümrek köyü ve diğer köylerden gelen çok sayıda üreticiler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel:” Toplamda 87 tane organik zeytin üreticimizsiniz. Ayrıca bir kısmınızda Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin korunması programı kapsamında Çatak projesinin yani Çevre amaçlı tarımsal arazilerinin korunması projesini yürütüyoruz. Dümrek, Akçeşme, Civler ve Akçapınar köylerinde yoğun bir şekilde zeytin tarımı yapılmakta. Zeytin üreticilerimiz hem doğal dengeyi korumak amaçlı, hem insan sağlığını korumak amaçlı organik tarıma yöneldiler. Ve yaklaşık 3 yıldır bu köylerde organik tarım esaslarına göre organik zeytincilik yapılmakta. Yaklaşık 3000 da alanda zeytin üretimi yapıyoruz. Sizlere bu gün organik tarım ile ilgili bitki besleme nasıl yapılmalı, zeytinde gübreleme esasları neler ve nelere dikkat etmeniz gerekli konularında bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü kapsamında üreticilerimize organik gübrelerin nasıl kullanılacağını uygulamalı olarak göstereceğiz. Bundan sonraki yıllarda da organik tarım projesine ve çatak projesine devam edeceğiz” dedi.

Törende, Bitki Besleme ve Gübreleme konularında Ziraat Mühendisi Gülistan Taşdemir tarafından çiftçilere eğitim verildi. Proje kapsamında Merkeze bağlı köylerde yaklaşık 2.156 dekar alanda Organik Tarım Yapan 87 üreticimize 21 ton 750 kg Organik peletlenmiş gübre dağıtımı yapıldı.

Paylaş:
Anadolu Aslanları Çanakkale’de Buluştu

Ekonomi Haberleri

Anadolu Aslanları Çanakkale’de Buluştu

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında

ÇTSO Komite Başkanları Toplantısı Yapıldı

Ekonomi Haberleri

ÇTSO Komite Başkanları Toplantısı Yapıldı

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Komite Başkanları toplantısında sektörlerinde yaşanan sorunlar gündeme getirilerek

Biga’da “Endüstri 4.0” Paneli

Ekonomi Haberleri

Biga’da “Endüstri 4.0” Paneli

Biga Ticaret ve Sanayi Odası ile Biga Ticaret Borsası tarafından, "Endüstri 4.0" Paneli