Sanal Alışverişlere Dikkat Uyarısı

Sanal Alışverişlere Dikkat Uyarısı

Çanakkale Ticaret İl Müdürlüğünce internet ya da telefonla yapılacak alışverişlerde dikkati olunması konusunda uyarı yapıldı.
İl müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, alışveriş yapılması düşünülen internet sitesi hakkında ön araştırma yapmanın, site üzerinde satıcının ticari unvanını, açık adresi ve diğer iletişim bilgilerini kontrol etmenin hem güvenilir satıcıdan alışveriş yapmak hem de mağduriyet yaşanması halinde hak arama yoluna başvuruda kolaylık sağlayacağı bildirildi.
İnternet veya telefon üzerinden alışveriş yapmadan önce, mutlaka fiyat araştırması yapılması, ürünün yaklaşık fiyatı ile ilgili önceden bilgiler edinilmesi ve eğer ürüne ait bir açıklama ya da fiyatla ilgili bir iddia gerçekçi değilse alışverişin tercih edilmemesi uyarısının yapıldığı açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“Tüketici mesafeli sözleşmede 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin cayma hakkına sahiptir. Bu süre eğer mal satın alınacak ise mal tesliminden itibaren, hizmet satın alınacak ise hizmet sözleşmesinin kurulduğu andan itibaren başlar. Bunun yanı sıra sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de her zaman cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. İnternet veya telefon üzerinden yapılan alışverişlerde taahhüt edilen bir süre yoksa en geç 30 gün içinde satıcı malınızı göndermek zorundadır. Eğer bu sürede mal gönderilmezse, sözleşmeyi feshetme ve 14 gün içinde yasal faiziyle birlikte tüm ödemelerinizi geri alma hakkına sahipsiniz. Ancak, sipariş konusu mal ya da hizmet ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaştığı hallerde satıcı bu durumu öğrendiği tarihten itibaren 3 gün içinde tarafınıza yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla durumu bildirmesi, varsa teslimat masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç 14 gün içinde iade etmesi zorunludur. Malın stokta bulunmaması imkansızlaşma sayılmayacaktır.”
Açıklamada, tüketicilerin uyuşmazlığın parasal değerine göre illerde Ticaret İl Müdürlükleri, ilçelerde Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan tüketici hakem heyetlerine ve adliyelerde bulunan Tüketici Mahkemelerine uyuşmazlığın çözümü için başvurabileceği kaydedildi.

Çanakkale Çanakkale Ticaret İl Müdürlüğü Kredi Kartı tüketici hakem heyeti Tüketici Mahkemeleri

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Dümrek Köyünde Organik Gübre Dağıtımı15 Şubat 2018

Dümrek Köyünde Organik Gübre Dağıtımı

Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi kapsamında gübre

Biga’da 12. Etap Ekonomik Yatırımlar Toplantısı11 Ekim 2017

Biga’da 12. Etap Ekonomik Yatırımlar Toplantısı

Biga’da kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında düzenlenen “12. Etap Ekonomik Yatırımlar” konulu toplantı

Kaleseramik Cersaie Fuarı’nda Yeni Koleksiyonlarını Tanıttı25 Eylül 2017

Kaleseramik Cersaie Fuarı’nda Yeni Koleksiyonlarını Tanıttı

Kaleseramik, seramik sektörünün dünyadaki en önemli buluşma noktası Cersaie Fuarı’nda, 2017-2018 koleksiyonuna ait yeni

Lukoil ve Miller Holding İstasyonlar İçin Anlaştı11 Eylül 2017

Lukoil ve Miller Holding İstasyonlar İçin Anlaştı

Rus enerji şirketi Lukoil, Çanakkale ve çevresinde akaryakıt pazarında hizmet veren Miller Holding ile