30 Kasım 2023 Perşembe

7. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması Sona Erdi

55. Uluslararası Troia Festivali kapsamında düzenlenen 7. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması Seramik Müzesi’nde düzelenen ödül töreni ile son buldu. Seramik Müzesi’nde düzenlenen ödül törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan,

7. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması Sona Erdi
Haber Giriş Tarihi: 16 Ağustos 2018 12:04 Etkinlik Haberleri

55. Uluslararası Troia Festivali kapsamında düzenlenen 7. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması Seramik Müzesi’nde düzelenen ödül töreni ile son buldu.

Seramik Müzesi’nde düzenlenen ödül törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, Belediye Meclis Üyesi Birten Sarıbaş, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması katılımcıları ve davetltiler katıldı.

Törende açılış konuşması yapan Boreas Kırkyama Çalışma Grubu kolaylaştırıcısı Aysun Aksu; “7. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması bu sene Kırıkyamanın dilinden Troia destanı teması ile yapılmıştır. İlyada buluşmasında üç kategoride yarışma yapılmıştır. 2019 İlyada Kırkyama Çanakkale buluşması Eylül ayının ilk yarısında yapılacaktır.” dedi.

Törende konuşan Belediye Başkanı Gökhan ise; “Uzun emek gerektiren kırkyama çalışmalarınız için hepinize teşekkür ediyorum. El emeği göz nuru tabiri tam da kırkyama için geçerli. Bu sene özellikle de Troia Yılı olması sebebi ile Troia teması ile ilgili çalışmalar var. Ben çalışmalardan çok etkilendim. Bütün çalışmalarda ince detaylar var. Kırkyama ile hikayeyi, destanı anlatmak, bunları çeşitli materyaller ile elde etmek büyük bir beceridir.” açıklamasında bulundu.

Kadınların üretime daha fazla katılması gerektiğini vurgulayan Belediye Başkanı Gökhan; “El emeği gerektiren işlerde kadınların daha fazla başarılı olduğunu düşünüyorum. Bu sebep ile Türkiye’de kadınları üretime katabilmek için her türlü çabayı göstermemiz gerektiğine inanıyorum. Fevzipaşa Mahallesi’nde eski bir mağazayı satın aldık. Şimdi orayı restore edip, kırkyamacı dostlarımıza sergi ve müze alanı olarak tahsis edeceğiz. Yarışmaya katılan tüm katılımcılarımıza ve jüri üyelerimize teşekkür ediyorum. Yarışmada dereceye giren katılımcılarımızı da tebrik ediyorum.” dedi.

Konuşmaların sonrasında 7. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması kapsamında farklı kategorilerde düzenlenen yarışmalarda birinci olan katılımcılara ödülleri takdim edilirken, jüri üyelerine de plaket takdiminde bulunuldu.

Üç kategoride gerçekleştirilen yarışmada jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeye göre küçük parça serbest kategorisinde ödüle layık eser görülemedi. Büyük parça yorgan kategorisinde Günbatımı adlı çalışması ile Hürriyet Çekmece, İlyada Pano kategorisinde Aşil’in Öfkesi adlı çalışması ile Rüveyda Erdem birinciliği elde etti.

Paylaş:
3. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Başladı

Etkinlik Haberleri

3. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Başladı

Çanakkale'de bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali" düzenlenen törenle

“11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” Programı

Etkinlik Haberleri

“11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” Programı

Milli Ağaçlandırma Günü "11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" kampanyası kapsamında Çanakkale'de fidanlar toprakla

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Etkinlik Haberleri

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Çanakkale'de, bisikletin ulaşım aracı olarak yaşamın parçası haline gelmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu"nda renkli görüntüler