20 Nisan 2024 Cumartesi

Çanakkale Belediyesi 2. Tohum Takas Şenliği

Türk yerel tohumlarının toplanması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması adına 2. Tohum Takas Şenliği düzenlendi.

Çanakkale Belediyesi 2. Tohum Takas Şenliği
Haber Giriş Tarihi: 18 Mayıs 2019 16:11 Etkinlik Haberleri

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen Tohum Takas Şenliği’nin 2.si gerçekleştirildi.

Çanakkale Belediyesi tarafından, Türk yerel tohumlarının toplanması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması adına 2017 yılında Tohum Sandığı kuruldu. 2018 yılında da Tohum Takas Şenliği’nin 1.si gerçekleştirilerek yerli tohum üreticileri ve vatandaşların tohumlarını takas ederek gelecek nesillere aktarılması hedeflenerek yapıldı. Bu yıl da 2.’si düzenlenerek Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen üreticilerle vatandaşların ürünlerini takas etmesi sağlanıyor. Tohum Takas Şenliğinde, Tohum Evleri veya Tohum Sandıkları yöneticileri katılımcılara bilgiler verdi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan etkinlikte yaptığı konuşmada çiftçiliğin ve çevrenin öneminden bahsetti. Çanakkale’de üretilen ürünlerin rahiyatının kaybolduğunu ifade ederek, yerli tohum üretemediğimizi ve yabancılara teslim olduğumuzu söyleyerek şöyle devam etti. “Tohumlarımızı geliştiremedik, kendimize doğamıza özgü tohumlarımızı teknolojik olarak geliştiremedik, hastalıklarla mücadelesini sağlayamadık.” Dedi.

Şenlikte tohum takasının yanı sıra, el sanatları, atölye çalışmaları, söyleşi, kitap tanıtımı, seramik performansı, müzik dinletileri gibi pek çok etkinlik gerçekleştirilerek, aktivite alanlarının yanına yöresel lezzet stantları da kuruldu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’de etkinliğe katılarak birer konuşma yaptılar.

Paylaş:
3. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Başladı

Etkinlik Haberleri

3. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Başladı

Çanakkale'de bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali" düzenlenen törenle

“11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” Programı

Etkinlik Haberleri

“11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” Programı

Milli Ağaçlandırma Günü "11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" kampanyası kapsamında Çanakkale'de fidanlar toprakla

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Etkinlik Haberleri

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Çanakkale'de, bisikletin ulaşım aracı olarak yaşamın parçası haline gelmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu"nda renkli görüntüler