01 Ağustos 2021 Pazar

Deniz Şehitleri Anısına Boğaza Çelenk Bırakıldı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolasıyla deniz şehitleri anısına boğaza çelenk bırakıldı. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolasıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.Çanakkale

Deniz Şehitleri Anısına Boğaza Çelenk Bırakıldı
Haber Giriş Tarihi: 01 Temmuz 2018 11:14 Etkinlik Haberleri

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolasıyla deniz şehitleri anısına boğaza çelenk bırakıldı.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolasıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.Çanakkale Liman Başkanı Erol Kayalı, törende yapmış olduğu konuşmada, Kabotaj Kanunu’nun 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

Kabotaj Kanunu ile Türk denizlerinde kapitülasyonların bittiğini belirten Kayalı, şunları kaydetti:

“Türkiye’de, 1 Temmuz 1926’da çok önemli olan Kabotaj Kanunu yürürlüğe girdi. Bu kanuna göre Türkiye limanları ve sahilleri arasındaki yük ve yolcu taşıması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin bundan böyle sadece Türk vatandaşları ve  Türk bayrağı taşıyan gemiler ile yapılacağı belirtmiş ve yabancılara verilen imtiyazlar sona erdilmiştir. Bu kanun ile sadece bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki hükümranlık haklarmız perçinlenmemiş aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi için de bir dönüm noktası olmuştur.” dedi.

Törene, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Binbaşı Alpaslan Baysal, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Necmi İnce, Belediye Başkanvekili İbrahim Can Ergun ile Gemi Trafik Hizmetleri Operasyon Amiri Rıdvan Gezgin katıldı.

Katılımcılar, törenin sonrasında “Alınteri-8” isimli feribot ile denize açılarak deniz şehitleri anısına suya çenek bıraktı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait römorkörler tarafından boğazda su gösterisi gerçekleştirildi.

Paylaş:
3. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Başladı

Etkinlik Haberleri

3. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Başladı

Çanakkale'de bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali" düzenlenen törenle

“11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” Programı

Etkinlik Haberleri

“11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” Programı

Milli Ağaçlandırma Günü "11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" kampanyası kapsamında Çanakkale'de fidanlar toprakla

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Etkinlik Haberleri

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Çanakkale'de, bisikletin ulaşım aracı olarak yaşamın parçası haline gelmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu"nda renkli görüntüler