Dünyaya Barış ve Hoşgörü Mesajı Verecekler

Çanakkale’de iki gün boyunca sürecek olan etkinlikte 250 göre engelli, İlyada Destanı’ndan bölümleri Braille alfabesi ile okuyarak dünyaya barış mesajı verecek. Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Lsitesi’ne kabul edilmesinin

Dünyaya Barış ve Hoşgörü Mesajı Verecekler
Haber Giriş Tarihi: 15 Ağustos 2018 12:18 Etkinlik Haberleri

Çanakkale’de iki gün boyunca sürecek olan etkinlikte 250 göre engelli, İlyada Destanı’ndan bölümleri Braille alfabesi ile okuyarak dünyaya barış mesajı verecek.

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Lsitesi’ne kabul edilmesinin 20. senesi dolayısı ile ilan edilen 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında 1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları düzenlendi.

Dünyaya Troya’dan barış ve hoşgörü mesajlarını verilmesi teması ile düzenlenen etkinlik, Troya Antik Kenti’ndeki Troya Atı önünde başladı.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, burada yapmış olduğu konuşmada, Troya’nın Batı ve Doğru medeniyetlerinin buluştuğu dünyanın birçok imparatorluğuna ilham veren, üst üste dokuz kentin kurulduğu, beş bin senelik bir kültür mirası olduğunu belirtti.

Troya’nın aşk öykülerinin, mücadelelerin yaşandışı, destanların yaşandığı, dostluk ve kardeşliklerin kurulduğu eşsiz topraklar olduğunu ifade eden Tavlı;

“Destanlarda Troya’ya zenginliği rüzgarların getirdiği söylenir. Bereketin, zenginliğin, dostluğun rüzgar ile taşındığı kültürlerin de destanlar ile nesilden nesle aktarıldığı bu topraklarda bugün de burada kendisi de bir görme engelli olan fakat dünya tarihinin en önemli destanların İlyada ve Odesa destanını kaleme alan İzmirli ozan Homeros’un destanını okumak üzere dünyanın farklı ülkelerinden ilimize teşrif ederek Çanakkale’de bir araya gelerek zenginliği ve bereketi Troya’ya tekrar sizler getirmiş bulunuyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların sonrasında 1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları’na geçildi.

Törene, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başknı İsmail Kaşdemir, ÇOMÜ Öğretim Üyesi ve Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Dünya Görme Engelliler Federasyonu Başkanı Friedrich Schröder, Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Turhan İçli, Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şube Başkanı İbrahim Batdal katıldı.

Paylaş:
3. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Başladı

Etkinlik Haberleri

3. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Başladı

Çanakkale'de bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali" düzenlenen törenle

“11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” Programı

Etkinlik Haberleri

“11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” Programı

Milli Ağaçlandırma Günü "11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" kampanyası kapsamında Çanakkale'de fidanlar toprakla

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Etkinlik Haberleri

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Çanakkale'de, bisikletin ulaşım aracı olarak yaşamın parçası haline gelmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu"nda renkli görüntüler