Senfoni Müziğiyle Anafartalar Zaferi Kutlandı

Senfoni Müziğiyle Anafartalar Zaferi Kutlandı

Anafartalar Zaferi’nin 103. yıl dönümü etkinleri çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı iş birliği ile Senfoni ile Müziğimiz başlıklı konser verildi.

Anadolu Hamidiye Tabyası’ndaki etkinliğe katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy, konser öncesi yapmış olduğu konuşmada, Anafartalar Zaferi’nin 103. senesini kutlamış olduklarını hatırlattı.

Türk milletinin canı pahasına bu topraklara sahip çıktığını ve büyük bir mücadele vermiş olduğunu belirten Arısoy, sözlerine şöyle devam etti;

“Tarihini tanımayan topluluklar millet olamazlar. Bunu anlatmanın bir yolu da şimdi içerisinde bulunduğumuz kültür sanat faaliyetleri. Bizden çok daha küçük, geçmişi çok daha az milletler bu etkinlikleri daha çok kullanıyor. Son senelerde biz de bu konuda büyük bir mesafe katettik. Şimdi yapmakta olduğumuz program iki sene önce Bakanlığımız tarafından başlatılan ve bu sene sekizincisini burada gerçekleştireceğimiz Antik Şehirde Senfonik Türküler etkinliği. Bu vesile ile hem antik şehirlerimizi ülkemize ve dünyaya tanıtmış oluyoruz hem de yeniden buraları hatırlamış oluyoruz.”

Daha sonra, orkestra şefliğini Orhan Şallıel’in üstlenmiş olduğu, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı farklı sanat kurumlarından sanatçıların yer aldığı orkestra, sevilen türküleri solistler, Nilgün Kızılcı, Zafer Albayrak, Tuba Akyol ve Murat Irkılata eşliğinde seslendirildi.

Konseri, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, sivil toplum kuruluş temsilcileri, kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaş izledi.

Anafartalar Zaferi Çanakkale

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Alexandra Stan Umurbey’de Sahne Aldı19 Ağustos 2018

Alexandra Stan Umurbey’de Sahne Aldı

Romanyalı şarkıcı Alexandra Stan, Umurbey Belediyesi tarafından düzenlenen 27. Geleneksel Şeftali Festivali’nde sahne aldı.

Dönem Sonu Pikniği Keyfi18 Ağustos 2018

Dönem Sonu Pikniği Keyfi

Çanakkale Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu ile Çanakkale Belediyesi işbirliği ile düzenlenen ve

Umurbey’de Gazapizm Sahne Aldı18 Ağustos 2018

Umurbey’de Gazapizm Sahne Aldı

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey beldesinde, Umurbey Geleneksel 27. Şeftali Festivali etkinlikleri kapsamında konser

Umurbey’den Uzaya: Şeftali18 Ağustos 2018

Umurbey’den Uzaya: Şeftali

Umurbey Geleneksel 27.Şeftali Festivali’nde uzaya şeftali gönderildi. Şeftali Festivali etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşen şeftali yarışmasında,