Senfoni Müziğiyle Anafartalar Zaferi Kutlandı

Anafartalar Zaferi’nin 103. yıl dönümü etkinleri çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı iş birliği ile Senfoni ile Müziğimiz başlıklı konser verildi. Anadolu Hamidiye Tabyası’ndaki

Senfoni Müziğiyle Anafartalar Zaferi Kutlandı
Haber Giriş Tarihi: 11 Ağustos 2018 12:43 Etkinlik Haberleri

Anafartalar Zaferi’nin 103. yıl dönümü etkinleri çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı iş birliği ile Senfoni ile Müziğimiz başlıklı konser verildi.

Anadolu Hamidiye Tabyası’ndaki etkinliğe katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy, konser öncesi yapmış olduğu konuşmada, Anafartalar Zaferi’nin 103. senesini kutlamış olduklarını hatırlattı.

Türk milletinin canı pahasına bu topraklara sahip çıktığını ve büyük bir mücadele vermiş olduğunu belirten Arısoy, sözlerine şöyle devam etti;

“Tarihini tanımayan topluluklar millet olamazlar. Bunu anlatmanın bir yolu da şimdi içerisinde bulunduğumuz kültür sanat faaliyetleri. Bizden çok daha küçük, geçmişi çok daha az milletler bu etkinlikleri daha çok kullanıyor. Son senelerde biz de bu konuda büyük bir mesafe katettik. Şimdi yapmakta olduğumuz program iki sene önce Bakanlığımız tarafından başlatılan ve bu sene sekizincisini burada gerçekleştireceğimiz Antik Şehirde Senfonik Türküler etkinliği. Bu vesile ile hem antik şehirlerimizi ülkemize ve dünyaya tanıtmış oluyoruz hem de yeniden buraları hatırlamış oluyoruz.”

Daha sonra, orkestra şefliğini Orhan Şallıel’in üstlenmiş olduğu, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı farklı sanat kurumlarından sanatçıların yer aldığı orkestra, sevilen türküleri solistler, Nilgün Kızılcı, Zafer Albayrak, Tuba Akyol ve Murat Irkılata eşliğinde seslendirildi.

Konseri, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, sivil toplum kuruluş temsilcileri, kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaş izledi.

Paylaş:
3. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Başladı

Etkinlik Haberleri

3. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Başladı

Çanakkale'de bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali" düzenlenen törenle

“11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” Programı

Etkinlik Haberleri

“11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” Programı

Milli Ağaçlandırma Günü "11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" kampanyası kapsamında Çanakkale'de fidanlar toprakla

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Etkinlik Haberleri

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Çanakkale'de, bisikletin ulaşım aracı olarak yaşamın parçası haline gelmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu"nda renkli görüntüler