Senfoni Müziğiyle Anafartalar Zaferi Kutlandı

Senfoni Müziğiyle Anafartalar Zaferi Kutlandı

Anafartalar Zaferi’nin 103. yıl dönümü etkinleri çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı iş birliği ile Senfoni ile Müziğimiz başlıklı konser verildi.

Anadolu Hamidiye Tabyası’ndaki etkinliğe katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy, konser öncesi yapmış olduğu konuşmada, Anafartalar Zaferi’nin 103. senesini kutlamış olduklarını hatırlattı.

Türk milletinin canı pahasına bu topraklara sahip çıktığını ve büyük bir mücadele vermiş olduğunu belirten Arısoy, sözlerine şöyle devam etti;

“Tarihini tanımayan topluluklar millet olamazlar. Bunu anlatmanın bir yolu da şimdi içerisinde bulunduğumuz kültür sanat faaliyetleri. Bizden çok daha küçük, geçmişi çok daha az milletler bu etkinlikleri daha çok kullanıyor. Son senelerde biz de bu konuda büyük bir mesafe katettik. Şimdi yapmakta olduğumuz program iki sene önce Bakanlığımız tarafından başlatılan ve bu sene sekizincisini burada gerçekleştireceğimiz Antik Şehirde Senfonik Türküler etkinliği. Bu vesile ile hem antik şehirlerimizi ülkemize ve dünyaya tanıtmış oluyoruz hem de yeniden buraları hatırlamış oluyoruz.”

Daha sonra, orkestra şefliğini Orhan Şallıel’in üstlenmiş olduğu, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı farklı sanat kurumlarından sanatçıların yer aldığı orkestra, sevilen türküleri solistler, Nilgün Kızılcı, Zafer Albayrak, Tuba Akyol ve Murat Irkılata eşliğinde seslendirildi.

Konseri, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, sivil toplum kuruluş temsilcileri, kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaş izledi.

Anafartalar Zaferi Çanakkale

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Baja Troia Turkey 2018’in Startı Verildi05 Ekim 2018

Baja Troia Turkey 2018’in Startı Verildi

İstanbul Off-Road Kulübü tarafından bu sene 2’ncisi 2018 Troya Yılı etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilenn Baja

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Etkinliği24 Eylül 2018

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Etkinliği

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Çanakkale’de gerçekleştirildi. İzmirli kadınlar tarafından 2013 yılında başlatılan ‘Süslü kadınlar

Maşa ile Koca Ayı 17 Burda AVM’de22 Eylül 2018

Maşa ile Koca Ayı 17 Burda AVM’de

Maşa ile Koca Ayı 17 Burda AVM’de çocuklarla buluşuyor. Rusların ünlü çizgi dizisi Maşa

1. Geleneksel Pomak Şenliği Düzenlendi17 Eylül 2018

1. Geleneksel Pomak Şenliği Düzenlendi

Biga’nın Elmalı Köyünde “Pomak Şenliği” düzenlendi. Elmalı köyünde gerçekleştirilen “1. Geleneksel Pomak Şenliği” Pazar